Sari la conținut
HiFi Tech

Computerul meu audiofil


djleco

Postări Recomandate

Pustiul meu a pus stapinire pe pc-ul meu de 24/7, asa ca am decis sa imi fac un alt PC dedicat pentru muzica, sa ascult si eu ceva ca tot omul... 🙂

Pc-ul audiofil se bazeaza in jurul unei placi audio PCI-E de inalta calitate audio CREATIVE Titanium HD,   

https://www.guru3d.com/articles-pages/sound-blaster-x-fi-titanium-hd-review,1.html

un procesor Pentium Gold G5420 la 3,8GHz,  8 GB DDR 4 si un SSD NVMe de 1TB, transfer de peste 3000MB/sec.

 

Momentan in faza de constructie, voi reveni cu cu auditie filmata cind termin si amplificatorul full Leco v2 mini.

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

SSD-Transfer.jpg

 

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca rezolvai problema PC-ului pentru muzica mult mai bine si mai ieftin cu un NUC sau ceva de genul asta. Crative au facut dintotdeauna placi audio foarte bune pentru jocuri si filme dar pentru muzica pe vremuri erau alternative mai bune, acum nu stiu nu am mai studiat asta de mult dar cred ca nu s-a schimbat mare lucru, eu as fi mers pe Maya sau Assus. Ma rog asta e doar parerea mea. Succes si astept impresiile dupa ce finalizezi proiectul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Forumul a fost mort o perioada, pc-ul este gata, voi reveni cu diverse si chiar si probe audio. Ma declar extrem de multumit, eu stiu bine de ce am optat pentru Titanium HD si nu Asus sau altceva. In special partea de subwoofer, are ceva ce nu au multe placi. Asemeni si pentru un SSD 1TB NVMe, direct in MB pe PCI-E direct in CPU (nu S-Ata sau adaptoare), fara interfete usb sau wi-fi pentru NUC sau external storage.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am iesire separata pentru SUB care poate fi trecuta si pe iesirea de linie, pot accentua +12db intre 10Hz si 200Hz.

Am ajuns tirziu acasa, miine va fac o auditie filmata.

 

Infrabass-ul pe care "ma bazez" este construit cu acest difuzor, in volum net intern de 200 litri, evident in compresie:  🤪

 

Maelstrom.jpg

 

 

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, adrianlucian a spus:

are, orice sub poate reda 10 Hz, cu ce eficienta este alta discutie 🙂

 Nu știu cum e asta cu „orice sub poate reda sub 10 hz”. M-am uitat pe primele două pagini de subwoofere de la un magazin de profil de la noi și dacă sunt vreo două care coboară sub 30 Hz, nu ajung nici măcar la 20 Hz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o filmare, bine sunetul "killerit" de ALC-ul aparatului foto (automatic level control), aparat care  inregistreaza la 128kBps/2 Ch/44,1kHz, deci sunet infect pe inalte, dar trage bine bass-ul (cit de cit).

 

In realitate folosesc un boost de 6-8db la 20Hz, care "ajuta" orice piesa sa sune "mai carnos, cu grasime" .

Leco-Setup.jpg

Rog-Mogale-CD-Cover.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.