Sari la conținut
HiFi Tech

Melodii care ne-au impresionat in tinerete


djleco

Postări Recomandate

Aceasta piesa mi-a marcat viata, am avut o caseta adusa de unchi-miu iar pe ea am gasit aceasta piesa MINUNATA, nu stiam cine cinta, caseta fiind fara tracklist, era exact acest tip de caseta ca in poza, parca si acum o vad in fata ochilor.

Ascultam pe un casetofon stereo, un Sanyo asemanator cu cel din poza dar era pe negru (nu mai stiu modelul exact) si nu aveam cum sa o inregistrez, neavind al 2-lea casetofon (mag-ul nu il aveam inca); trebuia sa duca caseta inapoi. Evident ca n-am apucat sa o inregistrez si muream de dezamagire ca nu voi avea piesa... Aveam in cap inceputul melodiei si ritmul, au trecut ani si ani, Am asemanat piesa cu Only You, dupa ani de zile cind am avut-o pe o banda, dar nici prin cap nu mi-a trecut ca acelasi artist ce cinta Only You, (piesa cu beat asemanator), cinta si piesa mea favorita (Roberto Zanetti aka Savage). Intr-o zi, acum f-o 5 ani facind selectie cu ce-mi place dintr-o imensa compilatie de Italo Disco (genul meu de muzica favorit, imediat dupa New Wave), era un playlist ce rula sa selectez din el ce-mi place (lucram la ceva si ascultam in acelasi timp),  am auzit primele acorduri ale piesei, faza cu explozia si acel tic-tac. Nu va spun cum am sarit din debara sa ajung la PC! Era PIESA MEA, piesa MEA pe care mi-o doream inca din mijlocul anilor 80. PIESA MEA pe care am tot sperat sa o mai ascult inca o data in aceasta viata! Ma uit pe track list si vad SAVAGE - RADIO...  Imediat fac legatura cu Only You a aceluiasi artist, dar, nu-mi semana vocea, deh, anii trecuti, ramas in memorie DOAR ritmul piesei, acel ritm intiparit adinc in minte, din care erau suficiente primele secunda sa stiu ca EA ESTE, PIESA MEA...

 

Nu va spun ce senzatie am trait, sa ascult din nou acea piesa dupa circa 33-34 de ani, de a o avea intiparita in memorie cum suna, sa o ascult acum pe un sistem de sunet OK....

 

Asta este piesa, am ales intii sa vizionati videoclipul original (sunet slab calitativ) si apoi o versiune care se aude acceptabil

 

 

 

 

caseta.jpg

Sanyo.jpg

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Imi aduc aminte era una din preferatele mele , aveam un BASF Fe-I rosu 90min cu melodia asta si cu alte "bunatati" ale vremii (Baltimora - Tarzan Boy etc)  aveam 15  ani atunci tin minte ca terminasem a 8 a luasem la liceu si ne duceau la muncile agricole in practica de vara , aveam caseta cu melodia si cu play-list - dar nu aveam casetofon decat la masina lui taica-miu si ascultam pe furis sa nu descarc bateria 🙂 ,abia dupa treapta a doua am avut o combina SHARP , nu pot zice ca m-a marcat melodia dar da am ascultat-o cu placere acum ca mi-ai reamintit de ea . Si chiar m-a cuprins asa nostalgia dupa vremurile alea cand la 15 ani nu aveam prea mari griji sau responsabilitati . Am simtit caldura verii de atunci , bucuria ca scapasem de examenul de admitere la liceu , inghesuiala din masinile cu care ne duceau la camp si incercarea disperata de a prinde loc langa o fata .... mmda ...amintiri. 


BASF-90-Ferro-Extra-I-90-Min-Sealed.jpg.83dd8de33b582dcaf1b1da813ee0bec1.jpg 

asa arata modelul de caseta, cred ca daca o caut o gasesc in lazile cu lucruri vechi puse deoparte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.