Sari la conținut
HiFi Tech

Studer B67 MKII Syncro (1982)


zal

Postări Recomandate

Bai, ce frumos este proiectat ...!!

Nu stiu daca colegii care nu sunt de meserie isi dau seama dar toate cablajele sunt superb gandite, traseele optimizate chiar si pt acea asezare perfect aliniata a componentelor - exact ca la carte. Unde au trebuit ecrane au fost puse, nu tu supraincalzire, nu tu conexiuni coclite.

Intreaga masinarie este o bijuterie si o uzina in acelasi timp, o culme de perfectiune a tehnologiei acelor vremuri.

Bravo Willy Studer & Co.

Daca e din '82, nu ma mir ca ne spunea cativa ani mai tarziu un profeor - lasa, ca poate unii o sa ajungeti sa lucrati pe la televiziune si o sa aveti ocazia sa vedeti ce inseamna electronica adevarata.  (Pe atunci nu era voie sa lauzi explicit produse occidentale).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Shambala a spus:

Bai, ce frumos este proiectat ...!!

Intreaga masinarie este o bijuterie si o uzina in acelasi timp, o culme de perfectiune a tehnologiei acelor vremuri.

+1

 @Zal.....jos palaria dom-le !

O legenda readusa la viata ! Asemenea aparate merita lasate din generatie in generatie. Chiar si numai pentru minunile de sub capota !

 

PS: Am si o intrebare : Filtrul acela FN 312 de la Schaffner e doar pe partea de motoare sau are treaba si cu sectiunea audio ?

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sînt și cîteva piese montate în diagonală, acolo unde e mai înghesuit.

.................

Filtrul e pe rețea.

...............

Există și piese care se alterează în sculele astea, nu sînt infailibile și așa ajung la operație. Am postat și măsurători ale unor componente ptr cei interesați, cu exemplarele cele mai exotice găsite.

.................

Există și niște funcții mai greu de înțeles, de exemplu poate folosi independent canalele la diverse combinații, una foarte ciudată e că poate reda și cu capul de înregistrare, fără diferențe sesizabile față de capul de redare. Nu știu dacă ați observat, dar are vitezele 19, 38 și 76cm/s. Ptr asta au folosit alt motor central, alt oscilator și desigur alte corecții.

 

Editat de zal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Felicitari, unul din magnetofoanele mele preferate, motiv pt care am 4 bucati, toate MKII dar numai unul cu VU si cu vitezele 19-38-76cm/s. Cele fara VU sunt 9-19-38cm/s si unul e 19-38-76cm/s. Regele ramane insa batranul Studer A80

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

IMG_20210214_171540.jpg

Editat de horex1952
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un magnetofon profesional nu are nevoie de multe dotari, la fel si Telefunken M15A. Sunt aparate pur profesionale de studio, au doar butoanele comenzilor, la Studer A80/81 mari de tot, cam 4/4cm, la Telefunken M15 putin mai mici. As dori sa reamintesc ca doar Studer C37, A80/81 si A820(deasemenea seriile DASH sau cele pe 8/16/24 canale) au fost Master Recorder, celelalte aparate Studer A807,810, 812, 816, A67, B67... au fost "doar" aparate semiprofesionale. Sa nu uitam modelul Studer A62(1964) si B62 care a fost predecesorul lui Studer A80. Studer B62 a fost utilizat de John Lennon in studioul lui particular, la fel foarte utilizate si de BBC. Sunt mandrul a doua exemplare foarte rare de B62, unul model de studio BBC si unul foarte rar cu VU-metre. Am atasat cateva fotografii cu Studer B62 cele 2 modele, Telefunken M15A si Studer A80

02.JPG

Telefunken M15 A 1a.JPG

A34.JPG

A02.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
La 24.04.2021 la 20:48, zal a spus:

Ooooo! Cîte maguri acolo! Felicitări! Şi un ZK246/M2405.  🙂

E mult de muncă la ele. A80 are totuşi unele dotări mai primitive faţă de B67, cum ar fi controlul motorului central asemănător cu A77.

 

Salut Zal, cum as putea sa dau de tine ? am nevoie de ajutor la un technics SE-A3..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.