Sari la conținut
HiFi Tech

Ajutor cumparare magnetofon Akai sau Revox


Shambala

Postări Recomandate

Buna ziua.

Pentru ca magnetofoanele nu reprezinta zona mea de interes direct, va cer sfatul si ajutorul voua celor cu mai multa si mai recenta experienta in domeniu.

M-am intalnit azi cu un vechi cunoscut care mi-a spus ca isi doreste foarte mult un magnetofon cu role mari, de preferat Akai 747 sau 636 sau macar un Revox B77 sau superior (PR 99, etc)

Vrea unul perfect functional, pe care sa poata asculta benzi vechi si sa poata inregistra pe  altele (vechi sau noi).

Eventual poate chiar doua aparate, unul pe 2 piste si unul pe 4 piste.

Omul nu se pricepe cine stie ce in acest domeniu, dar dorinta ii este mare   😄😅

Din fericire dispune de banii necesari implinirii acestui hobby.

Acum, revenind la functionalitate - daca stiti ceva extrem de bine reconditionat, in perfecta stare de functionare - si sa o tina asa mai multi ani, va rog sa imi indicati.

Sau daca sunteti de parere sa ia unul cum o gasi si sa inceapa sa bage bani in el - sa vedem si cine se baga sa il repare - perfect. Asa cum spuneam, in acest caz banii nu sunt o problema pt el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A pomenit ceva despre niste incinte Infinity, Kappa 9 dupa descrierea sa,  si un amplificator Technics f vechi ("scump si greu"), dar nu am insistat pt ca nu e tocmai firma mea favorita. 

Posibil sa mai cumpere dupa aceea si un amplif. pe lampi si niste incinte cu SPL mare.

 

Am uitat sa precizez ca persoana nu este audiofil, este doar vrajit de "magia rolelor mari ce se invart" ....

Cred ca ar fi o implinire a unor dorinte din frageda tinerete.  Ma rog, dau si eu cu pp-ul ...

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate mai tin eu minte Revox permite schimbarea rapida a regletei cu capuri pt trecerea de la 2 la 4 piste. Cel putin pt redare parca nu mai trebuia facut nimic altceva.

Deci un B77 cu doua seturi de capuri i-ar permite sa foloseasca benzi si pe 2 si pe 4 piste.

LE  - Mai sus am gresit cand am scris PR99, acela este doar pe 2 piste si majoritatea sunt pe 19/38cm/s.

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Un 747 în minţile lui e 2000E, preţ minim. Are aşa de mulţi bani respectivul?

La 03.10.2019 la 15:10, Shambala a spus:

Din cate mai tin eu minte Revox permite schimbarea rapida a regletei cu capuri pt trecerea de la 2 la 4 piste. Cel putin pt redare parca nu mai trebuia facut nimic altceva.

Deci un B77 cu doua seturi de capuri i-ar permite sa foloseasca benzi si pe 2 si pe 4 piste.

LE  - Mai sus am gresit cand am scris PR99, acela este doar pe 2 piste si majoritatea sunt pe 19/38cm/s.

 

Aici e o problemă, chiar dacă mecanic e uşor, mai trebuie refăcute reglajele, iar placa oscilatorului schimbată. O simplă căutare pe net lămureşte multe probleme.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, banii  nu sunt o problema pt el.

Si da, fost o prostie din partea mea, nu se pune problema unor schimbari "pe loc" cum imi povestise cineva.

Desi doar pt redare nu trebuie schimbata decat placa cu capurile, tot nu e o treaba pe care sa o faca un amator intr-un minut.

Pt inregistrare trebuie modificat oscilatorul (18V => 22V) si refacute calibrari, bias, etc. asa cum ai scris tu.

Singurile solutii sunt fie doua magnetofoane,  fie un Technics RS 1500/1506.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema se poate reduce aşa: ptr folosire în circuit închis, adică înregistrare şi redare doar acasă, fără schimburi culturale cu alţii, se poate lua un mag cu două piste. Ptr o folosire universală e nevoie de unul cu patru piste. Şi de aici încolo se împart pe categorii: de casă, semiprofesionale sau profesionale (de studio). Ultimele sînt cele mai mari, grele şi scumpe (40-100kg).

Cred că e inutil să amintesc că benzile tinereţilor noastre (Orwo) nu se folosesc decît cu magurile ''de casă''. Restul doar bandă groasă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

dupa o absenta pe grup(fostul Audioweb) doresc sa salut toti colegii vechi si noi. As avea o notificare de facut in legatura cu afirmatia "Akai GX747 sau 636 sau macar un Revox B77 sau superior (PR 99, etc). As dori sa spun ca cele doua branduri, Akai si Revox, joaca in ligi diferite si se deosebesc prin constructia mecanica, electronica si de felul in care se poate face service-ul. Ca sa revin si la problema schimbatului de blocuri de capete(2 sau 4 piste), nu este posibil, modulele fiind diferite nu numai oscilatorul. Modulele difera si in functie de viteza la care a fost proiectat magnetofonul(2, 37-4,7, 4,7-9, 9-19 sau 19-38cm/s). Cumparatorul trebuie in primul rand sa aibe cunostiinte vagi despre magnetofoane, macar deosebirea intre 2 si 4 piste. Eu personal nu as cumpara altceva numai pe 2 piste, daca se doreste economia de banda atunci 4 piste

  • Like 3
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cateva saptamani dupa ce m-a rugat sa ma interesez de magnetofon/magnetofoane pt el,  persoana interesata si-a cheltuit banii pe altceva si mi-a spus ca deocamdata i-a disparut interesul pt magnetofoane.    Asta e.  Nu voi mai formula niciodata intrebari in interesul altcuiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat, dar e mai bine asa decat cum am patit eu. Omul a venit la mine sa ii dau un sfat. Eu i-am enumerat 6 modele din care i-am spus sa nu cumpere un model, e bine ce a facut omul meu, a cumparat tocmai modelul care i-am spus sa nu-l cumpere......... fara cuvinte, dar cunoasteti si voi vorba romaneasca cu facerea de bine.....

Este sambata si hai sa va arat tricolorul. Tuturor multa sanatate si un Weekend muzical20180303_165946.thumb.jpg.2ba8a9c586dc9ef5a84f02c36be32453.jpg20180303_170026.thumb.jpg.c96873786e4fa123fc2f235a351fb323.jpg

Editat de horex1952
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.