Sari la conținut
HiFi Tech

Kenwood KT-3500 si Kenwood KA-2500


paulral

Postări Recomandate

Arata foarte bine la interior ! Felicitari !

Totusi sa luati doar cateva piese de la mouser.....parca e cam mult. Eu pentru o comanda de 78 de euro am platit taxe de expediere de 29 de euro. Pe urma am luat numai de la tme sau farnell. Sunt mai omenosi la taxa de transport. Pentru conzii de mai sus puteati opta  :

 

https://ro.farnell.com/w/c/passive-components/capacitors/aluminium-electrolytic-capacitors/leaded-aluminium-electrolytic-capacitors?capacitance=470uf&voltage-rating=35v&capacitor-terminals=axial-leaded

https://ro.farnell.com/w/c/passive-components/capacitors/aluminium-electrolytic-capacitors/leaded-aluminium-electrolytic-capacitors?capacitance=220uf&voltage-rating=25v&capacitor-terminals=axial-leaded

Spor la mesterit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain pentru pont !

Nu stiam, la mine povestea cu mouser a fost acu vreo 3 ani.

Spor !

PS: Nu stiu la cine am vazut, dar schimbase axialii de pe filtrarea principala cu niste radiali de impedanta joasa.😉

Pinii erau destul de lungi si era si spatiu pe verticala pentru conzi.

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

458 ăia numai probleme fac. Mai sînt şi alţii celebri ptr asta, dar ei sînt primii pe podium.

Eu aş înlocui şi semireglabilii cu unii capsulaţi, chiar multitură dacă permite locul şi bugetul. Oricum trebuie refăcute reglajele. Alte piese cu probleme sînt rezistenţele cu carbon presat, văd cîteva prin amplif.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Nu voi începe un alt topic, voi continua aici și recondiționarea amplificatorului, rog moderatorul să adauge în titlu, pe langă KT-3500 și KA-2500.

Voi folosi cam toate piesele din stoc, voi merge pe WIMA și Nichicon (BP, KA, FG și KZ), o să iasă un pic cam colorat dar spațiile dintre piese sunt foarte mici și nu pot uniformiza cumva componentele. Dintre toate aparatele care mi-au trecut prin mână, Kenwood-urile acestei generații sunt cele mai greu de recapat, trebuie să dezlipești multe din firele sau alte componente lipite direct pe placă, pe partea placată. Acest lucru este consumator de timp și impune mare atenție, poze pentru verificare, etc. Mai mult, reprezentarea tranzistorilor este cam ciudată, se poate greși foarte ușor, eu am fost pățit. Se impune înlocuirea 2SC458LG cu un low-noise actual, eu folosesc KSC1845.

In alimentare și pentru condensatorii de ieșire voi folosi Nichicon Super Through, crescând atât capacitatea cât și tensiunea de lucru: 2200uF urcă la 4700uf, 1000uF la 1500uF iar cei de pe ieșiri de la 1000uF la 2200uF. În cazul ultimilor 3 sunt condiționat să folosesc diametru de 25mm.

Cum spuneam, se pierde mult timp cu dezlipitul firelor, componentelor, lipitul acestora la loc, cu grijă. Astăzi am terminat preamplificatorul.

FmdPVCg.jpg

gMB7YjE.jpg

hZoDR9V.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Shambala changed the title to Kenwood KT-3500 si Kenwood KA-2500

Daca sunt ale tale si ai timp, bravo. Dar daca le faci pentru un ban...bre, macar 250-300 lei pe zi de munca cu ochii beliti in fum de sacaz...nu merita. Ma uit cu groaza la aparatele mele care imbatranesc mai repede ca mine si cand n-or mai merge...poate gasesc unul cu dambla mai mare ca a mea sa le ia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus și cu alte ocazii, aparatele sunt ale mele. Singurul aparat reconditionat ce nu-mi aparține a fost pentru un coleg de pe forum, la rugămintea sa. Nu am avut și nu am intenția de a face din asta o afacere, pur și simplu imi face plăcere să revitalizez astfel de aparate. Puține, foarte puține au fost pe deplin funcționale, marea majoritate prezentau defecte, mai mari sau mai mici. Pot spune că am o mică colecție, unele sunt mai valoroase, altele sunt banale dar sunt ale mele. În unele am investit mai puțin, în altele mai mult, depinde de aparat dar și de defectele sale. Acum, după reconditionare, eu îmbătrânesc mai repede decât aparatele😄

Revenind la KA-2500, Cristi a observat o discrepanță pe placa preului, vizibilă la rezistoarele din ultima imagine, situate în partea de jos. Ar fi de așteptat să regăsim o simetrie a componentelor și pare că e o greșeală de montaj dar am consultat atat schema KA-2500 cât și pe cea de la TK-66 și am constatat pe lângă asemănarea lor, faptul că nu e o greșeală de montaj, practic așa a fost desenat cablajul. Azi am probat funcționarea preamplificatorului, totul funcționează normal. Aștept comanda pentru Marantz in care am inclus și piese pentru KA (inlocuirea rezistențelor din carbon) și mă voi apuca și de etajul final. Voi lucra totul dintr-o etapă, pe rând, câte un canal. Trebuie dezlipite și etichetate firele, dezlipite piesele de pe spate, înlocuit componentele vizate, lipit totul la loc. Per total, o placă de kenwood îmi ocupă timp cât un Pioneer întreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Se continuă munca la KA-2500. Inlocuit condensatorii din circuitul de alimentare și cei de pe ieșire cu Nichicon Super Through; in alimentare 2200uF/50V a fost urcat la 4700uF/63V iar 1000uF/30V la 1500uF/63V in timp ce iesirile au fost ridicate de la 1000uF/30V la 2200uF/35V.

01c4Mv7.jpg

1LvuJMe.jpg

SBnb7g6.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este bine ca condensatorii de pe iesire sa fie la tensiune cat mai mare [fata de 1/2 din cea a alimentarii]  Este chiar mai important decat ca cei de filtraj - fata de tensiunea de alimentare.  Asta din simplul motiv ca ei functioneaza pe semnal si este de preferat sa aiba pierderi cat mai mici in dielectric.  Era mare lucru sa ii pui si pe ei la 63V   ?   ....  😐

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să spunem că din anumite considerente legate de dimensiunile fizice (diametru) si de disponibilitatea in stocul distribuitorului la data comenzii. In plus, am tinut dinadins să pun SuperThrought, altfel puteam sa urc la 50V pe BK-uri. In conditiile in care aparatul funcționează în parametri, care crezi ca e tensiunea continuă pe acești condensatori?

La acest aparat 1/2 din tensiunea de alimentare este de 25V, asadar cred că o marjă de 10V este suficientă.

Editat de paulral
Precizări valori tensiune de alimentare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este chiar la limita, nu ai nici o marja.  Si asta daca asculti incet spre mediu. Tu vezi doar regimul static (U/2), dar ce se intampla in cel dinamic ?

Acum nu ca ar fi o problema, ca nu mor conzii aia de la cativa volti in plus pt milisecunde, dar totusi este o greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, au gresit. 

Am descarcat schema si am verificat. Si nu doar acolo este gresit, ci si la alimentare - 50Vcc pe conzi de 50V nominal.

De altfel firma este celebra pt ca foloseste  - de multi si de-a lungul a multi ani - condensatori de tensiune nominala prea mica, in multe aparate, unele chiar scumpe.  Este pacat, pt ca schemele sunt bune si/sau interesante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pauză de concediu pentru câteva zile. Totuși nu am stat degeaba: consolidat și introdus burete insonorizant în vechile mele boxe Tesla ARS 823 (10W/4ohmi) care merg cu Marantz 29, înlocuit laserul (KSS-240A) la cdp-ul Sony 790 și am lucrat un pic la canalul dreapta din KA-2500. Înlocuit condensatorii, tranzistorii, rezistențele din carbon cu metal film toleranță 1%. Tot am uitat să comand 2 rezistori de 180kohmi, am verificat vechile piese și sunt în toleranță. Se vor înlocui cu proxima ocazie. Am avut de luptat cu pădurea de fire și pentru a nu greși, lucrez canalele pe rând.

p0BAOEc.jpg

NEh2fCu.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat cu reglajele, totul a decurs ca la manual.

2bmuzPL.jpg

Tensiunea de alimentare: exact 50V specificați în manual

DhwDfcb.jpg

"Center voltages"

VHRLT0E.jpg

BIAS: reglaj efectuat fără nicio problemă, când a sosit canalul dreapta lucra încins, reglajul inițial a adus canalul în parametri dar eram la limita semireglabilului. Acum am destulă plajă iar radiatorul este rece

czNTxsM.jpg

Cineva care a apreciat efortul

1ZKXyJv.jpg

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.