Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator Vio Clasa A


silviu2403

Postări Recomandate

Am primit de la Vio ultimul amplificator construit de el. Este al treilea amplificator primit de la el pentru auditie si teste. Topologia acestui amplificator este PP, Clasa A, 30w/8ohmi.

La fel ca si precendetele amplificatoare si acesta are nevoie de circa 30-40min sa ajunga la un randament stabil din punct de vedere termic/electric. Sunetul este in spiritul Vio: clar, muzical, fin, cu o prezentare curata a scenei sonore. Am sesizat insa ceva si l-am sunat pe Vio sa imi spuna mai multe despre constructia amplificatorului. Am sesizat ca acest amplificator, comparativ cu celelalte doua, are un atac mai fin asupra boxelor. Adica se remarca printr-o catifelare a prezentarii, nu lasa impresia ca iti darama efectiv boxele, daca ridici volumul. Am primit explicatia ca acesta este clasa A EL34, iar cel anterior a fost Clasa AB EL34. Pot spune ca acest amplificator este pentru cei care prefera un sunet fin, cu un timbru cat mai rafinat. Imi adice aminte de un amplificator Wazoo, Clasa A, 30W, care la inceput mi-a parut prea soft, insa dupa cateva ore de auditie am gasit in sunetului lui ceva foarte placute, un rafinament aparte. La fel si cu acest amplificator Clasa A Vio, sunetul nu este foarte agitat, dar este catifelat, natural, te face sa asculti ore si ore. Boxele care au mers foarte bine cu el sunt Jean Marie Raynaud Millesime 2, boxe foarte usor de dus de amplificator, insa cu un sunet in spiritul JMR.

Bravo Vio, am avut 3 amplificatoare de la tine in teste, toate mi-au placut, fiecare insa cu particularitatile lor, mi-a ramas gandul totusi la primul, acel KT88 Clasa A de 40kg. Daca MarianS vrea sa asculte pe boxele lui o lampa foarte buna, ii recomand sa incerce acel model. Am inteles ca l-a ascultat pe acesta ultimul si i-a placut. Il asigur ca cel cu KT88 este mai potrivit pentru boxele lui.

65268098_2815894875150317_4647763816728231936_n (1).jpg

65393658_2815894971816974_8992078521727713280_n (1).jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.