Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe vechi si muzica noua


catalinx70

Postări Recomandate

Am pus la vanzare o pereche de Bose 901 seria IV cu EQ activ seria IV .... am ascultat aceste boxe cativa ani buni pana cand cu ceva timp in urma au fost trase pe dreapta . Pentru ca cineva doreste sa le asculte si eventual sa le cumpere , le-am legat iar la sistemul audio . Am ascultat ceva Blouse si Jazz .... Excelent.... intotdeauna mi-a placut sunetul lor atat de controversat . E adevarat ca nu e cel mai neutru sunet dar aici e frumusetea e ca si cum la o fotografie color ai mai intarii un pic culorile ca sa fie mai vivace desi nu sunt poate cele mai naturale culori dar impactul vizual e mai bun mediile impinse mult in fata dar foarte clare mai mai ca-ti vine sa-l iei pe interpret dupa umeri sa pleci cu el la o plimbare . Daca nu vor pleca zilele astea deja am indoieli ca am sa le mai dau si ca sa revin la topic .... m-am gandit sa ascult ceva muzica din anii '75 data lor de fabricatie, si nu ceva sofisticat pur si simplu muzica acelor ani , am apelat la o colectie de flacuri cu muzica pop din anii '73 '74 '75 . Mmmda cum de nu mi-am dat seama pana acum ca exista o mare legatura intre muzica de atunci si boxele pe care ascultam acum , de asta si atatea remasterizari , si este valabil si faptul ca incintele nu le 'remasterizam'. Ele raman perfect ancorate in sunetul acelor ani cand nu existau basi bubuiti si nisi aschii de sunete inalte care sa-ti treaca ascutite prin timpane ca nu se prea procesau sunetele nu se inroduceau efecte , se asculta muzica in frecvente care nu cred ca depaseau o banda de 55Hz - 15KHz. E ora 23.30 si ascult muzica de la ora 18.00 nu am mai facut lucrul asta de foarte mult timp. Concluzia la care am ajuns este ca as putea sa imi fac un sistem vechi din anii '70 pentru muzica inregistrata atunci si as intra mai bine in atmosfera acelor ani , e clar ca inginerii de sunet atunci aveau o alta viziune despre ce va asculta omul acasa cand vinilul v-a ajunge la el , acum au o cu totul alta idee despre ce se va asculta dupa un CD , Am scris gandurile astea din punct de vedere al melomanului care asculta multa muzica de toate genurile dar la o calitate buna , nu pe cine stie ce 'trancota' - am vazut ca se foloseste expresia - incercand sa las la o parte audiofilul din mine. .... gata acum lasati-ma sa fredonez 'George Mc.Crae - Rock You Baby' ....oooo si urmatoarea ... Shame, Shame, Shame .... hai ca ma culc spre dimineata cred bye bye. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Asa o fi, nu zic nu, DAR atunci Dane era decenta, firmele aveau ONOARE fara sa vorbesc de bun simt TEHNIC, nu exista marcheting desantat si destrabalat, e lucru stiut ca multe FIRME MARI, au inchis pentru ca nu au vrut, pana la o limita, sa se inscrie in "curentul" un plasticus un gunoias...

Sincer am o varsta la care as putea spune ca am fost "contemporan" cu cele mai tari realizari a epocii de aur in materie de "scule" pe care, din pacate, din cauze stiute, le redescoperim de abia azi...

Pot afirma in cunostinta de cauza, DIGITALUL E MOARTEA SUNETULUI, oricat l-ar coafa si indulci ei tot "PATRAT" ramane ...Ca o chestie, un prieten bun din Germania imi povestea ca de la marile expozitii de scule a cam disparut chiar si CD-ul locul lui a fost luat de laptop :shock: ma abtin de la orice comentariu...

Intr-o zi m-a vizitat un amic mai tanar, de 25 de ani, care NU ASCULTASE in viata lui un VINIL, ca nu a avut unde si pe ce, a ramas UIMIT de ce se poate auzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.