Sari la conținut
HiFi Tech

Viotube Amp - Black Beauty


silviu2403

Postări Recomandate

Va salut,

Am avut ocazia sa pot asculta peste weekend acest amplificator Viotube.

Specificatiile amplificatorului sunt urmatoarele:

 Constructie PushPull ,UltraLinear , clasă AB , negativare automată 
Sensibilitate intrare 0,3V pentru puterea maximă de 30w 
Putere 2X30w 4/8 ohmi , dispune de ieșiri pentru incinte a căror impedanța nominală este de 4 sau 8 ohmi
THD 0,48% la puterea de 30w 4/8 ohmi , 1000hz 
Bandă reprodusă 30Hz...30khz +/- 1dB la capetele benzii .
Posibilitatea de a regla curentul prin fiecare tub final , cand se schimbă tuburile finale nu este necesar un quad.
Sursele care asigură tensiunea anodică si tensiunea care alimentează filamentele tuburilor sunt stabilizate , amplificatorul nu este influențat de variația tensiunii de la rețea cu +/- 10%
Toate transformatoarele sunt Hammond
4XEL34 Electroharmonix
2XECC82 Tesla NOS 
1XECC83 Tungsram NOS 

Boxele folosite pentru auditie au fost Spendor 15/1 Prof, iar sursa Yamaha CDS-1000.

Mai jos aveti 2 filmulete cu sistemul.

Am lasat amplificatorul cam 30-40min sa ajunga intr-un regim termic stabil, dupa care l-am ascultat pret de cateva ore bune. Ca si exemplarul precedent de la Viotube si acesta are precizie si transparenta foarte buna pentru un amplificator pe lampi. Aparatul prezinta muzica intr-un mod curat, dinamic si aerisit. Focusul instrumentelor este bun, iar de data aceasta nu am mai simtit acea stralucire usor agresiva pe anumite pasaje. Posibil ca aceste boxe sa fie mai potrivite, fiind ceva mai fine si foarte corecte in toata banda de lucru.

Consider ca amplificatorul ofera o putere suficienta pentru o camera de 20-25mp, nu am simtit lipsa de putere, atac sau dinamica pe boxele mele.

Ce mi-a placut mult a fost acea stralucire fina de lampa in ClasaA, totul transparent, curat si fin, muzical. 

Din cate am inteles de la Viotube, acest amplificator se poate testa si in cadrul altor sisteme, asta daca sunt doritori aici pe forum.

Nu pot decat sa il felicit pe Vio pentru astfel de aparate si cine stie poate ca in viitorul apropiat voi fi fericitul posesor al unui astfel de amplificator.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.