Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat achizitie CD player


tazyx

Postări Recomandate

Hello all.

Dupa receiver si boxe, a venit si rindul CD-ului.

Am gasit citeva oferte pina in 1400 lei, nou, pentru CD PLAYER DENON DCD-800NE.

Link-uri: 

https://www.avmall.ro/detalii/cd-player-denon-dcd-800ne.html

https://www.avstore.ro/playere-cd/denon-dcd-800ne/

Am mai vazut si ceva mai ieftine, Yamaha, Marantz, Cambridge Audio, Pioneer, Emotiva, dar m-am oprit la Denon pentru ca si receiverul e Denon si din specificatii pare ok. 

Tinind cont ca nu vreau totusi virfuri de gama, ci ceva Bun, si nou daca se poate, credeti ca e ok acest player ?

Technics-ul sg4 il am si functioneaza - inca - dar deocamdata nu pot face comparatie, pina nu il achizitionez.

Caracteristicile - in mare - sint:

Model DCD-800
Producator Denon
Tip CD Player
Raspuns in frecventa 2 Hz - 50 kHz
Tip DAC inclus PCM1795, Burr Brown (192kHz/32-Bit)
Compatibilitate format CD / CD-R/RW / WMA / MP3
Caracteristici Speciale DAC Master Clock Design
Advanced AL32 Plus
Display: Dimmer / Off
Random Play
Total Harmonic Distortion 0.0015%
Conectori 1 x RCA Out
1 x Optical Out
1 x Coaxial Out
1 x USB Audio
Consum (W) 28
Raport Semnal/Zgomot(dB) 115 dB
Telecomanda Da
Dimensiuni (WxHxD) (mm) 434 x 107 x 275
Greutate (kg) 4.5

 
Am gasit si ceva review-uri, majoritatea 4 sau 5 stele.... citeva de aici:
 
Nu stiu cit de la subiect sint comentariile, dar fiind un produs destul de nou, pare promitator.
Macar sa tina 5 ani, de nou.
 
Astept sugestii sau eventual dupa ce sa ma uit mai atent. Am vazut ca are si un fel de procesare superioara, Advanced AL32 Processing Plus, si  playback up to PCM192/24 and DSD 2.8 MHz/5.6 MHz. Mai are si Pure Direct mode, poate play-a dit de p stick-ul frontal mp3, flac, etc. Deasemenea direct de pe CD sau CD-RW, mp3 si alte formate. Are intrari / iesiri analog si digital, precum si optic.
 
O seara placuta.
 
 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello all.

Fiindca noaptea e un sfetnic bun, m-am uitat mai bine si am vazut ca 800NE nu are iesire de casti si reglaj volum pentru ele.

Am mai cautat si am gasit un model putin mai vechi, dar care are si iesire de casti si reglaj de volum - Denon DCD-720AE.

L-am gasit si la noi, cu 100 lei mai ieftin decit DCD-800NE, ce ii lipseste este Digital Coaxial Out, are doar optic out, si are AL Processing AL32, fata de AL32Plus la procesare - nu stiu daca influenteaza sau nu cu mult calitatea sunetului - au  DAC:  PCM5142, Burr Brown (192kHz/32-Bit pentru 720AE    si     PCM1795, Burr Brown (192kHz/32-Bit) pentru 800NE .  

Dinamic range:  720AE - 100dB  ;     800NE - 108dB  ;

Distorsiuni Armonice:   720AE - 0.0025%  ;  800NE  -  0.0015%

Raport Semnal / Zgomot:   720AE - 112dB   ;    800NE  -  115dB

Raspuns in frecventa:   720AE -   2Hz-20kHz   ;   800NE  -   2Hz - 50kHz

720AE e facut in China, 800NE in Vietnam.  720AE nu face play de pe stick USB cu WAV-uri, doar FLAC, MP3.

800NE  pe USB "stie" :  "USB to hear DSD 2.8 MHz/5.6 MHz, FLAC, WAV, AIFF, ALAC in high-resolution "

 

Vreun sfat ce ar fi mai bine sa aleg, din cele 2 ?

A avut cineva experienta cu vreunul din ele ?

Orice sfat e bine-venit.

O zi buna, e vineri !!! 😄 😄 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andi Deci chestia cu iesirea de casti lipsa ... n-am nevoie ... Mai ales ca am si la receiver ... 😄

Nu am gasit comparatie intre cele 2 DAC-uri , despre 1795 am vazut ca ar fi folosit de mai multi producatori si ca e BUN in gama lui de pret. Implementarea conteaza, si n-as merge pe chinezi ... parca prefer vietnamezii ... sau Singapore. 😄 😄  😄

Dar cum si Iphone-le se fac in China, ce sa mai alegi ... mai iau si foc ... aia e ... 😄 😄 

Gasisem un 720AE la 950 lei, nou, cu garantie si factura ... chit ca e argintiu, nu negru ....

Merita diferenta pina la 1400lei  pentru 800NE ?

Acum ne zgircim ... 😄 😄 😄 la 350 lei ... 

 

Editat de tazyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, tazyx a spus:

Gasisem un 720AE la 950 lei, nou, cu garantie si factura ... chit ca e argintiu, nu negru ....

Merita diferenta pina la 1400lei  pentru 800NE ?

Acum ne zgircim ... 😄 😄 😄 la 350 lei ...

Pe Pamant, de la 950 la 1400 lei nu este o diferenta de doar 350 lei.

Cum ati si spus! Sa nu ne zgarcim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@electroacustica  Pai nu ne-am zgircit ...  😄 😄 

Am luat 800NE. Sa vedem ce calitate ofera pe sistemul care il am / construiesc.

Oricum, macar pot sa folosesc doar 1 telecomanda, de Denon, pentru CD si receiver. 😄 

DAC-ul pare bun - din ce am citit - deci ar trebui sa faca pereche buna cu receiverul.

Si DA, e mai mare diferenta .... oricum la mate nu stateam f. bine .... 😄 😄 😄 

Dar am reusit sa termin, si scoala, si liceul , si facultatea ... ehhh, alte vremuri. 

Mercic de "atentionare", n-am stat sa calculez prea in detaliu ... hehehe ... deh, entuziasmul achizitiei ... :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tazyxeu zic că ai făcut o alegere bună. Cei de la Denon știu cum să implementeze și să construiască o schemă de calitate în jurul lui PCM1795. Am un player universal de la ei cu același cip dac și sună superb. De fapt, ei chiar au făcut o gamă de la mid-level la high-end în jurul aceluiași convertor, care s-a întins pe câțiva ani, deoarece s-a vândut și a fost recenzată foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.