Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe cu Dayton Audio PS220-8


vlad1980

Postări Recomandate

De ceva timp ma tot uit la difuzoarele Dayton Audio PS220-8 si ma intereseaza daca cineva a testat/ascultat sau construit incinte cu aceste difuzoare. Sunt difuzoare full-range, cu un SPL mare si intentionez sa le folosesc pentru un amplificator SE cu tuburi. 

Apreciez daca are cineva recomandari legate de incinta potrivita pentru aceste difuzoare. Nu am gasit prea multe de net despre incinte si sa le calculez nu ma pricep. 

Multumesc.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare a fi un difuzor cu potential si mai mult ca sigur ar iesi ceva fain pentru lampi.

Variantele constructive sunt multiple, incepand cu OB, TL , BLH si terminand cu Onken.

Arunca mai intai un ochi pe linkul asta https://www.diyaudio.com/forums/full-range/175590-dayton-ps220-8-speaker-waiting-7.html

Apoi vezi si aici https://www.diyaudio.com/forums/full-range/258827-dayton-ps-220-8-range-build-suggestions.html

Poate unul din colegii de forum, Shambala, VTP sau ahegyes iti va oferi mai multe sfaturi.

Conteaza mult si urechea ta cat si genul de sunet preferat.

Sau, mai intai asculta la cineva o pereche de FR -uri pe lampi si vezi daca iti place.

 

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sugestii. Am tot cautat dar nu prea am gasit ceva concret pe net. Am citit si ce zic cei de pe diyaudio dar nu m-am lamurit exact. 

M-ar ajuta o parere avizata din partea celor de aici care au experienta in construirea de boxe.  

Dpdv sunet nu stiu ce sa zic. Eu acum ascult o pereche de boxe Tannoy 609 care nu au bass foarte pregnant (chiar anemic cum zice multa lume despre aceste boxe) dar imi place sunetul lor si sunt impacat cu ele asa cum sunt. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-atunci ?

Un pct de vedere, full range ori iti plac ori nu...Fac totul si nimic bine,  cad abrupt sub 70-80Hz, urca aiurea 3-4kHz si se flescaie dupa 12kHz. Asa ca           joaca, gaseste dif Audax din tv em47 (parca) 3Watt pune-l pe un panou de 1mp si cam pe acolo...are un ceva seducator.

bre Vlade, ti-am zis sa-mi lampizezi player-ul ala Yamaha, ai facut tu unul si se aia l-am luat, de gura ta. Nu stiu daca mai ti minte cand am vb...Au trecut 3-4-5 ani, zace prin atelier, ti-l dau cadou, degeaba, vin de  ia-l...

Editat de adrianlucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mutlumesc de sfat, ma batea gandul sa fac ceva teste cu niste difuri FR mai ieftine. Am avut unele dar la momentul respectiv nu eram curios de cum suna si le-am dat....acum imi pare rau. 

Legat de player-ul Yamaha, parca imi mai aduc ceva aminte. Este un player Sony cu TDA1541 inauntru...parca Sony CDP750. 

Il poti dartui cuiva care doreste sa experimenteze sunetul lui TDA1541. Se pot face mai multe imbunatatiri la el si suna foarte ok ...raman la parerea mea de atunci :).  

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Au ajuns difuzoarele si arata foarte bine....sper sa sune cel putin tot asa cum arata. 

O sa le pun de test in niste incinte bass-reflex sa vad cum suna. Incintele nu sunt ce trebuie dar pentru un test merita sa le sacrific.

Daca sunt idei sau propuneri legate de construirea incintelor potrivite, va rog sa le postati aici. 

 

 

IMG_1560.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.