Sari la conținut
HiFi Tech

Crossover pentru Bower&Wilkins DM 10


barbulescuorlando

Postări Recomandate

Bună ziua. Am achiziționat boxele din titlul Am citit aici   ca filtrul din boxe este de ordinul 3 cu 16 dB atenuare. Uitându-mă la filtrul meu observ ca este de ordin 2 . Bănuiesc că a fost schimbat. Are cineva dintre dvs o poză cu filtrul din aceste boxe? Pe net nu am găsit. Urc poza cu filtrul meu.

Am comunicat cu un englez ce a avut așa ceva in tinerețea lui și-și amintea 3 bobine și 3 condensatori în filtru pus rezistența de pe atenuare înalte pe care scria „B&W non inductiv for audio”. 

B&W DM10 crossover.jpg

Editat de barbulescuorlando
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru sugestia de a căuta pe site-uri din afară.  Cineva mi-a trimis si desenul tehnic al filtrului, cartea tehnică originală ( unde este specificat un filtru third order)  si sugestii de îmbunătățire. Au fost mai multe modele, unele cu filtru de ordin 2 altele cu filtru de ordin 3. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu am inteles ce anume te nemultumeste la ele. 

In brosura constructorii afirma ca au stors tot ce se putea de la incintele astea. Iar de-a lungul vremii B&W au dovedit seriozitate.

De unde pana unde Zobel pe tweeter?

Daca le foloseai pe lampi poate ca te intelegeam ( dar cu Zobel pe bas). Insa cu SPL-ul de 87 dB n-ar fi o varianta prea inspirata.

S-ar putea ca imperecherea cu Rotel sa nu fie una foarte fericita si in cazul asta sa te orientezi spre amplifuri ceva mai dark.

Pana una alta @adrianlucian te-a sfatuit foarte bine, lasa-le asa cum sunt!

Fara nici o suparare, spor la ascultat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar la DM12 ai un Zobel acolo pe tweeter. Insa din cate am inteles in urma unor sapaturi pe net, metoda se adopta de catre unele firme pentru a pastra liniaritatea raspunsului in frecventa si soundul specific casei. Probabil si datorita divizorului rezistiv de tensiune pus in paralel cu tweeterul pentru comanda protectiei la suprasarcina.

Tot in urma sapaturilor am aflat ca unele firme adopta aceasta varianta a Zobelului pe TW cand in serie cu acesta este un rezistor, cand frecventa TW depaseste 30khz sau cand impedanta acestuia cade spre 4R si se doreste o liniarizare a raspunsului.

Cu alte fineturi poate, daca vor binevoi, te vor lamuri electronistii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca toate filtrele de la boxele foarte vechi (au aparut pe piata in 1980 din cate am citit), si filtrele acestea sunt subiect de discutie.

Chiar daca in acei ani erau deja cunoscuti parametrii TS, o analiza ajutata de calculator a raspunsului si mai ales a fazei acelor boxe nu cred ca a fost facuta. 

Poate ca asa le placea soundul constructorilor, poate ca nu ii deranja abaterea de faza introdusa de Zobel. Sau poate aceasta cadea exact pe vreun punct de inflexiune, cine stie, ar trebui masurat.

Oricum ideea este ca nimic nu se obtine gratis - "win some, lose some". In ziua de azi nu prea se mai monteaza Zobel pe tw, in primul rand pt ca se prefera mai multe inalte (tw hi-fi neavand spl mare) si in al doilea rand pt a evita modificarea fazei care poate fi perceputa deranjant. La nevoie se echilibreaza spl-ul cu o mica R serie sau una mai mare, paralel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc mult dl „Șambala”. Sunt măsurători ce mă depășesc. Doar am văzut, tot studiind scheme, că pe suratele mai mari DM 12 există acel zobel. După ce l-am pus, am observat o lipsă de inalte dar , cei drept, nu mai erau agresive la unele cinele. Eu folosesc fără corecții amplificatorul( flat) și aș vrea să rămân așa. De aceea le-am scos.  Sunt mulțumit cum sună, eram doar curios.

Editat de barbulescuorlando
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.