Sari la conținut
HiFi Tech

recomandare cd player


andreic

Postări Recomandate

Buna ziua, As dori sa cumpar un cd player sh pt sistemul meu format din Triangle Altea+Roksan Kandy L3. Am in vedere moentan urmatoarele:

-Rega Apollo1

-Rega Apollo 200

-Nad cd 542 si cd 521.

Caut un sunet detaliat dar nu aspru si strident, ceva cald si matasos. Daca aveti ceva sugestii v-as ruga sa ma ajutati. Multumesc. Bugetul maxim ar fi de 250 euro aprox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, asta este, ne supunem regulilor...


Apropo, am uitat sa mentionez ca detin si un DAC Cambridge Audio DacMagic, si m-ar ajuta foarte mult daca a facut vreodata cineva vreo comparatie intre acest dac si un oricare alt cd. Nu as vrea sa dau banii pe cd player si sa ma trezesc apoi ca laptopul+dac suna mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai deja un dac de ce nu achizitionezi doar un transport ?

In folclorul hi-fi este o axioma care zice ca dac +transport de valoarea X este net inferior unui cdplayer de aceiasi valoare.

Daca primeaza versatilitatea dac-ului (folosit cu mai multe surse) alegerea este ca si facuta.

Ca scurta paranteza, extrem de simplist, un transport ok este ala cu o mecanica imuna la vibratii, variatii termice, etc. Spre exemplu, in anii " 80 cand partea de corectare a erorilor nu era asa puternica se acorda mare atentie partii de transport. Din ce am vazut si surubarit un transport dichisit este cel din Kenwood dp1100 sg.Nu mai putin de 5 solutii tehnice in cascada pentru partea de vibratii, Plus multe alte fineturi ingineresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit si eu la varianta asta cu transportul si este de luat in calcul. De de alta partea parca nu mi-as dori ca toate sursele sa sune la fel, ci mi-as dori ca cd playerul sa sune mai putin "analitic" si mai mult cald. Am avut si cd playere vintage cu celebrul tda1541 si mi-au placut, dar nu se compara cu un cd high-end ca sa zic asa.


E foarte departe si nu prea am cum sa ajung sa ascult acel arcam. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.