Sari la conținut
HiFi Tech

Electronica audio


Cosmin

Postări Recomandate

Stiu ca am postat un thread in care spuneam ca vreau sa construiesc cateva aparate.

Electronica nu este ceva strain pentru mine. Cel putin nu in totalitate. Fac tot felul de montaje inca de pe la varsta de 8 ani, insa scheme gata pregatite.

Mi-ar place insa tare mult sa invat si principii de functionare, toate detaliile necesare pentru a construi de la zero scule audio. De ce sunt piesele cutare, de ce au valorile respective, de ce vin astfel amplasate in schema, cum se fac masuratori, etc.

As fi recunoscator unui electronist bun care s-ar indupleca sa imi ofere ABC-ul in electronica audio.

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate fi vorba de a face cineva lectii cu tine, ar fi necesare 2-3 sedinte [intense si fara divagatii] pe saptamana, cativa ani buni.

Nu exista "electronica audio",  oricum programa trebuie sa includa o multme de teorie generala despre componente si circuite electrice si electronice.

Iar din  "secretele" constructive dedicate audio nu cred ca iti va preda nimeni, sunt foarte greu de aflat, dupa ani multi de toceala si practica.

Cel mai la indemana ar fi de citit - la inceput -  manualele de electrotehnica si electronica de la ceva licee de profil sau scoli postliceale, apoi de aprofundat unele capitole cu materiale academice.  Desi e foarte greu, unele au greseli [macar de exprimare tehnica] si multe notiuni pot fi adesea intelese gresit.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.