Sari la conținut
HiFi Tech

Vehicule electrice


bogdanozaurus

Postări Recomandate

Ca sa fiu si eu in rindul lumii hipsteriste m-am decis sa-mi iau o trotineta electrica, si anume asta  https://www.freewheel.ro/trotinete-electrice/trotineta-electrica-freewheel-rider-trends-albastru.html

Scopul declarat este sa ma duc cu ea la serviciu, mai exact portiunea de 2,6km de la metrou pina la birou si invers, ca ma seaca sa stau cite 20 de minute la autobuz si apoi sa fac intre 15 - 35 de minute in funtie de trafic, in aglomeratie si caldura sufocanta. 

A venit de o saptamina (dupa mult chin si suferinta provocate de curierul Sameday, cea mai proasta firma de curierat din lume) dar din lipsa de timp si vreme proasta, pina astazi nu am facut decit citeva sute de metrii prin fata blocului, azi insa m-am mobilizat si m-am dus in parc unde nu dupa mult timp am vazut ca bateria se duce . M-am intors acasa, m-am mai invirtit un pic in jurul blocului si gata, s-a descarcat de tot. Nu cred ca am mers mai mult de 6 - 6,5km, cea ce e cam putin fata de autonomia declarata de 20 - 30km. Eu am 95kg iar greutatea maxima permisa de 120kg, asa ca ma gindeam la o autonomie de 15km, 6 km e cam putin. Nu mai zic ca nici nu am mers cu viteza mare ca sint incepator si nu o stapinesc bine, am mers 70% din timp in viteza intii, cam 3 - 4km/h si un pic forjata in a doua cam 11 - 12kmh si cu scurte reprize pe linie dreapta unde am vrut sa vad ce poate si am ajuns la maxim 15km/h.

 Conteaza ca e prima incarcare, se mai imbunatateste autonomia sau asta e cam tot ce poate? Cum e mai bine sa fac la incarcare, sa o las pina la minim sau sa o incarc cind e pe la 20%?

Stiti vre-o aplicatie pentru Android cu care sa pot monitoriza exact distanta parcursa, sa dau Start si apoi sa vad exact cit am parcurs? Aveam una grozava pe Symbian, spunea distanta parcursa, viteza in timp real, viteza maxima atinsa altitudinea etc?

trotineta.jpg

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.