Sari la conținut
HiFi Tech

Luxman L-5 Rebuilt


Cosmin2000

Postări Recomandate

Un aparat destul de rar (am fost norocos ca l-am gasit la vânzare), L-5 mi-a plăcut de la primul contact vizual şi pâna la felul cum a sunat în configuraţia de fabrică.

Informaţii despre acest aparat gasiţi aici:

http://audio-database.com/LUXMANALPINE- ... l-5-e.html

http://www.thevintageknob.org/luxman-L-4.html

http://www.nrpavs.co.nz/archive_1_10/So ... manL-5.htm

Având cca 32 ani, m-am gândit sa-l revigorez puţin schimbându-i toţi electroliticii, mai puţin cei mari de fitraj cu de 10000uF/55V. Zis şi făcut, am început să mă documentez despre electrolitici noi de cea mai bună calitate şi am ales asa:

- Nichicon KZ muse (seria premium pentru audio a producătorului nipon de condensatoare);

- Nichicon FG;

http://www.hificollective.co.uk/compone ... hicon.html

- pe partea de semnal am pus bipolari Mundorf ECap.

http://www.hificollective.co.uk/compone ... polar.html

Acum, despre sunet pot spune că este net superior (după gusturile mele), mai cărnos, mai rezolut, mai clar. În ciuda faptului că am dat pe condensatoare+manoperă cam cât pe aparat mă declar complet satisfăcut de sunetul obţinut, cu bani puţini aş zice eu.


Poze aici (nu am apucat să-i fac poze înainte de recondiționare :( ):

https://plus.google.com/photos/116706320971586318484/albums/5841585152747911521?banner=pwa

DSC01819.JPG.92de331288a3a91e8c330843d22ea307.JPG

DSC01891.JPG.711965c1567bd087b7282cb9d78ebfc5.JPG

DSC01845.JPG.eb3f22df1c54672e6d02413bbd00e4e4.JPG

DSC01889.JPG.f569569e643576e001a9d07e7c7c24d2.JPG

DSC01810.JPG.59c352ec75f83dc56c43fc5af46dcd86.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric da (offset și curenții de mers în gol). Vreau să spun că nu eu personal, pentru că nu mă pricep prea bine, însă am avut un electronist de nota 10.

Dacă vorbim de condensatoare, ce recomandați (marca, model) ca și condensatoare bune?

Adică, știu că există mai multe tipuri de condensatori care se merită a fi puși pe anumite circuite într-un aparat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, depinde de destinatia de utilizare a capacitorilor, de categoria de tensiune si temperatura, depinde de ce vrei sa obtii cu sunetul in respectivul aparat (sa ramana la fel, sa-l duci spre neutru, sa-l faci mai cald, etc, etc), depinde de tipul sursei pe care vrei s-o resuscitezi (clasica, cu alimentare directa; clasica, cu stabilizare tranzistorizata; clasica, cu stabilizare CI; in comutatie, etc, etc), de provenienta aparatului (Japonia, Europa sau State, fiecare avand "piticii" sai la capacitori; in particular: sunt anumite serii de aparate europene care isi schimba drastic tonalitatea daca folosesti capacitori cu alte specificatii fata de original), etc, etc....Prima treapta si cea mai importanta intr-un aparat, sunt capacitorii, abia apoi urmeaza componentele active. Degeaba una fara alta. ;) Oricum, ca sa povestim despre toate situatiile nu ne ajunge toata noaptea... :lol:


Dar la modul general: pentru japoneze as recomanda seriile audio de la Nichicon (cu diferentierea de rigoare functie de aplicatie), Panasonic FC (pentru anumite aplicatii), Elna seriile audio (care, pe unde mai gasiti, ca s-a cam sistat productia), pentru europene seriile BC de la Vishay (fostul Philips), ROE (ex Roederstein, preluat tot de Vishay), pentru americanoase seriile Mallory, Cornel Dubilier si Illinois. Pentru nepolarizati, Wima MKS2, JB Capacitors, anumite serii de la Arcotronics.


Asta ca sa ne mentinem intr-u domeniu decent de pret, ca daca o dam in "nisa", facem imprumut la FMI... :lol:

Ca sa te lamuresti cat de cat, va trebui sa cauti, sa descarci si sa studiezi cataloagele cu datasheet-urile de aplicatie ale producatorilor, sa poti face comparatie pe viu cu mai multe serii de capacitori intr-un aparat, deci studiu si munca... :twisted:


Ai facut o treaba foarte frumoasa cu Luxmanul, desi (nu te supara pe mine :lol: ) te-ai oprit exact de la cea mai importanta

etapa: condensatorii de filtraj. Stiu ca detin procentajul cel mai mare in pretul resuscitarii unui aparat, dar detin si cel mai important rol. Deci, ca sa zic asa, sa ma exprimez ca sa formulez sa pot zice, ma-ntelegi, pa interesul, pardon pa intelesul interconvorbitorilor, ma-ntelegi, daca (fara virgula) curentul nu e drept, nimic nu e.... :lol: Sincer, la varsta de 32 de ani, eu unul nu am gasit nici un cond de filtraj in toate mintile lui. Pun pariu ca daca i-ai masurat ai gasit o capacitate mai mare decat ce scria pe ei, asa-i? :roll:


Succes in continuare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, adevărul este că am studiat mult timp și ofertele și datasheeturile de condensatori pentru filtraj, însă nu i-am schimbat pentru că electronistul meu mi-a zis că sunt buni încă... "Problema" este că amplificatorul acesta sună tare bine pentru cei 60W/8Ohmi pe care îi are. Nu simt vreo urmă de brum în difuzoare, bass-ul este prezent, cu sau fără corecții de ton. Nu pot asculta niciodată pe loudness (ascult cu puține corecții pe bass și înalte că așa îmi place-cine știe dacă nu sunt decăzut din tagma audiofililor făcând păcatul ăsta :lol: ?). Iar acum cu recondiționarea asta chiar l-am adus la un alt nivel față de cum era la început ( a nu se înțelege de aici că suna ca porcu înainte), e mai multă claritate, spațialitate, corență timbrală.

L-am comparat cu multe amplificatoare pe care le-am avut de-a lungul timpului (Onkyo Integra A-8850, Onkyo Integra A-8670, Kenwood KA-7X, Denon PMA-520, Denon PMA-725R, Yamaha DSP-A1000 și altele) și pot spune că are ceva ce te atrage instantaneu relativ la modul cum sună. Însă unul i-a pus capac și L5-ului: Kenwood KA-1000.

Deci, Kenwood KA-1000 e o minunăție de amplificator!

Poze cu dihania:

https://plus.google.com/photos/116706320971586318484/albums/5868155179918733729?banner=pwa

Mă gândesc câteodată să-l recondiționez și pe acesta, dar prea îmi place cum sună cu piesele acelea vechi din 1981. :o

Deci, ca să concluzionez: chiar merită să arunci câteva sute de lei pe componente și manoperă, firește pentru un amplificator cu potențial. My two cents...

IMG_0307.JPG.8a30fa976e4d41fc1a38957b8024e54f.JPG

IMG_1129.JPG.6ccc83d4a61bb22a5834cf22fe23a8a7.JPG

IMG_0308.JPG.85dcc844f635a5d4a1d22f6be346630b.JPG

IMG_0314.JPG.82a2f1dee784e1b9ea4ae7eac5a85511.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de ce vad in poze, mereu m-a chinuit o intrebare: ce naiba facem daca se "fasaie" (golesc) heatpipe-urile dintr-un astfel de amplificator? Ati patit-o vreodata? Vreo sansa de recuperare? Povesti am auzit destule, dar ma intereseaza daca a rezolvat cineva practic problema, nu din citite pe gugal.


Cred ca o sa pun si eu neste poze cu astfel de distractii de weekend, ca prea m-a excitat colegul BSM cu lucrarile lui. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica corectura: nu se foloseste freon. Wikipedia spune: "The vast majority of heat pipes for room temperature applications use ammonia (213–373 K), alcohol (methanol (283–403 K) or ethanol (273–403 K)) or water (303–473 K) as working fluid."


Parca am auzit pe vremuri plansete la fostul bazar Constantinidis (de pe Covaci) ca i-au venit niste Kenwooduri cu tevile goale. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va fi sa se intample, se va intampla pe partea dreapta a radiatorului... :lol:

Care este subdimensionata fata de partea stanga. Dar asta numai daca va fi folosita timp indelungat

la capacitate mare/maxima, reglajele pe finali "fujite", sau curenti de fuga mari pe capacitori. (BTW, reglajele pe finali ar trebui refacute dupa 4-5 ani, odata cu uzura chimicilor, se modifica si valorile prin etajul final).

Alta grija trebuie avuta cu C68, 330uF/100v,(impreuna cu C67) care filtreaza tensiunea pentru driveri, e asezat exact langa radiator, deci daca nu e din seria de 105 grade, va imbatrani foarte repede, deci va afecta alimentarea driverilor. Mai ales ca lucreaza la o tensiune de 72 v. Consecinta directa - incalzirea mai accentuata a finalilor.

Concluzia : ca sa nu ai surprize nedorite, fa o verificare a reglajelor pe finali, si a filtrajelor - C73, 74, 75, 76 = 10.000uF/63v , C67, 68 = 330uF/100v si C69, 70 = 470uF/100v.


In rest, un amplif foarte muzical.

La buna auditie iti doresc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curat muzical! Sigur capacitorii incriminati sunt la 85 grade, nu la 105. Cat despre aceia mari de filtraj, nu stiu, presupun ca trebuie investitie serioasa, unii buni costand 20-30 dolari bucata. Amplificatorul functioneaza perfect, insa se cam incalzeste putin. Eu il folosesc fara capacul superior... Nici nu am prea mult timp la dispozitie si nici vreunui Dorel nu il voi da la reconditionat. Eu stiu... mai pertractez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.