Sari la conținut
HiFi Tech

Masuratori acustice ale camerelor de auditie.


Greierasul

Postări Recomandate

Astazi prin amabilitatea domnului Dan Gheorghe de la http://www.headmania.org, pentru o saptamana am intrat in posesia unui microfon UMIK-1 pentru masurarea acustice a camerei. Am folosit software-ul gratuity de la http://www.roomeqwizard.com si mi-a rezultat graficul din poza. Recunosc ca nu sunt familiarizat cu software-ul si erorile de calibrare s-ar putea sa fie mari. Ramane sa ma documentez mai in amanunt cum se fac masuratorile dar oricum, lantul de masura este foarte interesant si de ce nu util. O sa incerc diverse pozitii ale boxelor fata de peretele din spate, sau pozitii noi pentru ascultare. De ce nu chiar si un mic tratament al camerei. Raspunsul brut a fost aranjat cu functia smoothness 1/6 pentru a fi mai usor citit si interpretat. Cu verde este raspunsul camerei iar cu gri este raspunsul microfonului.

5acfb26644b6c_raspunscamera1.thumb.jpg.95248188a19c0c514402fd98498010ff.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am departat boxele de peretele din spate cu circa 20cm in plus fata de cei 40cm initiali, iar canapeaua am departat-o si pe dansa cu 20cm astfel incat sa pastrez configuratia spatiala boxe-canapea initiala. Deja incep sa se imbunatateasca lucrurile in mare. Devin mai usor de decelat punctele in frecventa unde apar modurile si dip-urile.

5acfb2664962e_raspunscamera3.thumb.jpg.f55adc9305367e25d79c2804c695daf3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai raspunsul tipic unei camere paralelipipedice: fac pe mama omida si-ti zic ca ai o latura aprox multiplu de inaltime. Pare nefiresc dar as pune boxele mai jos o juma de metru si le-as apleca usor pe spate de asa maniera incat perpendiculara pe fata boxei sa "vada" muchia tavan-perete din spatele ascultatorului. vezi ce se schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.