Sari la conținut
HiFi Tech

RCA cable single ended vs differential


maxugogu

Postări Recomandate

Salutare,

uitandu-ma pe yt am dat peste acest video si m-a pus pe ganduri:


">https://www.youtube.com/watch?v=QOagVDZLQnA


Habar n-aveam despre aceasta diferenta .


Acum spuneti-mi va rog ce fel de cablu interconect sa caut pt. un amplificator entry , de ex. NAD, Marantz ...

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In clip-ul acela e un fel de "filozofia chibritului" sau reinventarea rotii, mai corect spus, redenumirea ei.


Ambele sunt semnale SE, unul e ecranat, celalalt nu, exista zeci de teorii asupra anularii parazitilor, interferentelor, dar decit sa te gindesti la ele, cel m,ai bine e sa incerci. Am folosit ambele tipuri, rezultatele sunt date de sistem si potrivirea in acesta. Asta daca vorbim de semnal dintr-o sursa de tip DAC, CD, etc, adica de ordinul volt-ilor. Daca vorbim de pick-up ( mV ) atunci ecranarea e sfinta.


Asa ca, daca vrei sa asculti muzica la calitate cit mai buna posibil, pune-te si incearca, rezultatul decide-l la ureche. Daca vrei sa faci filosofie, sa despici firul in 4, poti sa mergi mai departe cu teoria ( care, mie cel putin, in acel clip, mi se pare ca are fisuri mari.....)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Jack, mersi de raspuns ,

Nu vreau sa fac filozofie , ci nu stiam care-i mersu` dupa ce-am vazut acel video, eu fiind in cautare de-un interconect ma pusese pe ganduri.

Ma uitasem la tine la Neotech-uri pana-n 250 lei la 1 metru ,dar habar n-am care ar fi ok pt. mine , amplificatorul fiind un Nad C326 iar sursa este pc-ul , ASUS Essence STX II, cu cablaraia aferenta din spate , banuiesc c-ar fi mai indicat unul cu o ecranare zdravana , este si-un router wi-fi prin zona ....


Pe incercate nu merge, eu fiind din provincie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doar amplificarea trebuie sa aiba circuit diferential, sursa trebuie sa aiba etaj de iesire construit pe acelasi principiu.


Insa, ceva tot poti face: poti folosi 2 sarme torsadate pe care le ecranezi. Ecranul se conecteaza la masa la capatul dinspre amplificare. Sau un cablu de la Neotech construit cu 2 sarme pe interior si ecran exterior: de ex Neotech NEI 1002 sau 2002, insa costa putin peste 100€/m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.