Sari la conținut
HiFi Tech

Nelson Pass AMP CAMP 5W clasa A


romanescu

Postări Recomandate

Incep acest post cu o scurta introducere.Fac asta pentru gurile rele si rautatile care exista din pacate doar pe forumurile audio din ro.


Sunt un simplu cautator de sunet , cu buget limitat care citeste mult si face ( a facut ) putin.

Am adunat de-a lungul timpului ceva CD-uri si mai multe FLAC-uri ( 1 TB ) - toate mp3-urile au fost shift-deletate demult.

Pana intr-un moment am cumparat amplif-uri si boxe ( SH ) dupa impresii/review-uri iar de 2-3 ani am inceput sa citesc mult pentru a ma pregati de DIY.


Am adunat pana acum putin ( asta si pentru ca am numai pasiuni scumpe) dar ascult si caut multa muzica:

AKAI AM-55 - fully recap

MARANTZ PM40SE - dead nu mai face sens reparatia

MARANTZ PM66SE - in curs de recap

NELSON PASS AMP CAMP 5W - 2 set-uri pentru bi-amplificare System Audio 1105

MAGNAT MONITOR 220 - filtre reconstruite complet cu MUNDORF ( un usor esec ) si cutii pregatite bine: antifon, placi bitum, burete piramidal si lana ( good choice )

SYSTEM AUDIO 1105 - condensatori schimbati cu conz polipropilena si urmeaza cutiile sa le pregatesc - se aud impecabil mai ales ajutate de sub

PHILIPS SUBWOOFER 20 cm - 2 buc aplificate de AKAI cu filtre improvizate momentan - trebuie taiate la cel mult 120 HZ

MAGNAT SONOBULL 20 - in reconstructie dif-uri, cutii , filtre - le-am cumparat doar pentru celebrele tweetere VIFA D19td

DAC CHINA bulk cu SA9023 + ES9023 si cablu Y USB

CABLURI RCA PHILIPS ecranate pe la 70 lei bucata

CABLURI boxe SUPRA 3.4 si ceva Philips de 1 m impletite 4 fire ( arata frumos )





Am tot cautat impresii pe forumurile ro despre AMP CAMP 5W - http://www.firstwatt.com/pdf/art_amp_camp_1.pdf - si nu am gasit nimic. Toti romanii scriu pe diy audio forum ...


Tot cochetand ba cu Akai, Marantz, HK .... recap si alte alea - rezultatele audio pentru mine erau bune dar nu de ajuns pentru ureche mea fina si psihologia: mai mult , mai mult ,mai bine... ( clasa AB de amplif-uri de pana in 1000 lei SH,pentru mine, suna energic, antrenanta, stage bun dar lipsita de claritate si control absolut in acelasi timp )


Ei, uite asa mi-am luat inima in dinti si dupa 2-3 ani de citit in continuu pe forumurile externe de specialitate m-am inarmat cu minimul necesar pentru constructia diy a unui amplif. Directia era/este clara - clasa A la tranzistori si/sau lampa.


Tot facand calcule financiare cu F5, F5 turbo iar pasiunea asta fiind totusi inferioara celei principale ( bicicleta la vale :wtf: ) ,am inceput sa studiez micutul AMP CAMP 5W ( 6 W modat ). Camera mea de auditie fiind un beci de 7 mp am zis ca acesti 5W in clasa A = 92 decibeli ar fi suficienti.


Zis si facut pt ca nu aveam nimic de pierdut :

- kit complet placa si componente ( mai putin led ....dar cine nu are ceva cu un led de care se poate lipsi ) - http://www.ebay.com/itm/182496714170?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT


- 2 incarcatoare de laptop DELL de 19,5 si 3,4 A = aveam prin casa


- 2 radiatoare de la un Marantz PM40SE 43W parca , total insuficiente + 2 radiatoare AMD socket AM3 = aveam prin casa


- 2 led rosu = furate de la o statie de emisie receptie de copii :mrgreen:


Am alimentat amplifurile si led-urile nu s-au aprins ....shit shit shit...am scos din priza repede sa nu se arda ceva ( na e primul amplif lipit de mine ) aoleu bubuie....da , desteptul de mine fiind nerabdator si neglijent am pus led-urile invers.


Am alimentat din nou, am incercat sa "regulez" tensiunea la 10,00 V si apoi am dat play ( DAC SI FLAC) : Rammstein, Metallica, Norah Jones, Sara K. AC/DC si cd-uri de test B&W, Chesky Records, Dali ....samd


Domnilor, nu am eu super experienta/scule/educatie audiofila dar CE am auzit si CUM ...........ma lasat PROST/NAUCIT/TAMPIT - am zis ca nu are cum dintr-un incarcator de laptop,o mana de rezistente si 2 tranzistori banali sa iasa asa ceva ! e imposibil !:


- soundstage fabulos

- claritate foarte foarte buna

- control permanent

- bass adanc si plin/carnal ...


Ampliful asa cum este poate controla bine Rammstein ..... in conditiile in care kit-ul cumparat de mine este un semi-fake.


Parerea mea neavizata/neautorizata este ca orice persoana care doreste sunet clar si curat, ar trebui sa isi construiasca un astfel de amplif.Este foarte simplu de lipit si reglat.

Atentie la caldura - in configuratia actuala de racire la o temp a camerei de 22 de grade, ambele canale ajung la 60 grade - iar cu un vent de 120 mm cu 1400 rpm sta in 42 de grade.


Stau si ma uit ca prostul la Marantz PM66SE sau AKAI AM-55 si nu inteleg ce cauta toate acele zeci poate chiar sute de piese impreuna cu acei 4-8 tranzistori, condensatori de filtraj de 20000 uF la Marantz si 33000 uF la AKAI , circuit integrat pentru preamplif ca toate astea intr-un final sa redea un sunet bun si atat - cu minusuri si plusuri dar cu o satisfactie partial indeplinita.

E ca, sa imi scuzati analogia, o femeie cu sani frumosi si mari dar fese aproape inexistent de pronuntate sau ca acele superbe Mercedes-uri dar cu ditamai sigla in bot ca na sa moara dusmanii.



Future projects:

OPEN BAFFLE - 3 cai - e clar ca micutul 5W trebuie imperecheat cu dif-uri cu SPL mare iar pentru camera mea de 7 mp pregatita corect , zic eu ca sunt mai mult decat potrivite

5 amplifuri minim pentru 5.1 impreuna cu o placa Creative Audigy

modarea pentru acel +1W

suplimentarea amplif-ului cu radiatoare de calculator pentru a le tine pana in 50 de grade si eventual un vemntilator de 120 mm la 5 V

PASS F5 - TBD

IMG_20170506_223030.thumb.jpg.ff4370cf46576b4dc0234ede74cd7f8a.jpg

IMG_20170506_223040_1.thumb.jpg.469b7e1a8ef13f1a026c0ab0831654ef.jpg

IMG_20170507_120244.thumb.jpg.6d00d694f4d9c84ff1bb45e2bd9b8b9b.jpg

IMG_20170514_174913.thumb.jpg.192103ea8030c32cf0f1a9034b2ee70f.jpg

IMG_20170514_174917.thumb.jpg.4ba328fef7053901295c9e57f3717f70.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Banuiesc ca este vorba despre urmatorul proiect:

http://www.firstwatt.com/pdf/art_amp_camp_1.pdf

In document apar si unele masuratori care atesta ca este vorba despre un montaj care are distorsiuni in zona 1%, predominant pe armonica a II-a. Rezultatul este (dupa cum bine ai remarcat) un sound foarte placut pentru ureche. Tehnic vorbind, sunetul este departe de a fi insa corect. Incearca de ex. sa folosesti montajul pe post de buffer, inaintea unui amplificator "complicat". Vei constata ca vei obtine in boxe acelasi sunet placut urechii, de parca boxele ar fi cuplate direct la iesirea amplifului mic iar ampliful "complicat" ar transmite semnalul mai departe, ca o sârma. :)

Nu comentez mai departe deoarece iar dezgropam vechea dilema: sunet placut vs. sunet corect. :)

Felicitari insa pentru curajul de a pasi pe taramul DIY. ;)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate stiti deja dar clasa superioara si trebuie investiti ceva banuti este Pass F5 - 25 W clasa A - http://www.firstwatt.com/pdf/prod_f5_man.pdf

http://www.dms-audio.com/sites/default/files/field/image/f5-commercial-top.jpg


Aici nu se mai pune problema de ce ai prin casa .... sursa si filtraj exagerat si necesar - schema super simpla fara bobine sau condensatori - radiatoare uriase = sunet presupun exceptional


Timp este bani vor veni ....urechea sa nu imbatraneasca grav :geek:


Si lucrurile pot continua F5 Turbo - F6 ...samd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate stiti deYjoedCL.jpgprod_f5_man.pdf"><a href=http://www.firstwatt.com/pdf/prod_f5_man.pdf

http://www.dms-audio.com/sites/default/files/field/image/f5-commercial-top.jpg


Aici nu se mai pune problema de ce ai prin casa .... sursa si filtraj exagerat si necesar - schema super simpla fara bobine sau condensatori - radiatoare uriase = sunet presupun exceptional


Timp este bani vor veni ....urechea sa nu imbatraneasca grav :geek:


Si lucrurile pot continua F5 Turbo - F6 ...samd

 

M-am jucat cu el anul trecut. Necesita radiatoare speciale. Altfel, fabulos. Pus pe niste incinte full range, repet, FABULOS.


YjoedCL.jpghttps://i.imgur.com/YjoedCL.jpg' alt='URL>'>


BJEPnrq.jpgBJEPnrq.jpg"><a href=https://i.imgur.com/BJEPnrq.jpg' alt='URL>'>


Acum experimentez Aleph 5... :shh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s-ar impune un test blind care sa ne dezvaluie care ar fi optiunea audiofililor. Ce ar alege intre AmpCamp si un amplificator hi-fi, proiectat pentru distorsiuni minime si care masoara excelent (aleg la intamplare... un Boulder 2150). :D Testul ar trebui sa excluda insa indecisii (care asculta de ex. si hires si vinil). :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe difuzoare n-are treaba cu offsetul, ca iesirea e prin condensator. Iar inainte de condensator, orice deviere de la VCC/2 nu face decat sa mareasca distorsiunile de armonica a II-a. Spre fericirea ascultatorului. Deci daca ii fuge offsetul e mai degraba o virtute decat o slabiciune. :P Apare acel efect de "lasati amplificatorul sa se incalzeasca suficient inainte de a-l asculta si va suna mult mai bine decat rece". :)

Parere personala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati inseriat cu R9 (intrarea) un nepolarizat de 4,7uF/63Vcc, J-fet din fata sint sensibile la orice reziduu de DC la iesirea sursei, mai ales ca este cuplat direct, poate mai ajuta un pic.

Asta este unul dintre dezavantajele folosirii mosurilor complementare (parametrii diferiti intre structuri) si coeficientul termic pozitiv, ce dezavantajeaza generatoarele de curent constant per fiercare rail.

A incercat simetrizarea per fiecare alternanta, cu penalizarea offset.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am ascultat mai bine de o saptamana pe Akai AM-55 si am observat urmatoarele vs AMP CAMP 5W:

- scena restransa usor focalizata pe stanga si in spate

- sunetul are mai multa energie dar nu are claritate si transparenta

- bass-ul este strans si usor bubuit - parca impinge dar se ratrage aproape de fund

- la rock aglomerat lipseste ceorenta instrumentelor si a sunetului - doar energie si atat


De 2 zile am revenit la micut de 5W si clar este mult mai placut la ascultare - scena este fabuloasa : in fata si in centru tot timpul

Inca nu am terminat din lispa de timp si al doilea amplif pentru bi-amplificare - ma astept la o scena usor mai buna si la mai multa energie - este posibil ca ritmul sa fie usor mai lent..daca ma exprim corect.


La genuri muzicale cu mult bass ( pe care nu le ascult) voltajul fluctueaza multicel in jos fata de 10 V - nu stiu daca este normal dar 8,5 V imi pare ca sunt cam putini si cred ca afecteaza ascultatul....


Revin cu bi-amplificarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brainsmartman , cum sta cu offsetul ? Isi fac treaba termistorii ?

Am vazut asa ceva la un tip , a venit cu el la mine sa-l ascultam , ce am observat , offsetul " balabane " de la 60mV pina pe la 0,4V , mai ales cind te joci cu volumul , modifici volumul se modifica si offsetul .

Dupa 20...30min , timp in care se stabilizeaza termic , cu volumul la 0 , avea offset 60mV ,apoi am ascultat la o putere de 8..10W , daca reduci volumul la 0 brusc , si masori offsetul l-am gasit pe la 0,2V , scade cam in 30..40" la 60mV .

De asta te intreb cum stai tu cu offsetul .

 

Tranzistori nepereche si rezistori neprecisi,plus termistori de duzina, plus radiatori subdimensionati, duc unde ai vazut. Eu am avut abatere 20mV (0 la rece - 20 mV in regim termic normal).

Radiatorii trebuie sa ofere o temperatura de lucru de maxim +25 grade peste ambient.

O sa caut sa vad daca mai gasesc fotografiile cu finalii la gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din lipsa de timp si chef ( a venit sezonul de bicla pt mine) nu am reusit sa montej si al doilea amplif.


Asa ca vanez chilipiruri - Magnat All Ribbon 4 si acum BC Acoustique Hudson. Cel din urma avand dif de 21 cm si super tweeter Fostex FT17H taiat la 4KHz.


Magnatul presteaza bine pe bass, medii si inalte ( un pic cam tipatoare ) dar pare uneori un pic cam aglomerat sunetul. Parca e o masina cu 10 viteze care de multe ori pare ca mai mult schimba decat trage....dar Magnatul totusi trage ..vedem dupa ce schimb condensatorii 33 uF, 15 uF si 3,3 uF.


BC Acoustique Hudson - un pic cam dezamagit:

bass scurt si retinut - nu coboara suficient de jos - iar dif-ul are totusi 21 cm - cu sub merg :) dar nu e chiar ceea ce trebuie

medii foarte bune clare si usor in fata

tweeterele - cunoscutele super tweetere Fostex taiate la 4 kHz si cu reglaj pe spate de +1-0--1. Se aud clar ..foarte clar insa asa cum ma asteptam sunt tipatoare chiar la -1 , in fata si parca vor numai sus sa redea.

Taierea 4 kHz e un pic prea jos zic eu...cred ca ar merge de la 4 pana la 10 niste banale de Vifa D19TD si apoi Fostex-urile.

Pe jazz si clasica se aud cel ma bine.

Frantuzele vor ramane cred .... ca donatoare de super tweetere.


Va tin la curent abia atunci cand termin si kit-ul doi...vreau neaparat sa aud Magnaturile bi-amplificate


PS: bass-ul pe compresie este extraordinar foarte foarte mooooale si discret/direct ...uf

5acfb264e922c_bcacoustiquehudson.thumb.jpg.5d26c2fb5179062a9763150dd4f20e12.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.