Sari la conținut
HiFi Tech

Dream Theater live - 19 si 20 mai


catalinmetal

Postări Recomandate

Salutam.


m-am mirat cand am vazut ca nimeni nu a deschis un topic cu concertele Dream Theater din 19 si 20 mai de la noi.

ma gandeam ca trupa asta se muleaza destul de bine pt audiofilii care sunt muscati de roace si metale...

poate m-am inselat...


oricum, eu am tinut sa bifez ambele evenimente, si pe 19 mai in Cluj, in incinta Cluj Arena, si pe 20 mai (sambata) la Bucale, pe Arenele Romane (pe care trupetii americani au mai facut show si in 4 iulie 2002).


nu mai fusesem in Cluj si am profitat de ocazie sa iau la pas zona de centru, mi-a placut, desi si aici se tot auzeau diverse freze/raboteze/picamere pe timpul zilei. de neratat panorama orasului de pe dealul Cetatuia, unde am si fost cazat.


in sfarsit, un oras dragut, probabil ca o sa mai trec pe acolo, si fara motivatia unui concert.

legat de concert(e)... mi-am zis ca este poate pt ultima data cand voi putea asculta faimosul "Images and words" cap coada, live, in doua zile la rand.

pt mine a fost unul din albumele de capatai, de cand l-am ascultat prima data, si mi-a placut ca acum, dupa atatia ani, inca il mai simt "fresh" si fara varsta.


din fericire Dream Theater au fost in forma optima si la Cluj si la Bucuresti, si chiar daca s-a aniversat un sfert de secol de la aparitia lui "Images and words", inainte si dupa au existat si alte repere discografice, mai mult sau mai putin inspirate. din pacate, asteptarea mea ca aceste "acolade" la "Images..." sa fie diferite de la un oras la altul nu s-a vazut implinita, insa la Bucuresti am gustat cu mai multa luare-aminte setlistul similar in totalitate, cu mici diferente pe parte de improvizatii.


nu au lipsit solourile de bas (John Myung tribut catre marele Jaco Pastorius) sau baterie (Mike Mangini dezlantuit intr-un intermezzo la piesa Metropolis), si nici referirile la regretatul Chris Cornell, recent disparut, sau "metamorfoza" de la mijlocul piesei "As I am" in "Enter sandman" foarte gustata mai ales la Bucuresti. James LaBrie a fost in forma vocala foarte buna, poate unul din putinii care pot sustine da capo un astfel de concert destul de amplu si solicitant, si ca durata si dpdv complexitate.


una peste alta, doua concerte incepute "apasat" cu "The dark eternal night" si inchise aproape 3 ore mai tarziu cu epica "A change of seasons", aratand un nivel de profesionalism maximal, si faptul ca, probabil, acesta este cel mai valoros conglomerat muzical care inca mai canta live around the world.


da, si eu vibrez mai mult la un concert Megadeth sau Metallica (daca sunt in forma), si inca ma incanta un show Maiden mai ales daca e tributar vremurilor de aur (stil anii 80), insa dpdv muzical nu stiu daca pe parte de rock/metal se pate vedea mai mult la ora actuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.