Sari la conținut
HiFi Tech

15 ani cu HGP NIghtingale


Greierasul

Postări Recomandate

S-au facut aproape 15 ani de cand am aceste boxe, HGP Nightingale. A venit momentul sa le sterg de praf si sa vad cum au trecut anii peste ele. O analiza sumara ne arata cam ce materiale a folosit neamtul, Gunter Horst, intr-o boxa de circa 1.000 de euro.


- cutia este trapezoidala, peretii laterali nu sunt paraleli, pentru a evita undele stationare interne.

- inauntru mai este o camera separatacu o fanta ingusta care comunica spre cutia mare in care sta doar portul de bas-reflex, care este orientat catre fata. Solutia asta ajuta mult la postarea boxelor langa peretele din spate. Probabil ca este o camera de transmisie.

- suruburile nu se prind direct in cutie, ci in niste piulite fixate in lemn. Filetul este unul foarte fin.

- cutia nu este unitar construita din punct de vedere al materialelor. Baffle-ul, partea din fata de care se prind difuzoarele, este realizata dintr-un sandwich de placi lemnoase, de tip plywood. Placa din spate este facuta din lemn masiv cu grosimea de 30mm iar lateralele si capacele de sus si jos din MDF de 20mm.

- partea si mai interesanta la cutie este ca inauntru este tapetata pe pereti cu un fagure. Probabil ca are rol de difuzer.

- filtrele au legatura separata cu exteriorul, fiecare cale se poate lega separat la cate un amplificator, stie bi-amping.

- Toate piesele din filtru sunt Mundorf. Bobinele sunt in aer, fara miez magnetic. Un condensator este MKP, cu toleranta de 3% dar la masurare aparatul arata fix 3,300uF, cat este inscris pe el ! Deci toleranta lui este....0,0...Celalat condensator este un elcap bipolar tot Mundorf, cu toleranta de circa 10% (atat mi-a iesit la masuratoare)

- difuzorul de medii-bas are diametrul de 12cm, suspensia din cauciuc, magnet supradimensionat, sasiu amorf la vibratii, ceva care se simte intre aluminiu si fonta. Membrana este o tesatura din kevlar si carbon

- difuzorul de inalte la fel are magnetul supradimensionat, membrana este textila.

- mai are burete gros

5acfb25d490c0_magnertweeter.thumb.jpg.4ec2fe392b034c6d1f9ae36ef1d7932b.jpg

5acfb25d4c8ef_difmedii-bas.thumb.jpg.df5f8a07aaffed377bebd4ab498bc30b.jpg

foam.thumb.jpg.98e54ac0f9a541a1f6abd757838f6d78.jpg

spate.thumb.jpg.5db22721e63c5c1ed3ef9680e46d3a23.jpg

SN.thumb.jpg.6eead19bd4a4f75f2598d5697874ee97.jpg

5acfb25d5650a_MKPMundorf.thumb.jpg.7bc6818ad1270966870b518191929260.jpg

5acfb25d59178_materialbaffle.thumb.jpg.d2d1d660277ee38d78c694583bfb54c6.jpg

interior.thumb.jpg.53edcfc31af35562b6fe8588685f5400.jpg

elcap2.thumb.jpg.88da0d2cb20479aff1029745e90d98bd.jpg

elcap1.thumb.jpg.38f3598f1823c7f35701fde6c9a88f04.jpg

5acfb25d62b0a_bobinafaramiezMundorf.thumb.jpg.4e57f405e998ee048a6b03503b7e278d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batranicile, surprinzator, suna la fel ca la inceput. Se vede ca daca bagi materiale bune te bucuri de boxe multa vreme. M-am hotarat sa le desfac pentru ca o boxa se auzea mai incet. Se desfacuse o lipitura la difuzorul mare si abia mai facea contact. Am refacut lipitura si gata. De fantezie am inlocuit si condensatorul electrolitic cu altul de plastic si parca sunetul este mai bun.


Modelul asta este destul de naravas, are sensibilitate mica si in plus cere curent marisor ca sa se deschida, altfel suna sters. Sunt mici dar prefera amplificatoarele de sudura :) Membrana este grea, suspensia rigida, magnetul puternic iar diametrul mic. Combinatie mortala pentru amplificatoare plapande.


Nici nu stiu daca o mai exista pe piata firma HGP...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea sunt boxe de uz comun. Cine naiba ia boxe mici ca sa le puna pe amplificatoare mari... Mai degraba se preteaza pe masa de mixaj unde precizia lor fenomenala are un sens. Eu le folosesc pe post de "osciloscop". lmi spun imediat cand ceva nu e in regula cu un amplificator. Resimt rodajul electroliticilor din plin cu ele. La fel si damping factorul , etc. Am incercat si cu alte boxe dar nu scoteau in fata atat de usor problemele ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Cablurile din boxa asta au 15 ani, nu mai poate fi vorba de rodaj :) M-au surprins ca inca au camasa flexibila si moale, nici vorba sa fie crapata. Ceara in care este infipt fagurele este inca moale si miroase a ceva parfumat. Cand basul a fost mai puternic intotdeauna s-a simtit un miros.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Frumoasa descrierea. O singura obiectie, magnetul unui difuzor nu este niciodata supradimensionat, este fix cat trebuie ca difuzorul sa functioneze in parametrii proiectati. Daca magnetul e mai mare decat a fost proiectat, automat are un flux mai mare care implicit afecteaza parametrii TS si evident difuzorul va fi altceva. Da, la amplificatoare se pot supradimensiona transformatoare, condensatoare, relee, etc., la difuzoare NU. Totul trebuie sa fie la fix. Am putea discuta de supradimensionare la boxe (cutii) unde sa zicem putem face cutia din material mai gros. In sfarsit, cred ca s-a inteles ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.