Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare Pick-up


dbMaster

Postări Recomandate

Salut,


Sunt nou in domeniul acesta si de curand am "mostenit" o colectie de vreo 150 viniluri in stare foarte buna si din cate am mai citit pa ici pe colo sunt cu inregistrari de calitate. Asa ca m-am decis sa achizitionez un pick-up si cum nu stiu cu ce se manaca aceasta poveste, va cer un sfat.

Ce marca ar trebui cumparata si cam la ce sa ma uit. Mentionez ca doresc o achizitie secon-hand, deoarece sunt constient ca un produs de calitate in stare noua este foarte scump.

Multumesc si astept sfaturile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba folosește (mai rar ce-i drept), dar nu știu cît de relevantă este experiența mea practică pentru tine :)


Am avut un Technics (ceva gen SL-BD3, nu mai știu exact modelul). Oricum, era un pickup foarte slab, mecanic vorbind și cu un zgomot de fond pronunțat.


Apoi mi-am luat un Pro-ject RPM4 cu doză Grado MM și preu Pro-Ject Box în primă fază, TubeBox în faza a doua. E un salt de calitate dar tot erau niște probleme acolo (cu preul pe tuburi prindeam posturi de radio).


În ultimă fază am căutat o doză mai bună, eventual un preu de doză și am sfîrșit prin a schimba tot ansamblul cu un Roksan Radius 5 / doză Audiotehnica MC și preu Roksan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te superi ca nu se inghesuie lumea cu raspunsuri. Gandeste-te ca pe un forum de vanzari auto cineva intreaba cam asa:


"Salut,

Sunt nou in domeniul acesta si de curand am reusit sa-mi iau permisul de conducere iar instructorul spune ca sunt chiar talentat. Asa ca m-am decis sa achizitionez o masina si cum nu stiu cu ce se manaca aceasta poveste, va cer un sfat.

Ce marca ar trebui cumparata si cam la ce sa ma uit. Mentionez ca doresc o achizitie secon-hand, deoarece sunt constient ca un produs de calitate in stare noua este foarte scump.

Multumesc si astept sfaturile voastre."


Acum, presupunand ca tu esti "tatic" la masini, ce i-ai raspunde omului? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut,

Revin la voi cu o intrebare. Ce ar fi mai indicat intre un Teac PX-550 si un Unitra Adam GS 424, amandoua in stare buna optic si tehnic si sunt amandoua cam la acelasi pret. Urmand ca ulterior sa le schim doza. Ma intereseaza calitatea sunetului si fiabilitatea lor.


Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.