Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat achizitie boxe heco


maximilianstefanescu

Postări Recomandate

Buna ziua , sunt nou pe acest forum , am mai gasit unele discutii care partial erau pe aceasta tema; Doresc sa imi achizitionez o pereche de incinte de podea , ascultand pe parcurs m-am decis sa caut ceva de la firma heco facute intre anii 80 si inceputul anilor 90. Am gasit pe net in jurul la 1200-1300 lei urmatoarele modele . Pun linkuri:

http://www.hifi-wiki.de/index.php/Heco_Superior_800

http://www.hifi-wiki.de/index.php/Heco_Superior_830

http://www.hifi-wiki.de/index.php/Heco_Superior_840

Din specificatii sunt oarecum asemanatoare, difera anii de fabricatie dar doresc sa stiu daca a mai avut cineva sau stie despre ele care sunt facute mai bine , cu o calitate mai buna a sunetului si a materialelor folosite.


Va multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Boxe germane in 4 ohm....nu cred ca ai amplifificare pentru ele. Nu te astepta la minuni din partea lor.

Trebuie sa ne spui ce amplificare ai, ce asculti si in ce camera. Trebuie sa stim asta. Un oarecare buget ai mentionat. De ce Heco ?

 

Decind, bongiorno, se judeca (,) boxele dupa impedanta nominala?! E cumva mai bune cele pe 8 oameni, ca e mai multi ?! Ai baut apa dupa baron, sa emiti axiome mitomanesamd?


OK, am mai aflat ceva, boxele de 4 oameni nu e bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti place HECO, cauta ceva old school, cu woofer de minim 25cm, preferabil 30cm in compresie.

Atentie, tweeterele sint destul de sensibile la virfuri mari de putere!

Boxele alea au bass foarte profund, coboara foarte jos, un mic impediment fiind SPL real pe la 86-88db/1W/1m.


Am acasa o pereche de Life SD22 tot germane, tot in compresie, foarte multumit (evident modificate de JE).


Din cele enumerate de tine, "nebunul din mine" ar lua 800, asta ca tot m-a "pomenit" Bongiorno...

Desi as fi mers pe 930...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,


Cu incredere iti recomand boxele HECO insa nu am ascultat variante vintage ci doar cele actuale. Victa Prime 702 sunt niste boxe echilibrate, sunt foarte multumit de ele. Ai putea sa te uiti putin peste boxele Pylon Audio Opal 23. Sunt boxe fabricate in Polonia, nu in China (ca majoritatea). Le-am ascultat si chiar suna foarte bine pt banii lor.

Toate cele bune. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.