Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe Braun L 810


oake

Postări Recomandate

Mi-am luat de curând difurile de la o pereche de boxe Braun L810. Sunt în stare bună. Le voi face cutia identică sau mai mare din pal sau MDF de 25.

Mai am nevoie de filtre. Are cineva schema de la filtre?

Ce mă sfătuiţi: să fac cutia ceva mai mare, să poziţionez difurile diferit...etc?

Menţionez că deţin deja o pereche de Braunuri L710 II care sună într-un mare fel pe receiverul Braun 510 recapat de mine. Parcă mai trebuie un pic de bas. Am camera pătrată de 15 mp şi îmi mănâncă basul.

Cu mulţumiri anticipate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe Radiomuseum scrie ca incintele au 8 ohmi iar in alta parte ca au 4 ohmi. Ce rezistenta arata wooferele cand le masori ?

"Braun Hi-Fi-Lautsprechereinheit L810.

Lautsprecher: Zwei 20 cm Tiefton-Systeme, ein 5 cm Mittelton-System (Kalotte) und ein 2,5 cm-Hochton-System (Kalottenmembran).

Impedanz 8 Ohm. Belastbarkeit 50 W nach DIN.

Übergangsfrequenzen der eingebauten Weichen 550 und 4000 Hz.

Übertragungsbereich 20 - 25000 Hz nach DIN 45500. "

Banuiesc ca acelea sunt frecventele de taiere originale - daca datele or fi corecte.

Daca tot trebuie sa faci cutii, plaseaza difuzoarele in sir vertical.

Ca volum - nu am idee. Ar trebui masurati parametrii wooferelor. Poate te ajuta cineva din oras.

Din poze filtrele originale par de tipul 4 x 12dB/oct, fara circuite suplimentare.

Bobina mare cred ca are 1,8mH; R daca e pe medii se tatoneaza, daca e pe inalte se poate strapa.

http://www.avsforum.com/forum/attachment.php?attachmentid=1705713&d=1475962904

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu spune ca mai are o pereche..deci trebuie doar sa cloneze filtrele din ele. Si daca tot vrea sa faca alte cutii, avand 8 woofere, eu as face doua incinte izobarice push-pull pentru joase si ar sta mata-n coada . Si in cutii separate medii-unalte si le-as alinia cu 0 delay.

Am si eu pregatite 8 woofere de 3-4 ani si astept sa le vina randul...

Radule, ai luat pick-up-ul de la Dan? Ca l-as lua eu...si as lua si Alpage-ul :cheesy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu spune ca mai are o pereche..deci trebuie doar sa cloneze filtrele din ele. Si daca tot vrea sa faca alte cutii, avand 8 woofere, eu as face doua incinte izobarice push-pull pentru joase si ar sta mata-n coada . Si in cutii separate medii-unalte si le-as alinia cu 0 delay.

Am si eu pregatite 8 woofere de 3-4 ani si astept sa le vina randul...

Radule, ai luat pick-up-ul de la Dan? Ca l-as lua eu...si as lua si Alpage-ul :cheesy:

 

În primul rând vreau să mulţumesc colegilor de forum pentru amabilitatea lor.


Ca să încep cu sfârşitul nu am reuşit să iau pick-ul de la Dan deşi am stat pe capul lui vre-o două săptămâni.

Braunurile L710 II nu vreau să le stric, eventual le-aş vinde dacă îmi reuşesc Braunurile L810. Chiar şi aşa mai am un set incomplet de difuri pentru L 710, îmi lipsesc doi başi ( care au 17 cm faţă de 810 care au 20 cm ).

Nu sunt chiar atât de priceput în ale boxelor de aceea nu vreau să inventez ceva la ce nu mă pricep. Oricum o să rumeg info pe care mi le-ai dat ( cu ajutorul google ) ca să înteleg în primul rând la ce te referi. Eu vreau să umblu cât mai puţin la principii pentru a reda sunetul lui Dieter Rams care este foarte greu de împerechiat dar cu receiverul lui făcut sună mare. Maxim mă gândeam la o configuraţie D'Apolito (nu ştiu dacă am scris corect) şi mă mai gândeam să maresc puţin volumul interior (nativ au 31 sau 41 litrii, am citit undeva). Fac bine dacă măresc un pic volumul interior ( mă gândesc la frecvenţa de rezonanţă)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca pe Radiomuseum scrie ca incintele au 8 ohmi iar in alta parte ca au 4 ohmi. Ce rezistenta arata wooferele cand le masori ?

"Braun Hi-Fi-Lautsprechereinheit L810.

Lautsprecher: Zwei 20 cm Tiefton-Systeme, ein 5 cm Mittelton-System (Kalotte) und ein 2,5 cm-Hochton-System (Kalottenmembran).

Impedanz 8 Ohm. Belastbarkeit 50 W nach DIN.

Übergangsfrequenzen der eingebauten Weichen 550 und 4000 Hz.

Übertragungsbereich 20 - 25000 Hz nach DIN 45500. "

Banuiesc ca acelea sunt frecventele de taiere originale - daca datele or fi corecte.

Daca tot trebuie sa faci cutii, plaseaza difuzoarele in sir vertical.

Ca volum - nu am idee. Ar trebui masurati parametrii wooferelor. Poate te ajuta cineva din oras.

Din poze filtrele originale par de tipul 4 x 12dB/oct, fara circuite suplimentare.

Bobina mare cred ca are 1,8mH; R daca e pe medii se tatoneaza, daca e pe inalte se poate strapa.

http://www.avsforum.com/forum/attachment.php?attachmentid=1705713&d=1475962904

 

Başii sunt de 8 ohmi, lafel şi mediile sau tw. Boxa e dată la 8 ohm. Poţi cumva să îmi trimiţi schema filtrului şi dimensiunile cutiei care sunt date în Radiomuseum. Nu pot să mă loghez la ei, am fost logat acu ceva ani şi îmi resping toate adresele de mail.

Din ce am înţetes topologia filtrului e identică cu cea de la 710 (care sunt boxe de 4 ohmi) dar cu ceva piese schimbate. Filtre de 710 mai apar pe ebay boxele 810 sunt foarte rare. Ori cumpăr o pereche de filtre de 710 şi le modific, or le clonez în aer.

Orice sfat e binevenit.

Cu mulţumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Separarea volumelor pt fiecare dif. de bas nu implica pierderea de volum, daca tot construiesti cutiile, le faci de cat vrei.

Daca cutiile sunt inchise (cum par din poze) este f simplu, nu ai nimic de recalculat ca la versiunile BR.

Nu am schema filtrelor, nu am gasit-o postata pe Radiomuseum. Am intrat doar pe pagina asta: http://www.radiomuseum.org/r/braun_hi_fi_lautsprechereinhei_3.html

Schema o banuiesc - dupa poze, pot doar sa iti trimit ceea ce am dedus din cele 3 poze gasite pe net.

Daca spui ca basii au 8 ohmi se potrivesc valorile din poza; la medii se potrivesc tot cu 8 ohmi doar la inalte valorile componentelor par sa fie pt 4 ohmi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot trebuie sa faci cutii, plaseaza difuzoarele in sir vertical.

 

Adică başii unul deasupra celuilalt şi deasupra media şi deasupra Tw...la asta te referi?

Mi s-ar părea soluţia cea mai bună, în felul ăsta modificarea ar fi cea mai mică. Bănui că poziţionarea mediei şi tw orizontal s-a făcut pe motiv de înâlţime...aşa era trendul atunci.

 

Separarea volumelor pt fiecare dif. de bas nu implica pierderea de volum, daca tot construiesti cutiile, le faci de cat vrei.

Daca cutiile sunt inchise (cum par din poze) este f simplu, nu ai nimic de recalculat ca la versiunile BR.

Nu am schema filtrelor, nu am gasit-o postata pe Radiomuseum. Am intrat doar pe pagina asta: http://www.radiomuseum.org/r/braun_hi_fi_lautsprechereinhei_3.html

Schema o banuiesc - dupa poze, pot doar sa iti trimit ceea ce am dedus din cele 3 poze gasite pe net.

Daca spui ca basii au 8 ohmi se potrivesc valorile din poza; la medii se potrivesc tot cu 8 ohmi doar la inalte valorile componentelor par sa fie pt 4 ohmi.

 

Cutiile sunt închise şi inerte. Mă gîndeam la o grosime de 25mm peste tot. Spui că le pot face ceva mai mari la litrajul interior fără să pierd ceva ba din contră ?

Cu mediile e posibil să ai dreptate...din păcate mi-au venit cu firele de la membrană rupte şi nu le pot măsura...totuşi sunt medii L5 ca cele de la Braun 710 care au 8 ohm. Mai bine ar fi să duc mediile din kit la domnul Aldea să mi le refacă ca să fiu sigur.

Zici că ar fi bine să separ başii complet chiar dacă mediile şi tw sunt calote ? În felul ăsta rigidizez şi mai mult cutia.

Există vre-un principiu la ce distanţă minimă faţă de basul de sus ar trebuii să fie media şi mai apoi tw ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, tip coloana, toate difuzoarele in sir vertical.

Regula zice ca intre tw si medie distanta sa fie cea mai mica posibil.

Basii cat mai apropiati intre ei, iar intre medii si bas ... cat o sa iti iasa. Regula zice ca nu mai mult de lungimea de unda /2 a frecventei de taiere intre bas/medii.

Alta regula zice ca este preferabil sa le faci atat de inalte (inclusiv eventualul picior sau postament) incat tw sa fie cam la inaltimea urechii in pozitia de auditie.

Eu nu observasem ca media este inchisa - :oops: , asta iti simplifica munca la cutii dar ridica un dubiu asupra frecventei de taiere bas-medii. (O medie inchisa implica o Ft mare; asa, din ochi, cei 550Hz sunt cam putin).

Nu am spus sa faci cutiile mai mari ci ca daca le faci tu, le poti face cat vrei. Daca faci volume separate pt fiecare bas, ele trebuie sa fie egale. Ca le calculezi mai mari sau egale cu cele originale - numai tu stii (tu ai difurile). Volumul nu il poti creste oricat, o sa sune aiurea daca e prea mare. Intreaba-l pe Adrian Lucian poate stie el ce VAS au wooferele.

2,5cm este foarte ok pt pereti, dar de ranforsari nu scapi, sunt obligatorii.

Solutia cu 2 incinte separate fizic, una pt bas si una pt medii-inalte este f buna dar implica chef si timp de munca si bani pt spike-uri bune. Si sa nu le mai plimbi, pt ca pozitionarea este dificila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am înţeles de la un prieten că boxa închisă sună mai bine cu suprafaţa cât mai mare în detrimentul adâncimii la acelaşi litraj.

În altă ordine de idei am făcut rost de schema filtrelor de la Braun L810. Faţă de Braun L710 diferă o bobină şi un condensator MKP.

Am să respect litrajul interior 41 l , poate cu 10-15% mai mult.

Ce părere aveţi despre suprafaţa mai mare în detrimentul adâncimii şi de sporul de litraj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind incinta inchisa, presiunea aerului in interior este aceeasi in orice zona, nu prea vad cum ar afecta prea mult.

La bass reflex poate afecta, insa nu stiu in ce masura, depinde si de pozitionarea porturilor fata de woofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La boxele "deschise", adica tip panou infinit ideea are sens, trebuie ca suprafata de separare intre fata si spatele difuzorului sa fie cat mai mare, de aceea s-a si ajuns la forma incintelor deschise, care sunt un panou infinit pliat.

Insa la o incinta inchisa nu se mai pune problema separarii radiatiei frontale de cea spate a difuzorului.

Singura pb care se poate pune este cea a difractiei insa la bas oricum nu poate fi rezolvata de 10-15cm in plus fata de marginile difuzorului. Mai degraba se ingroapa difuzorul in incinta sa radieze exact din acelasi plan.

La inalte se recomanda minim 1" intre tw si marginea incintei, ideal 2-3".

O alta regula spune ca in spatele difuzorului trebuie lasata o distanta minima care impreuna cu materialul absorbant sa asigure amortizarea cat mai puternica a undei radiate astfel incat unda reflectata de peretele spate al incintei sa nu influenteze semnificativ miscarea membranei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.