Sari la conținut
HiFi Tech

Defectiune amplificator Eci 2


AlecsandruM

Postări Recomandate

Sal, vazand ca am primit raspuns foarte rapid la o intrebare imi permit sa abuzez de amabilitatea voastra si sa mai adresez o intrebare.

Ce defectiune credeti ca poate avea amplificatorul?

( In momentul cand il dau foarte incet gen 1-2%, boxele se aud foarte bine, iar in momentul in care cresc volumul boxele se aud extraordinar de prost)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, vazand ca am primit raspuns foarte rapid la o intrebare imi permit sa abuzez de amabilitatea voastra si sa mai adresez o intrebare.

Ce defectiune credeti ca poate avea amplificatorul?

( In momentul cand il dau foarte incet gen 1-2%, boxele se aud foarte bine, iar in momentul in care cresc volumul boxele se aud extraordinar de prost)

 

Eu iti recomand sa desfaci amplificatorul si sa cureri toate potentiometrele cu alcool izopropilic cel mai bine sa inlocuiesti potentiometrele deoarece exact acelasi lucru am patit eu la un amplificator un potentiometru era de vina însă daca amplificatorul are mai multe potentiometre verifica sa vezi care potentiometru are distorsiuni in sunet atunci când reglezi volumul deoarece este posibil ca restul de potentiometre sa fie in regula si doar unul singur sa aibe probleme, mie asa mi-sa întâmplat la un amplificator nu stiu verifica si tu si daca auzi ceva de genul un fasait in difuzoare sau un barait este de la potentiometru, si încă ceva mai sunt unii care zic ca stai sa vezi ca sunt cablurile audio de vina si ca nustiu ce si când colo altceva era problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal' date=' vazand ca am primit raspuns foarte rapid la o intrebare imi permit sa abuzez de amabilitatea voastra si sa mai adresez o intrebare.

Ce defectiune credeti ca poate avea amplificatorul?

( In momentul cand il dau foarte incet gen 1-2%, boxele se aud foarte bine, iar in momentul in care cresc volumul boxele se aud extraordinar de prost)[/quote']

Ce sursa de semnal folosesti ? Pe ce intrare ?


Philips 880

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc ca e vorba de potentiomeru. Eci 2 nu e chiar un amp vintage. Pot fi multe.

Potentiometrii Alps din aceste aparate sunt tip inchis si ar trebui desfacuti pentru curatare. Am aparat si de 30 ani cu poti Alps care functioneaza perfect.

Pentru ca Electrocompaniet merge de obicei in clasa A si fierbinte eu zic sa scoti ampul din priza si sa te indrepti catre un electronist priceput, cu recomandari....vezi in jur....

De ce ? Pentru ca sculele merg cu fum si atunci cand iese fumul din ele ...nu mai merg.

Aparatul se poate strica fatal. Nu e usor de facut un Electrocompaniet daca se prajeste.

 

Imi poti recomanda pe cineva care se pricepe, multumesc!

Tare rau chestia cu fumul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea cu Electrocompaniet, am retinut trei puncte nevralgice ale acestor aparate: primul si cel mai important - PCB-ul. Cablaj dublu strat, cu treceri metalizate, folosit in zona tranzistorilor ca "radiator" (tranzistorii sunt plantati foarte aproape de pcb, pentru a disipa temperatura in acesta), solutie destul de nefericita zic eu, pcb-ul in acele zone fiind cam "copt".

Al doilea - temperatura mare la care lucreaza, care duce la scurtatea drastica a vietii capacitorilor si a componentelor active. E comun fenomenul tranzistorilor "zgomotosi" datorat "coacerii" lor. Nu mai vorbesc de radiatori subdimensionati. Ca si capacitori efectiv "uscati".

Al treilea - folosirea de componente comune/dimensionate la limita sau chiar subdimensionate in anumite cazuri. La cat costa, ar fi putut beneficia de o implementare mai buna. Zic si eu.


Refacerea, pe langa faptul ca este destul de scumpa, implica si riscuri mari la interventia pe pcb. Trebuie sa te gandesti bine inainte de-a lua o hotarare, merita sau nu investitia in refacerea lui, mai ales ca stii parerea multora: ai umblat in el, gata frate, poti sa-l arunci, doi bani nu mai face! :crazy:


In rest, numai de bine sa auzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.