Sari la conținut
HiFi Tech

sfat achizitie egalizator


vardan85

Postări Recomandate

Salut!


Incep prin a va spune ca nu prea am nicio treaba cu acest domeniu. Mi-am dorit de mic un set de boxe mari iar acum, ajuns la varsta maturitatii am hotarat sa-mi cumpar un echipament simplut si nu foarte scump.


In moment de fata mi-am luat:

1. amplituner technics sa ax 540

2. 2 boxe de podea iq gent l 180rms


muzica o ascult de pe laptop conectat cu jack de casti.


Achizitia a fost facuta in baza flerului, a intuitiei si a necunostintei in cauza... :)

Nu stiu daca alegerea facuta a fost inteleapta sa nu(1300 lei boxele si 450 lei amplitunerul cu tot cu transport si telecomanda)

Nici macar nu sunt in stare sa va spun daca sunt multumit de sunet sau nu, pentru ca nu am o ureche foarte fina. Singurul lucru pe care l-am constatat este ca basul este foarte puternic comparativ cu sunetul propriu-zis. Boxele sunt in stare buna(niciun difuzor ars sau alte probleme de genul acesta- le-am luat de la o cunostinta in care am incredere). Totusi mi se pare ca trebuie sa dau basul jumatate pe minus pentru a fi la nivelul mediilor si a inaltelor. Sunt curios daca un egalizator ar ajuta. In rest imi pare sa se auda ok(nu sesizez zgomot de fond, fasait sau alte probleme).



Acum imi doresc un egalizator de la technics ge70 sau ge90.

Voi ce spuneti? Am luat ce trebuie sau nu? Egalizatorul ar inbunatati calitatea sunetului(am auzit pe cineva spunand ca amplitunerul are el egalizator si achizitia unuia separat nu are rost)


Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! Nici nu stiam de aceste "DAC". Am facut putina cercetare pe net. In urma sfaturilor voastre clar nu o sa mai cumpar egalizator.

Mai aveti si alte variante in afara de cea propusa de "bogdanozaurus". Altfel o sa plasez comanda chiar astazi.

Vis a vis de amplitunerul pe care-l detin, credeti ca e cat de cat ok sau poate ar fi mai indicat sa-l vand si sa incerc sa cumpar un amplificator simplu(probabil tot ceva mai vechi pentru ca nu doresc sa dau prea mult pe el)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, ar fi mai important sa schimbi statia si boxele, nu sursa. Indiferent ce sursa vei folosi, sunetul va fi anihilat de cele 2. Cel mai mare impact il au boxele, astfel inlocuindu-le vei simti cea mai mare diferenta. Apoi amplificatorul, si eventual dupa aia si sursa. Desigur ca un dac va suna mult mai bine decat placa din laptop, dar mai e cale lunga pana acolo. E posibil nici sa nu sesizezi diferente asa mari intre cele doua surse pe sistemul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai crunt decit iesirea de casti din laptop nu e nimic, cit de modest e sistemul pe care il are colegul si tot o sa se cunoasca diferenta.

 

La multi ani gabi si bogdan!

Ma framanta totusi intrebarea - ce rol are egalizatorul intr-un sistem de casa :angel: ?

Poate are de castigat nu numai autorul ci si eu... :lolno:


La Multi ani si tie :) Pe vremea cind eram eu tinar era un "must have" dadeai din el bassu si cineli la maxim, cit mai mult, cit mai bine, evident ascultam disco pe atunci :) Rolul de fapt ar fi sa compensezi cumva problemele camerei, cam ce se face cu DIRAC in zilele noastre. Bine pe vremuri erau si alte probleme, mai ales cind sursa era banda sau caseta, dar cam asta e ideea. Fiind o veriga in plus chiar daca rezolva o problema creaza altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan chiar face DIRAC asa ceva? adica este eficace?

Din alt punct de vedere nu pot renunta la egalizator atata timp cat mai am casete (si le folosesc) cu inregistrari si calitate indoielnica dar la care nu pot renunta din motive sentimentale (mai corectez dupa bunul plac). Am pe de alta parte inregistrari pe casete de inlemnesti! (eu, nu tu) si pe care le ascult pentru ca au un timbru fermecator - ce mai trancotar in toata puterea cuvantului :lol: .

Face mai mult de atat, unde e lipsa, adauga ,daca e in plus ,scoate.Totul e masurat exact nu dupa ureche!Totul se intampla inainte de conversia in analogic, alt avantaj.L-am folosit insa 400e mi s-a parut un pret prea mare, iar puristii nu prea agreaza corecturi la sunet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad care ar di asemanarea, alea sunt egalizatoare grafice care sigur induc defazaje, si nici microfon nu cred ca au, isi fac treaba pe semnal analogic.

Despre exprimare pe sunet ce sa zic, fiecare asculta cum ai place si ai multumeste urechile, eu spun doar ca niste boxe bune si electronice decente nu au nevoie de EQ!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu Eq, cei care produc muzica nu sunt surzi,crezi ca daca ar face muzica care sa nu-i gadile la ureche ,ar mai face?Daca formatiile sunt multumite de cum le suna CD ul ,noi de ce nu am fi, inseamna ca undeva in sistemele noastre nu e ceva bine, oricum nu imi inchipui la ce se mai asculta muzica in tara asta ,ca niste boxe de de 15-20 mil noi deja suna bine si fara reglaje, sa nu mai vorbesc de second hand , unde pretul scade si mai mult.Eu nu simt niciun gol, imi amintesc de vremurile cu eq ca la un chin , in cate mereu ma nemultumea ceva la sunet.Trebuie sa cauti sa asculti la calitate buna , iar casetele nu mai corespund cerintelor.Chiar in ziua de azi cand totul e accesibil ,nu merita sa ramai la inregistrari pe casete...parere petsonala(merita doar din nostalgie poate ,ocazional)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu Eq, cei care produc muzica nu sunt surzi,crezi ca daca ar face muzica care sa nu-i gadile la ureche ,ar mai face?Daca formatiile sunt multumite de cum le suna CD ul ,noi de ce nu am fi, inseamna ca undeva in sistemele noastre nu e ceva bine, oricum nu imi inchipui la ce se mai asculta muzica in tara asta ,ca niste boxe de de 15-20 mil noi deja suna bine si fara reglaje, sa nu mai vorbesc de second hand , unde pretul scade si mai mult.

 

Esti foarte optimist. Sunt atatia producatori habarnisti si atatea albume care sunt prost inregistrate ca nu vad de ce nu ar beneficia de niste simple reglaje de bass sau inalte. Am ascultat o gramada de albume de metal, de exemplu, in care as fi vrut mai mult bass sau sa reduc din inalte. Daca ascult goa trance sau electronic de exemplu vreau sa mai tai din bass ca sa nu ma doara capul dupa 5 minute.

Sunt de acord ca inregistrarile bune, pe un sistem bun si nu neaparat scump suna bine si fara a te complica cu un egalizator. Insa ce facem, pe celelalte le aruncam, nu mai ascultam decat ce e inregistrat cu simt de raspundere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa-mi spuneti ce program de conversie folositi din mp3 in flac, si de unde se poate dowload-da.

Multumesc

Nu are sens sa convertesti din mp3 in flac, tot aceeasi calitate ramane, daca convertesti cu gandul ca noul format iti aduce ceva beneficii e greseala!

Ma gandeac ca orice aparat care citeste flac citeste si mp3,te alegi cu fisiere mai mari , nimic altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se cearta nimeni!Probabil iti place un gen de muzica la care sunt f multe titluri prost trase,e pacat ca o formatie de valoare sa nu fi fost in stare sa isi produca albumele decent.

Sunt sute de albume jazz trase foarte bine pe care le cunosc,si or fi multe mii la fel.

Poti folosi eq daca inregistrarea nu e ok , dar in general nu au bas sau inalte, pt asta ajung reglajele de pe amplificator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu pareri despre sistemul meu dupa achizitia placii de sunet externe pe USB sound blaster creative x-fi HD:



Este bestial!!!!!!!!!!!!!!!!!!

S-a schimbat sunetul TOTAL!

Basul e reglat acum foarte frumos, inaltele si mediile sunt amplificate iar volumul a crescut semnificativ.


Va multumesc foarte mult pentru sfat! Raman dator de cinste!


In aceste conditii, pentru unul care nu s-a nascut audiofil :) ma declar extrem de multumit de sistemul pe care-l am.


Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.