Sari la conținut
HiFi Tech

boxe amplituner yamaha r-s300


gabiud

Postări Recomandate

va salut,

tocmai ce am achizitionat un amplituner yamaha r-s300.

e in stare foarte buna, ca nou dar din pacate suna sub asteptari pe boxele mele.

as dori niste boxe cu sensibilitate mare 91-92db care sa sune foarte bine in special pe medii si inalte, pentru bass amplitunerul are iesire separata pentru subwoofer.

doresc ca boxele sa aibe filtrele si difuzoarele originale (cu suspensia originala), si tin mult si la aspectul exterior.

cu banii e mai greu, as prefera schimburi cu cineva care locuieste in apropiere ca sa putem face teste inainte de a face schimbu) care e interesat de aparatele din anunturile mele.

sunt binevenite si recomandari de la cei care au in posesie un astfel de aparat si au gasit boxele potrivite.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Gabi. Te rog sa nu te superi pe mine, dar voi fi dureros de sincer cu tine. Acel amplituner este slab ca si sunet si putere, si cu siguranta ca nu vei obtine mari imbunatatiri schimband boxele. Cu atat mai mult, daca momentan nu dispui de bani nu ai ce boxe sa iti iei si sa sune si bine. Spune ce boxe ai, si poate te putem ajuta sa achiztionezi alt amplificator. Parerea mea este ca mai bine il vinzi si iti cumperi ceva vintage, chiar si Yamaha daca esti fan al marcii. Te asigur ca va suna mult mai bine decat ce ai tu acum, si sunt sanse mari sa iti conduca si boxele tale. Cu bani putini ai doar o mica si unica sansa sa obtii un sunet cat de cat acceptabil, si anume cu scule vechi luate sh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsurile voastre.

si eu gandeam la fel dar imi place mult aspectul lui exterior si speram ca lipsa de putere sa se poata remedia cu niste boxe cu sensibilitate mai mare.

eu am niste boxe bookshelf de generatie mai veche din seria canton "fonum" si heco "interior" .

ma gandeam la niste boxe sh bookshelf klipsch sau triangle titus cu spl mare.

am o multime de bluray / dvd / sacd / cd / md playere de la sony, harman kardon, onkyo, pioneer.

ascult toate genurile de muzica cu conditia unei inregistrari calitative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ca idee, daca ai pus triangle (orice model) pe acel amplituner, ai toate sansele sa iti curga sange din urechi, asta pentru ca sunt foarte stridente si detaliate. Triangle sunt niste boxe foarte bune, am avut 2 modele, dar ca sa le faci sa sune bine necesita scule adevarate plus cabluri. Uita de varianta asta, va suna extrem de prost (strident, tipat, agresiv, metalic), sau daca vrei triangle, pune bani si de un amplif bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am mai citit nu e mare diferenta intre s500 si s300, toata electronica e la fel, poate doar transformatorul e un pic mai mare si mai are un rand de finali, deci nu cred ca saltul calitativ este suficient de semnificativ.

as incerca in primul rand varianta cu alte boxe. amplitunerul avand iesire separata de subwoofer as opta pentru unele care sa exceleze pe inalte si medii, deci niste boxe de raft as dori, dar inca nu stiu spre care sa ma indrept.

nu ascult muzica la volum mare, nu tin chefuri, discoteca, le doresc doar pentru auditie in camera (5m x 5m).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sfaturi.

m-am gandit si eu la faptul ca boxele mele nu sunt de 8ohmi dar nu in sensul ca ar influenta sunetul. am avut grija doar sa nu dau la maxim volumul de pe amplituner.

problema e ca se aude prea incet si sunetul e fara viatza. e clar ca-mi trebuie niste boxe mai sensibile. ma indoiesc ca modelul 500 ar rezolva problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.