Sari la conținut
HiFi Tech

Unitra 2405S vs 2405S Forte


UzY3L

Postări Recomandate

Salutare tuturor,


Doresc sa-mi iau un magnetofon si mi se par interesante Tesla B115 si Unitra 2405, pentru inceput.


Cu Tesla B115 am vazut ca e doar un model dar la Unitra sunt doua :


- 2405S

si

- 2405S Forte


Stiti cumva care e diferenta intre 2405S si 2405S Forte? Am vazut ca Forte sunt cele care au carcasa si butoanele argintii dar nu am gasit si alte informatii cu privire la caracteristicile tehnice intre cele doua.


Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tesla B115 este slabut la frecventa de lucru, chiar si pe viteza 19, avantajul era daca nu ma insel, three head.


Daca ai gasi un Kashtan in stare foarte buna, un recap general si recalibrat bias face din el un magnetofon excelent, chiat si dupa 34 ani de la aparitie.

Capete se mai gasesc chiar NOS, rec play-ul era pe vremea anilor apusi 340 lei, cel mai scump cap de magnetofon de pe piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi pe Tesla B115 sau varianta cu VUmetru cu LEDuri , CM130 .

Dacă ai noroc , un Tesla CM160 ( varianta deck , fără etajul final cu MDA2020 ) cred că te-ar satisface mult mai mult .

Testele făcute de unii experți de pe HiFi.de au dovedit că mecanica Tesla B115 și CM era superioară tuturor magnetofanelor germane , Grunding , Telefunken etc inclusiv Uher !

Fără flutter , fără rezonante și vibrații parazite , fără dispersia câmpului radiat de motor sau trafo rețea .

Pur și simplu era mai buna .

De altfel , puteți căuta cu Google și va veți convinge .

Unitra era o cooperare cu Grunding , nu cea mai reușită .

Cele mai bune magnetofoane făcute prin zona asta a Europei erau cele ungurești , BEAG .

Echivalentul comunist a lui Revox .

Magnetofoanelele sovietice sunt altă specie , nu se pot asemăna cu nimic .

Unele erau bune , gen Kashtan .

Altele ... nu .

În încheiere revin la recomandarea călduroasă în favoarea lui Tesla .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri.


Tesla B115 ramane. Se potriiveste si cu bugetul. Ba chiar putin sub el.


Totusi, sunt in continuare curios : care e pana la urma diferenta intre Unitra 2405 si 2405 Forte? Tine doare de aspect sau la ceva tehnic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles. Pe bune. Imi iau Tesla B115. Ba chiar vine si cu o rola gratis si tipul mi-a zis ca l-a intretinut, schimbat curelele si chiar la gresat odata la cativa ani.


Totusi, va rog eu frumos, daca stie cineva care e diferenta intre 2405 si 2405 Forte? Chiar nu gasesc nimic pe google si nici in cartea tehnica a unui 2405.


Unitra sunt praf. Bun. Dar vreau eu sa stiu diferenta intre cele doua modele pentru a-mi satisface curiozitatea si putina cultura in domeniul magnetofoanelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc sincer pentru raspunsuri.


Chiar ma framanta diferenta intre cele doua, pentru ca daca e sa cauti Unitra 2405, vei gasi unele care sunt pur negre, altele care sunt negre cu butoane argintii, altele care sunt negre si cu fata argintie si butoane negre, altele care sunt negre cu butoane negre si buricele butoanelor sunt argintii, altele care sunt argintii cu tot cu butoane argintii si buricele butoanelor argintii so tot felul de combinatii.


Am gasit chiar unul care avea si tracker digital pentru cursa benzii desi stiu ca era dinaintea vremii sale.


Luni imi vine Tesla B115, abia astept. O sa fie un "mic" pas in fata, pe langa Mayak 203 pe care-l am acum.


Pentru raspunsuri, va ofer tuturor asistenta IT directa in Bucuresti sau remote, cine are nevoie. PM sau mail si vorbim mai multe.


Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ramii uimit dar Majakul in spectrul 14-16kHz suna mai dragut daca ai azimutul reglat corect si capul de rec-play in stare foarte buna, evident si benzi de calitate inregistrate corespunzator.

Rusii foloseau niste bobine de corectie (9/19) care faceau MINUNI atit pe rec cit si pe play!

Am pus de la Kashtan, bobinele sint identice aproape ca rol.

Untitled.thumb.png.39ee36cdd4bfacb58b7e91b0c84fae1a.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O bobina face minuni numai cand e ascunsa intr-un cablu de semnal audiofil, foarte scump. Atunci cand bobina este "la vedere", pe schema, ea isi indeplineste pur si simplu rolul de bobina. Nu e nimic magic. :)

Ce-ti mai place sa scormonesti in rahat . Te pune cineva sa cumperi acele cabluri ? Ca iti este ciuda ca sunt asa multi prosti te inteleg , dar nu ai ce sa faci AUDIOFILIA ESTE SPORTUL OAMENILOR CU BANI .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, dar nu ai ce sa faci AUDIOFILIA ESTE SPORTUL OAMENILOR CU BANI .


Nu e chiar asa, stiu audiofili pasionati (dar si priceputi) care au incropit sisteme OK si cu bani putini.

Chiar nu-ti face cinste postul de mai sus....mai ales condescendenta dintre randuri....

Puteai pune si un amendament "si o oarecare doza de ignoranta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu-ti face cinste postul de mai sus....mai ales condescendenta dintre randuri....

Puteai pune si un amendament "si o oarecare doza de ignoranta"

Dar lui ii face cinste sa se lege non stop de audiofili ?

Ce sa ignori ? Nu are nimic de spus pe acest forum , doar sta cu batul in mina si agita lumea .

Se da mare cunoscator de NIMIC .

De multe ori am citit fel de fel de postari doar de dragul de a scrie . Nimic interesant . Asta e parerea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa, stiu audiofili pasionati (dar si priceputi) care au incropit sisteme OK si cu bani putini.

Sisteme adevarate cu bani putini nu exista (parerea mea ). Tot ce este bun costa enorm . Ar mai fi sansa sa fii foarte priceput si sa iti mesteresti singur ceva . Atita timp cit multi nici macar nu sunt interesati de cabluri (care sunt enorm de importante ) nici nu are rost sa vorbim de audiofilie , pot fi doar iubitori/pasionati de sunet/muzica .

As da un exemplu clar . MarianS are cel mai bun sistem/sunet de pe forum (parerea colegilor eu nu stiu ) dar este cred si cel mai scump .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pe la subiect, problema e ca Mayakul 203 pe care-l am acum, e stereo-deck. Si cum nu am boxe, imi reda dual-mono pe boxele interne.


In functie de cum imi revin dupa gaura produsa de Tesla, o sa ma uit si dupa niste boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nimic de spus pe acest forum , doar sta cu batul in mina si agita lumea .

Se da mare cunoscator de NIMIC .

De multe ori am citit fel de fel de postari doar de dragul de a scrie . Nimic interesant .

Ok. Trebuie sa respectam parerea celor de pe acest forum. Mai ales ca atacul la persoana este tolerat, in functie de interesele financiare ale unora. Hersorin, spor la frecat cablul. Ne mai vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iubesti sunetul de banda magnetica iar majak-ul tau functioneaza corect mecanic-electronic cu tot ce presupun acestea si prestatia lui te satisface, puteai cumpara un amplificator SH oldschool care oricum suna mai bine decit finalele MDA2020 ale lui B115. Nu vreau sa se creada ca blamez B115-le, dar preamplificarea stereo rec-play din majak este foarte buna in ciuda virstei lui.


Un recap cu Wima MKP pentru capacitorii 1-10uF si ceialti electrolitici schimbati, ar fi indicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o spun pe scurt : sun n00b.


Inteleg cam 10% din ce-mi spuneti. Eu am crescut cu Mayak 203 si altceva nu prea am vazut.


Abia acum vreau sa-mi diversific "cultura analogica" de aceea am comandat un Tesla B115.


Nu cunosc nimic din scheme si amplificatoare si filtraje si etc. Am sarit de la magnetofon la PC. Dar am observat ceva ce e greu de pus in cuvinte si anume ca e diferenta intre o piesa ascultata pe magnetofon si una pe calculator.


Imi place mai mult sunetul pe banda, de aceea am si facut acest thread. M-am uitat la magnetofoane in pret crescator si am ales Tesla, atat in urma recomandarilor voastre cat si in urma bugetului meu.


Cu timpul, imi voi lua si un set de boxe ca sa ma pot bucura de el. Cine stie, poate pe viitor imi voi lua un ReVox :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am pus poza cu Mayakul. Nu stiu care e rola presoare, asa ca i-am pozat mecanica. Trebuie sa fie p-acolo.


Am luat si Unitra 2405 si Tesla B115. Tesla-ul l-am nimerit busit iar Unitra nu are intalate inaltatoarele pentru role pe care le are Mayak-ul, asa ca imi indoaie benzile, deci nu pot sa-l folosesc. O sa le pun la vanzare pe amandoua la pret de nimic, sa scap de ele.


O sa deschid un nou thread cu ce caut / am nevoie la un mag.


Va multumesc pentru ajutor.

IMG_20160626_215649.thumb.jpg.245e490286cded1e4eefbef3b6c3ac30.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Salut! Am avut demult ambele modele de Unitra M 20405 S si forte, nu este după părerea mea nici o diferență, decit de culoare, Unitra Zrk este maro cu argintiu in lateral linga difuzoare, iar Forte este negru. Dar ca functionare si model sunt foarte asemanatoare cele două maguri.

Editat de Patejdl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm...acum am observat ca este o discutie veche de 3 ani (dupa ce a scris Bogdan) 🤣

 

Chiar o citisem interesat, am in beci la unchiu' un B115, pus intr-un sac de plastic.

A fost al lui de nou, folosit in anii 80-90'

Chiar am in cap de ceva vreme sa il duc la tata socru' sa ma ajute sa il bibilim putin, sa il pun la treaba;

[ Tata socru' = electronist, actual pensioar (= timp), si o persoana care pe vremea lui Impuscatu' si-a construit o replica de Kashtan (electronoca, sasiu, componente la strung = skill) ]

La 17.06.2016 la 17:52, adrianlucian a spus:

Uita de Unitra, o mecanica tampita si nefiabila. La Tesla intai cauta cele trei role intermediare (macar mansetele de cauciuc)si tamburul ambreiaj noi, sunt singurele care pica. E chiar OK, franele se regleaza facil, electronica e pe module si gasesti, capete idem.

 

Domnul Adrian, presupun ca si in cazul meu, foarte posibil sa ma lovesc de aceste posibile defecte.

Unde se mai pot gasi piesele metalice/role/tambur?

 

Cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare,

 

S-a rezolvat pana la urma cu restaurarea B115-ului, ieri am avut si timp de testare, si la prima stigare, desi avand cateva benzi vechi, pot sa ma declar multumit.


Clar exista potential de imbunatatire sunet prin rescriere de banda (deja existenta in dotare), poate niste banda noua (am gasit de cumparat pe ici-colo).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.