Sari la conținut
HiFi Tech

Help configuratie stereo/home cinema


doc33

Postări Recomandate

Buna colegi, ma numesc Adrian e primul thread pe forum, sunt un novice in ale soundului de home, am fost si sunt pasionat si de car audio ( acolo am si facut majortitatea din upgradeuri). De ce am deschis subiectul pentru ca nu sunt decis in privinta unei alegeri

Momentam am asa pentru stereo boxe B&W 640i amplif stereo vintage Yamaha A1000 si un player Sony XA2ES, pe partea de home cinema Yamaha Rx V479 B&W DM305 un centru B&W si un subwoofer KEF SPW2010, intentionez sa achizitionez o pereche de boxe B&W XT4 si un subwoofer B&W PV1 nu stiu si de aceea intreb ce ar inlocui acestea, in afara de subwooferul KEF? adica nu stiu care ar fi bine sa le pastrez pentru auditii stereo si care pentru Home Cinema;

asa si o ultima intrebare pentru cei care au ascultat intre B&W XT4 si B&W CM8 cu care votati ma refer raport calitate/pret? camera mea cam mica 3.8/2.85, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu, pentru stereo hi-fi, nu ai nevoie de subwoofer. Mai multa bataie de cap, daca nu e perfect reglat ( aliniere in faza, pozitionare, nivel, etc. ) mai mult strica. Pentru HT nu trebuie sa "asortezi" subwoofer-ul cu restul boxelor , pur si simplu il alegi pe cel mai bun. Bineinteles ca si in acest caz trebuie bine reglat, dar subwoofer-ul e una din "viorile principale" la multi-canal.

Avind in vedere si dimensiunile camerei, cu ait mai mult nu nai nevoie de sub- pe stereo. Merg ( chiar sunt indicate) niste boxe "de raft".


Daca infrastructura hardware permite ( amp stereo integrat cu "pass-through" si iesiri de pre- la receiver-ul HT) poti integra stereo cu HT si folosesti o singura pereche de boxe pentru front.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jack multumesc pentru sfaturi, acum va rog sa ma ajutati care bineinteles ati ascultat boxele acestea, B&W DM 305, B&W 640i si Kef Q80 cum sa le ''combin'' stereo/HT? rear as vrea ceva bookshelfuri poate veniti cu ceva idei de pe bursa :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

bongiorno multumesc, pentru sfaturi presupun ca ma sfatuiesti sa las pentru stereo B&W DM 305 nu? si pentru home cinema B&W 640i nu? da cred ca cd playerul nu cred ca e ceea ce trebuie, am pus de pe un ipod si e mult mai ok, cateva sfaturi pentru o sursa buna? MArantz, Hitachi ?stima!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.