Sari la conținut
HiFi Tech

Rodaj woofer


Postări Recomandate

Nu stiu unde sa incadrez in topicele forumului urmatorul eveniment

Restaurez niste Diatone CX7 mkIII. Potential urias, realizare stock medie (componente si executie).

Am observat oarecare diferente de plasticitate la suspensia wooferelor pe circumferinta si deformare evidenta (in 40 si de ani greutatea conului a scos in afara suspensia sus si a bagat-o spre interior jos) Rotite 180 grade in incinta, inmuiat cu ceva zeama panza si puse la 20 Hz toata ziua (ca de Sarbatoare Pascala, si asa am zguduit-o toata ziua :D )

Acum pe seara observ ca suspensia si-a revenit, cursa e evident mai mare. Sunt pe drumul bun.

_Dupa introducerea asta lunga vine si partea interesanta:

- ce este ciudat si vreau sa semnalez, daca toata ziua nu am auzit nimic din aia 20Hz, acum pe seara parca sa zic ca simt o...rumoare, o uruiala grava.

Probabil ca expunerea pe toata ziua ( nu am stat langa ele insa cei 2x30Watt cred ca bat zeci de metri prin toata curtea) mi-a

"desfundat" sistemul auditiv .

:D Al doilea efect este ca pisicile au stat pitite toata ziua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu cred ca ti-ai desfundat urechile, mai degraba cred ca au inceput boxele sa reproduca ce si cum trebuie, inainte probabil atenuarea era foarte mare.


2. Cind mai ai ceva de testat nu-ti mai pierde timpul, roaga pisicile sa-si dea ele cu parerea, te asigur ca au auzul mult mai bun decit al tau :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred in ipoteza ta, pana ieri nu am "auzit" 20Hz, in seara asta le-am mai frecat 2 ore, uruiala am auzit-o mai repede ca duminica. Cred totusi in "antrenament" :D

Cat despre Coral-uri, la 7-8mm cursa redau binisor, -6dB la 20Hz fata de 35Hz. Si la 30Watt se apropie de 100dB la 20Hz, enorm. Eu le aud soapta.

Cand le temin de reabilitat am sa deschid un topic la DIY.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rasinile fenolice de impregnare spider sau rila panza (care au) sunt de regula stabile chimic insa dupa 4 decenii se intampla lucruri acolo." Inmuiatul" nu-i o chestiune simpla, degeaba pui un solvent puternic daca nu tratezi mai departe, solventul se usuca si rasina ramane acolo iar. Mai trebuie inca ceva care sa aglutineze rasina dizolvata si sa o poti indeparta, sub forma de firimituri sa zicem. Cat sa dizolvi si cat sa mai lasi tine de meseria fiecaruia :D

Pentru ca am ceva ani in hobbyul traductoarelor si incintelor, intr-o oarecare masura stapanesc fenomenele; titlul topicului e bine ales.

Zemurile nu sunt la indemana pe piata, degeaba le zic.

:D Apropos de asta, in timpul lui Ceasca un super chimist a inventat o zeama de decapat aluminiu sa poti lipi cu cositor. Nimic nu l-a putut determina sa o breveteze sau sa o scoata pe piata, sa le-o dea securistilor, etc. Il doare la basca de recunoastere, bani, etc.E un pensionar bine mersi. Am si eu o sticluta mica cu zeama lui :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.