Sari la conținut
HiFi Tech

Intrebare legata de potentiometrele de pe niste Heco Precisi


piffs

Postări Recomandate

Salutari,


O mica intrebare.

Pe niste Heco Precision ce le folosesc momentan exista doua potentiometre, pe fiecare boxa.


Treaba e ca atunci cand se umbla la ele, difuzoarele atribuite fiecarui potentiometru "fasaie".


De fiecare data cand vine cineva la mine, cred ca din instinct, invarte de ele :|.


Conform pozei atasate, care este defapt de pe net de la un model unpic mai superior, doar doua fire intra in pot.

Daca unesc eu acele doua fire si le scot din uz, raman cumva mediile si inaltele la volumul lor pe 0? Eu oricum le tin pe 0 mereu. Imi sunt inutile. Vreau sa acele potentiometre sa ramana doar de aspect si mediile si inaltele sa ramana la valorile lor "0" pe vecie.


Risc sa stric ceva?


Model boxe: HECO Precision 100


O seara frumoasa tuturor!

heco-precision-200_17445.thumb.jpg.48a9e49fa893acba5dcd3c6ff3d830aa.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca unesti cele doua fire calotele de medii si inalte vor presta la maxim. Daca nu ma insel valoarea pot. este 10 ohm/5watt. Daca iti place cum se aud cu medii-inalte atenuate maxim lipesti o rez de 10 ohm/5watt la firele dezlipite de pe pot. Daca iti place cu medii-inalte maxim strapezi cele doua fire.

Expozeul meu este lung ptr ca nu stiu ce inseamna "pe 0" din postul tau :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi frumos.

Pot-ul arata 0 -1 -3 -5, pe 0 fiind volumul la maxim. Ideia e ca trebuie sa rotesc rotita de cateva ori sa fie volumul ok, probabil e mizerie in el.


Daca cumva exista o persoana ce sta pe langa mine, sa nu fie distanta foarte mare, mai exact in Sos. Pantelimon langa cimitirul Armenesc. Spuneti-mi cat m-ar costa sa desfacem acele pot. si sa le curatam. In caz nu se merita le scot din uz si asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa cureti? De unde mizerie in incinta inchisa ? Nu ai ce face, sunt poti bobinati, din cauza de contact inperfect cursorul de cupru-beriliu se inmoaie, nu mai ai presiune de contact pe spire si acum caraie. Daca "pe0" e cum ai descris, medii-inalte la maxim, anulezi potii. Te vei descurca singur, pentru sprijin logistic mesaj privat. Le iei la subrat . treci sina de la gara de est pina in Dna Ghica si vorbim. Eu nu am timp, ti le faci singur, doar scule iti dau si-ti arat ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.