Sari la conținut
HiFi Tech

Tuner Palladium NST-7000


anniculae

Postări Recomandate

Am cumparat recent acest tuner de la sectiunea publicitate.

L-am primit cu anumite defecte si as vrea sa incerc sa remediez ce pot.

Am ceva cunostinte de electronica dar la nivel de baza - facem tot felul de scheme din piese recuperate cand eram prin liceu (acum 15 ani).


Defecte:

- geam spart + zgarieturi pe carcasa

- becuri scala arse

- vu-metre nefunctionale


Primul lucru care as vrea sa il remediez sunt becurile de la scala.

El avea becuri axiale de 8v si 300mA(poza de mai jos)

in prima faza am cautat sa cumpar altele noi dar am gasit doar de 12v (stiu ca pe ebay sunt si la 8v) si mi-a venit ideea ca leduri ar fi mai frumos, ca as avea si o culoare (eu ma gandeam la rosu sau verde)

As putea schimba acele becuri cu o dioda + leduri?

In prima faza ma gandeam la leduri de 9v dar am observat ca sunt cu clipire (nu stiu exact ce inseamna dar presupun ca merg intermitent deci nu ar fi indicate).

Apoi ma gandeam sa iau de 12v dar sa nu fie prea slabe ca intensitate luminoasa.

Ledurile difuse parca mergeau pe la 3v daca tin eu bine minte. Ar merge sa le pun o rezistenta de 100R 3W in serie ca sa le pot alimenta la 8v?

P_20160126_084203.thumb.jpg.ba155836d0d4cbcf53499a4e5f2a5c6d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update :D


Abia azi am avut ceva timp de mesterit.

Am reusit sa readuc la viata vu-metrul de semnat. Are un surubel mic pe sptate exact in deptul axului. Am invartit putin de el cu surubelnita si minune... acum merge. Din pacate cel de tuning nu stiu exact ce ar trebui sa faca ca sa imi dau seama daca merge sau nu. pare ca misca si ala putin acul. dar pe mine cel de semnal ma interesa si ma bucur mult ca acum functioneaza.


La capitoul lumina am montat ledurile inseriate cu o rezistenta de 270(am incercat si cu 150 si aveau aceasi intenistate luminoasa) si o dioda.

Am ales leduri rosii ca mi s-a parut ca sunt mai luminoase decat cele verzi. Astet sa imi vina comanda de portocaliu si albastru sa vad cum se prezinta. Am si leduri albe superbright dar eu vreau culoare.

Este evident ca ledurile nu au aceasi intensitate cu becurile originale dar sunt suficiente.

Daca e lumina aprinsa in camera nu prea se observa, dar nici nu vad de ce ar fi nevoie. Daca sting lumina se vad foarte frumos.


In principiu mai ramane geamul si zgarieturile.

Geam as vrea tot sticla cum a fost original, o sa incerc sa vad daca mai gasesc pe undeva o geamgerie, stiam una pe Dudesti.


Pentru zgarieturi ar merge sa iau un spray auto negru si sa revopsesc tot capacul? A incercat cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mangaie capacul cu smirghel 400-600, cu apa, degresezi cu benzina.

Fa-ti mana pe ceva tabla cu spray-ul, grija la cat apesi (debit) , distanta 30-40 cm, miscare constanta, la margine iesi o palma si apoi te intorci mai jos.

2-3 maini, mangaiat iar cu smirghel 1000 ud, inca o mana -doua dupa degresatul cu benzina.

grija la praf, scame. Bafta.

Geam, mai repede policarbonat, se prelucreaza usor, folia o dai jos cand ai terminat de lucrat canturile si esti gata de montaj final.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-au venit ledurile superbright. E mare diferenta fata de cele normale.


Mai jos sunt poze before and after. Prima si ultima asa cum l-am primit, doar 1 bec functiona din cele 4.

Calitatea pozelor este slaba ca sunt facute cu telefonul dar in realitate se vede foarte frumos, mai ales cand e lumina stinsa.

P_20160125_124543.thumb.jpg.24dd02b5adaad441ff3835505fe99d73.jpg

P_20160202_191653.thumb.jpg.7e22cb5bbaf835dd0faaa809648bad05.jpg

P_20160202_191709.thumb.jpg.bfff57673da99eaac1447535e0508ba3.jpg

P_20160125_130442.thumb.jpg.5d544447067ccaf6459db06a971b388d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viobio - am cumparat rosii, verzi, orange si albe (toate superbright). Dar cel mai mult mi-au placut cu cele rosii.


Adrianlucian - nu e nici o suparare, eu sunt multumit de rezultat si chiar daca acum as gasi becuri originale nu cred ca le-as mai pune. Atat de mult imi place cum a iesit.

In realitate se vede mai bine decat in poze, nu stiu de ce camera telefonului. i-a dat acea tenta de roz.

Am lucrat cu mare grija astfel incat sa las cat mai putine urme si sa pot reveni oricand la schema originala.


Oricum se aude foarte bine, mult peste asteptarile mele de la un tuner din 82, are o separare foarte buna intre canale.

Mai am un tuner, de generatie mai noua, un Onkyo 4511 si pot spune ca acest Palladium are un sunet mai bun.

Deci nu cred ca se va pune problema de revanzare.

Plus ca acum facand aceste mici modificari a devenit oarecum personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.