Sari la conținut
HiFi Tech

upgrade condensatoare cd player


tatatodor

Postări Recomandate

Cu toate ca netul abunda de sugestii si sfaturi,pun si eu aici unele primite de la colegi electroforumisti,si un link cu cateva exemple de modificari.Dar pe langa montarea acelor piese consider importanta si mana care tine acel letcon ;)

http://www.elforum.ro/topic/65533-cd-player-modding/


Ca regula pe railul +5V sunt alimentate CI in digital, deci puneti ZL (sau Cerafine). Pe -5V merge Silmic II, la fel pe -15V (aici merge sa urcati pina la 300uF, puteti pune aici Black Gate, dar va schimba tonul inspre neutru). Decuplarile cu 100nF se fac pe pinii CI intre + si -.

Condensatorii de pe line-out pot fi bipolari Nichicon Muse (verzi - bass mai moale) sau Panasonic AM (albastri - foarte bright pe medii si inalte).

Nu este bine sa mariti valoarea condensatorilor in jurul TDA1541 (in afara de -15v).

Nu folositi pistolul de lipit.

Pe OPAs aveti rail de -/+ 15V, identificati condensatorii si puneti Cerafine sau Silmic II (220-330uF). La fel pe spatele OPAs-urilor puneti intre + si - 100nF.

Condensatorii de 100n musai ceva bun, minim Wima MKT, MKS sau MKP (eu folosesc Philips albastri sa Vishay).


iar mai jos alte recomandari de la un alt coleg :


Iata lista cu cei mai buni condensatori pentru upgrade:

Rubycon MCZ sau ZL - filtraj pentru 14 V

Sanyo Oscon SE - filtraj pentru 5V

Elna Silmic II - pe calea de sunet

Panasonic FM - decuplaj/filtrare alimentare; super-condensatori in alimentare!

Nichicon Muse polarizat, FG sau FW - toti low ESR, alternativa foarte buna, in locul oricarui condensator mentionat anterior.

Ideea este sa inlocuiesti TOTI condensatorii din circuitele stabilizatoare ce alimenteaza decodorul si DAC-ul (atat partea digitala, cat si cea analoga). Dintre toti, am retinut ca numai Oscon-urile nu sunt cu electrolit, ci cu pasta aproape uscata, deci vor avea viata mai lunga.


O problema ar fi ca ce cumparati sa nu fie fake-uri,abunda piata de ei....

Cei ce au facut ceva din ce-i mai sus scris,pot aprecia mai bine validitatea recomandarilor pe care le-am primit.In dar au venit, in dar le dau si eu din casa postala.

Spor la lucru,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Osconurile NU au viata prelungita, abureli. Se folosesc exclusiv pe partea de alimentare pt digital.

Viata condensatorilor electrolitici se prelungeste punandu-i la tensiune cu 2-3 trepte mai mare decat cea la care vor lucra (fct de destinatie), iar in cazul proiectarii, imbunatatind racirea prin cablaj /trasee si plasandu-i cat mai departe de sursele de caldura.


Decuplarile de top nu se fac cu Wima MKS si MKC ci cu FKP sau macar MKP.

Panasonic FM nu sunt "cei mai ..." conzi. Sunt buni, dar in cam toate aplicatiile Black Gate (originali) le dau clasa.

In plus nu exista la tensiuni mai mari de 50V. (Ceea ce nu deranjeaza in cazul Cd-playerelor si preurilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Osconurile NU au viata prelungita, abureli. Se folosesc exclusiv pe partea de alimentare pt digital.

Viata condensatorilor electrolitici se prelungeste punandu-i la tensiune cu 2-3 trepte mai mare decat cea la care vor lucra (fct de destinatie), iar in cazul proiectarii, imbunatatind racirea prin cablaj /trasee si plasandu-i cat mai departe de sursele de caldura.


Decuplarile de top nu se fac cu Wima MKS si MKC ci cu FKP sau macar MKP.

Panasonic FM nu sunt "cei mai ..." conzi. Sunt buni, dar in cam toate aplicatiile Black Gate (originali) le dau clasa.

In plus nu exista la tensiuni mai mari de 50V. (Ceea ce nu deranjeaza in cazul Cd-playerelor si preurilor).

 

+1 :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corect !

Din acest motiv, in astfel de cazuri se cauta fie pe net, fie prin moulder of scully radiatoare inguste dar mai inalte.

Adaugarea unui radiator, chiar din tabla de AL de 0,7mm, ajuta la scaderea temp. integratului stabilizator cu 5-6 grade, ceea ce poate face o diferenta in viata condensatorilor alaturati (care se pun la 105grd).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.