Sari la conținut
HiFi Tech

Constructie cablu subwoofer


corp4soul

Postări Recomandate

Salutare,

As vrea sa imi fac un cablu mai lung pentru subwoofer, numai ca nu stiu exact ce trebuie sa cumpar.


V-as fi recunoscator daca ma puteti ajuta, orentandu-ma spre un magazin sau mai multe de unde pot cumpara tot ce am nevoie pentru constructia acestuia.

Cablu pe care vreau sa il fac trebuie sa aiba minim 15m ( afecteaza cu ceva daca este mai lung cablu ? ), sa pot face "crawling" printr-o camera de 36mp. Am un sub magnat 302a, denumirea mufelor care intra in AVR si sub imi scapa.


Daca aveti nevoie de informatii suplimentar, nu ezitati sa ma intrebati. Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablu lung cu subwoofer la capat este o combinatie cum nu se poate mai toxica :). Daca-i musai sa fie atat de lung cablul atunci fa-l din cablu MFY de se foloseste in constructii. Are avantajul ca metrul liniar este ieftin si este din cupru electrotehnic. Pune in paralel cateva cabluri pentru a avea sectiunea echivalenta cat mai mare cu putinta. Din fericire lucrand doar sobwooferul pe el nu e nevoie sa fie foarte litzat, nu conteaza efectul skin sau cel de proximitate. Poti chiar sa folosesti cablu FY iar aproape de capete sa-l adaugi mici prelungiri cu cablu litat MFY ca sa-l poti prinde in mufe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raimond, omul are subwoofer activ si vrea cablu pentru sennal LFE, cablu ecranat RCA-RCA. Exagereaza cu lungimea, la ce camera are poate gasi pozitia optima in primul sfert de camera de langa ecranul proiectorului . In restul camerei se repeta ( periodic ) nodurile unde poate sa-l puna optim. Intuiesc un punct bun langa comoda ( dulapior, noptiera, cum ii zice el) aia din stg cum ma uit la ecran :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate e coincidenta sau sigur este, pentru ca am vazut acest mesaj dupa ce am "disperat" toata camera in cautarea locului potrivit :P:)) ... Dar dupa o ora de mutat mobila, pozitionat SUB pe o masa in locul unde ascul si facand tarasi pe burta sa aud frecventele joase ( am scos cablurile de la fronturi lasand doar SUB-ul ), am ajuns la aceasi concluzie. Locul potrivit este chiar acolo unde l-ai indicat tu adrianlucian ;)


Acum, eu am testat cu un cablu simplu RCA rosu/negru ( cel mai lung gasit de mine ), am conectat doar mufa neagra la SUB si la AVR.

Conteaza daca schimb acest cablu cu unul special facut pentru SUB sau nu va fi nici o diferenta ???


Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza, cablu RCA-RCA sa fie, mai gros ca ai cam 4-5 m pana acolo.

Raimond, nu poate balansat ca el are numai conectica RCA la electronicele domestice din casa.

Vezi pe la atelierele de instalat sonorizai auto, au cablu deicat sub cu RCA RCA de 5m si groase (le trec pe sub ornamente de prag, mocheta masina si tin la tavaleala) Oricum tu il bagi pe sub plinta, ai dambla sa se vada frumos ceea ce e bine. :D

Nu-l pune cu spatele la perete, pune-i o latura spre perete . Daca auzi pufaiala prin portul bass reflex Shambala te-ar sfatui sa pui o pereche de ciorapi impaturiti in gaura aia :D Eu as pune un sul de minet afanat bine. Subul ala are picioare hazlii, i-ar trebui numai trei varfuri, conuri, sa-l cuplezi bine cu podeaua Daca ai si un ghiveci de flori de 20-30 Kg pune-l pe sub. Zici ca l-ai schimbat cu un Velodine dupa cuplare si lestare.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.