Sari la conținut
HiFi Tech

Opinii si sfaturi achizitie AVR + Boxe


corp4soul

Postări Recomandate

Salutare,

In primu' rand tin sa mentionez ca a fost pentru prima data cand am trecut de la boxe PC la un entry level Hi-Fi si acum am nevoie de ajutorul unor persoane mai experimentate care imi pot da cateva sfaturi pentru o viitoare achizitie.


Detin actualmente urmatorul sistem HI-Fi entry lev. ( imi cer scuze daca confund termenii folositi in domeniul audio-video):

-Magnat Monitor Supreme 1002 + 102 + 252 + SUB302A ( pachet 5.1 )

-Receiver ONKYO TX-SR333

-Pret total ( 3600 Ron )


Acest sistem este folosit cam 60% Filme sau continut video proiectat si 40% muzica.

Folosesc PC-ul ca sursa de redare prin intermediu unui cablu HDMI ( Din placa video hdmi/AVR si hdmi OUT de la AVR / Proiector), ascult Mp3 si Flac-uri in general, iar gen-ul de muzica: Hit-uri din anii 80, 90 + Queen , Michael Jackson, Depeche Mode ... si muzica de club actuala sau mix-uri.

Camera in care este pus sitemul are 5,5 x 6,5 ( 35- 36mp ), la beci.


Recent un prieten si-a cumparat un DENON AVR-1200W + o pereche boxe Magnat Quantum 677 si o boxa centru REVOLVER RW-25, urmeaza sa achizitioneze un Subwoofer JAMO J12 si boxe de raft ( sateliti ). Pretul total este in jur de 8000 RON fara sateliti .

Sistemul lui este folosit intr-o camera de aproximativ 14- 15 mp .


Avand aceasta oportunitate sa ascult si quantum 677 STEREO in combinatie cu Denon-ul, am ramas usor dezamagit. Prima data cand am ascultat melodii cunoscute, a fost un dezastru. A doua oara dupa ce prietenul meu a facut mai multe reglaje cu ajutorul microfonului din dotare, sunetul a devenit mai placut, dar cu o oarecare tenta de "sunet metalic", nu stiu cum sa traduc in cuvinte ceea ce am auzit, dar clar nu a fost pe placul meu. Folosind aproximativ acelasi "setup" la ambele configuratii ( sunet din PC + avr Denon + quantum 677 pe modu STERO VS. PC + avr Onkyo + monitor 1002 si sub 302 in cazul meu ) consider ca nu se justifica diferenta de pret intre cele doua setup-uri, in cazul in care asculti muzica Stereo. Nu stiu cum se va auzii dupa ce o sa adauge si Sub-ul , dar cred ca o camera ceva mai mare de 14mp este indicata si... in mod normal o sa mute sistem-ul intr-o camera de 4x7 aproximativ pe viitor.


Eu as vrea sa schimb receiver-ul meu .. cu unul care suporta 7.1 (2) si in acelasi timp si boxele, dar in momentul de fata sunt putin derutat, dupa ce am ascultat acel sistem "mai bun" .

Nu am foarte multi bani la dispozitie si nu as vrea sa ii "arunc" pe scule scumpe inainte de a ma informa corespunzator, in speranta ca voi obtine un sunet mai calitativ.


Sa merg tot pe Onkyo sau alt brand ? Boxele se merita sa le schimb...sau sa le pastrez si sa mai cumpar 2 boxe de tavan si atat? ( am tavan fals si m-am gandit ca ar fi o idee buna sa pun o pereche incastrata in acesta )

Budgetul meu este destul de limitat, aproximativ 1500euro pt tot ce vreau sa cumpar si chiar nu stiu daca se merita sa fac acest efort urias doar pentru un efect de ATMOS la filme..

Orice sfat, critica constructiva sau parere este bine venita ( in legatura cu sunetu si perceptia fiecarui individ asupra acestuia )

Va multumesc si sper ca nu v-am plictisit prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acorda mai mult timp optimizarilor de pozitionare incinte si setari receiver. La banii dati ai destul de mult, studiaza putin si pune in practica, vei fi surprins ce mult se schimba sunetul in bine. Nu te lua dupa muiere ca strici simetria si fengshuiu'

Cateva exemple in cazul tau particular, 1002 sunt de bubuiala si galagie, trage-le cat mai departe de pereti sa le domolesti, incearca un tuning sa imbunatatesti tranzientii, sunt slab rigidizate si canta cutia prea mult. Sub-ul ala e pufos si lung la sunet, pune-i crossoverul la minim (parca 60hz are) cauta-i cel mai bun loc in camera, vezi ce poti face daca ai setari complexe la canalul centru, exploateza-le la maxim. Satelitii spate nu-i hrani aiurea cu joase, taie-i la 80Hz (cred ca are THX receivarul tau) Ceva tratamente acustice elementare, cumpaneste reflexiile, vezi ce faci de zone de difuzie,. studiaza


Vezi daca poti sa te joci cu REW v5.1

Asta succint, nu exista retete, daca iti place da drumul la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc frumos pentru sfaturi, am sa tin cont de ele si voi experimenta :D .


Am decis sa atasez cateva poze, poate va vor ajuta mai bine sa "vizualizati" sunetul si sa ma orientati corespunzator.


Mai mult de 35-40cm nu pot indeparta boxele de perete momentan (cablu prea scurt). Este nevoie ca aceste boxe de podea sa fie indepartate mai mult de atat ?


Distanta intre boxe si fotoliu ( locul unde ascult cel mai des) este aproximativ egala, formand un triunghi. Nu reusesc sa localizez bass-ul ... tot sunetul imi da impresia ca vine de undeva din centru, nu stiu daca e un lucru bun ?! Subwoofer-ul este setat pe 50Hz (minim) de cand l-am luat, iar level-ul pe la 60-70%, reglat dupa ureche cu ajutorul unor "melodii de bass". Crawl nu pot face momentan pentru ca nu am cablu lung :( .


As vrea sa inlocuiesc in prima etapa, "satelitii" boxele de raft 102 cu difuzoare de tavan Magnat IC 62 75W RMS si cand voi cumpara alt receiver, sa pun boxele 102 pe spate. Credeti ca e o idee buna sau aveti alte sugestii ?


Si ultimu lucru... cu ce boxe de podea as putea inlocui Magnat Monitor Supreme 1002 ? ( sa fie tot din categoia de "boxe bubuiala" pentru ca imi place foarte mult cum suna )


Toate cele bune.

5acfb1e33e3dc_Distantapunctdeascultare.jpg.1bcc8b7e209391a244dcc36f9651aba9.jpg

5acfb1e33fc4a_Distantaperete.jpg.a7a37b6c569ea5a8f7a7f76f8272fc29.jpg

Tavan.thumb.jpg.105d5b1eaa54b0c05a0b33cf3096fa1a.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sistem homecinema e gandit cu surse in acelasi plan orizontal,( surroundback si presence maxim o juma'metru deasupra). Sursele alea pe care le vrei in tavan...teaba ta, cred ca, vizual, vrei sa scapi de sateliti:-) . Satelitii sourround trebuie in spatele pct de auditie la 5.1 . La 9.2 arata ca la tine( si inca o pereche, sourround back in spate plus pereche presence pe fata). Ai tutoriale si semnale de test pe net.

Subul ala arata groaznic acolo....pitula-l pe undeva :-) unde canta si bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.