Sari la conținut
HiFi Tech

Monitoare studio pt auditii


andreic

Postări Recomandate

Va salut stimati colegi forumisti. Vreau sa aduc in discutie un subiect care pe mine ma nelinisteste de ceva timp. Cochetez cu ideea achizitionarii unor monitoare de studio dynaudio , yamaha hs 80, etc stric pentru auditii. Ca si avantaje ar fi amplificarea separata pe medii+bass si inalte, filtre active, matching intre amp si difuzoare, spatiul necesar amplasarii redus, eliminarea cablurilor intre boxe si amp si naturaletea si lipsa de "coloratiuni" , practic faptul ca isi pun amprenta cat mai putin asupra sunetului. Ce parere aveti? Are cineva experienta in domeniul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general gasesti solutii mult mai cinstite decat in Hi-Fi dar ai grija ca s-a dezvoltat o pseudo-industrie si pe planul asta. Gasesti multe "cutii cu difuzoare active" la bani putini care n-au legatura cu nimic. Iar cele scumpe suna intr-adevar bine, transparent, neutru , dar esti sigur ca vrei asta? Tu vrei sa asculti muzica dupa cum ai spus, sa te simti bine si nu sa faci analiza pe sunet. Monitoarele ieftine de la YAMAHA (seria HS) sunt un compromis foarte bun as zice ca nu sunt atat de neutre ca cele scumpe (MSP 7) si au ceva compresie + flavor asemanator cu boxele clasice de la ei...


Iar daca gasesti si un dac bun cu volum si telecomanda te-ai scos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dynaudio Focus 110 A, 2x50W (per boxa), reglaj de ton pentru basi, medii si acute, 7989 lei perechea la AVStore

Atentie: scapi de cablurile dintre boxe si amplif dar te alegi cu doua cabluri de alimentare :lol:

In plus, nu mai ai posibilitatea sa "ajustezi" sunetul alegand un amplificator pe placul tau.

1.jpg.aedce5fea4ebff5c3f3236eedfad222c.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dynaudio Focus 110 A, 2x50W (per boxa), reglaj de ton pentru basi, medii si acute, 7989 lei perechea la AVStore

 

Hohoooooo!!!! La 6300 lei iti cumperi DYNAUDIO BM6A MKII care sunt mult peste astea din toate punctele de vedere... Uite cel mai elocvent exemplu de vrajeala Hi-Fi prin care ti se vinde practic o pereche de monitoare BM5A Compact la pret dublu pentru furnir si muuulltttt MARKETING..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la ce a spus dl. Iosip "Atentie: scapi de cablurile dintre boxe si amplif dar te alegi cu doua cabluri de alimentare :lol:

In plus, nu mai ai posibilitatea sa "ajustezi" sunetul alegand un amplificator pe placul tau." pot spune ca teoretic matchingul cel mai bun vine gata facut. Am ascultat yamaha hs 80 si pot spune ca mi-au placut mult cum suna, si imperecheate si cu sub-ul din gama suna chiar foarte bine. Nu am avut insa ocazia sa ascult dynaudio sau krk, dar as fi curios. Daca as gasi unele pe gustul meu nu as ezita sa imi vand setup-ul si sa imi pastrez doar un dac + monitoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ascultat din lipsa de "oportunitati" ca sa zic asa, insa cu siguranta ca ofera un sunet bun, insa mi-as fi dorit sa discutam mai mult pe marginea principiului de a asculta muzica pe monitoare, cat de "placut" suna, cat de obositor sau sec .... Spre exemplu am o mare curiozitate, si anume cum suna celebrele yamaha ns 10. A avut cineva ocazia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matching-ul e cu siguranta bun la active insa e conceput la limita. Cand ai matching intr-un sistem Hi-Fi si amplificatorul e putin mai mare deja ai rezerva si scoti mai mult din incinte in timp ce pe monitoare intri in clipping... Dar cine stie cand ai matching perfect in Hi-Fi? Poate asta e frumusetea, sau corvoada, in functie de caz, in a cauta la nesfarsit nirvana..


In ce priveste integrarea unui subwoofer in sistemul stereo, domeniul profesional surclaseaza clar Hi-Fi-ul. Motivul nu ar fi doar faptul ca sub-urile pro includ crossovere active cu intrari/iesiri balansate, ci si faptul ca aici chiar si cele ieftine sunt mult mai neutre si nu presteaza "one note bass" ca cele din Hi-Fi/Home Cinema.


In functie de pret, monitoarele de la PMC, GENELEC, DYNAUDIO, ADAM si YAMAHA merita ascultate, fiecare cu sub-urile din seriile lor pentru integrare perfecta. Revin insa si subliniez ca pentru auditie nu as merge mai sus de seria HS de la YAMAHA (cele mai ieftine) deoarece risti sa te plictisesti de sunetul foarte neutru. Mai conteaza si ce gen de muzica asculti...


De TANNOY si KRK sunt foarte dezamagit, in special la pret mic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intriga foarte tare o chestie, si anume acel " Near field monitor" Din ce am citit eu monitoarele se asculta la distanta oarecum mica, nu se preteaza la auditii intr-o camera, cica "nu umplu camera de sunet". Ar putea explica cineva mai "babeste" fenomenul?

 

Aici e vorba in primul rand de dimensiuni si abordare. In pro n-o sa vezi niciodata boxe tip coloana ca oricum e un concept mai ciudat si in Hi-Fi sunt putine serioase, cu separatie interna care nu bubuie la propriu... In studio, pe near field se fac mai mult dozaje (mix) si de cele mai multe ori monitoarele stau deasupra consolei formand un triunghi echilateral cu inginerul bla bla.. Sa nu mai spun ca orice studio care se respecta se desfasoara intr-o incapere perfect anecoidala. Asadar, un monitor nu e niciodata "pus in valoare" conform pretentiilor "audiofile" (standuri+pozitionare, sursa buna, cabluri de calitate etc.). Ca sa-ti dau un exemplu elocvent, la un nivel ridicat de pret brand-urile consacrate cum ar fi PMC sau ProAc nu au modele distincte pentru home sau pro (fara cateva exceptii). Sunt aceleasi DB1, TB2, Studio 100/110/115, D1/2 care se regasesc si in studiouri cat si acasa. Diferenta majora e abordarea diferita, care la audiofili poate consta in tot felul de electronice cu tuburi pentru flavor s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nearfield se refera la ascultatul de aproape, in sensul ca incinta e conceputa in asa fel, incat sa miste aerul "in parametri" la departare mica - s-ar putea sa gresesc. Spre exemplu, fostele mele boxe Spendor SP100R aveau specificat in manual ca pot fi ascultate "nearfield", si asa si era - nu trebuia sa stai la 'jde metri de ele ca sa asculti in parametri audiofili, plus ca se putea asculta in aceiasi parametri audiofili si la un volum mai mic.

 

Clasicele de la Spendor sau Harbeth vin dintr-o alta scoala de sunet si pot fi o exceptie. Probabil ai observat ca si puterea versus dimensiune e mult mai mica la SP100R decat la o boxa "contemporana" sa zicem... Din cate stiu e o alta topologie din punct de vedere acustic in conceptul incintelor. Mergi la un showroom sa asculti atat PMC/ProAc cat si YAMAHA HS8 sau DYNAUDIO BM6A si o sa fii surprins de "sunetul audiofil". Daca intrebi un inginer de sunet plafonat n-o sa fie de acord cu mine deoarece Hi-Fi-ul in conceptia lui poate insemna SONY, TECHNICS, MARANTZ sau mai stiu eu ce produse de hipermarket..


PS: Si BBC-ul a schimbat de mult stramosii lui Spendor sau Harbeth cu DYNAUDIO.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Salut,


...Daca doriti niste adevarate monitoare dar sa faca si multa Muzica, una nu exclude pe pe cealalta, LA UN BUGET FOARTE CORECT, va recomand calduros FOCAL ARIA 906, atat de bune sunt... :shock:

...la un buget superior FOCAL DIABLO UTOPIA, sunt atat de bune ca pot spune , pe audiate , BEST BUY, recunoscute de altfel printre PRO si melomani ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Alex,


O.K.

...Din experienta mea, pot. M-am gandit sa recomand dupa buget si raport calitate, muzicalitate versus pret. Pot sa recomand bineinteles, fiind audiate si niste excelente Dynaudio Focus 160, da excelente dar vezi si tu / voi prieteni la ce pret vs. Focal Aria 906.

Buget mai mare, da, exceptionale! Raidho D-1 dar vezi si tu / voi prieteni la ce pret vs. Focal Diablo Utopia :shock:


Nu am vrut sa precizez, dar... am rude care lucreaza in mediul Muzical , cand eu inca nu eram pe aceasta planeta :) , unul dintre unchi mei este Vladimir Cosma.... :mrgreen: ... Alt unchi este deasemeni in mediul PRO, In Romania conduce mai multe proiecte muzicale si este cum se zice ''prins peste cap'' cu alti colaboratori in mega evenimentul Festivalul George Enescu ..., da, da, si este consultant la doua studiouri, din CH, Be, ;) Am si matusi... in mediul muzical ...Festivalul Mamaia... Nu o data am fost in records/, MAST./POST MASTER./ POST PROCESS. studiouri ( mediul PRO)...

Stiati ca TVR, are niste super scule bazate pe STUDER, REVOX, AMPEX, OTARI, NAGRA ! ... si benzi de super caliate, inclusiv pentru vit. 38 cm/s si 76 cm/s, ce fac cu ele? asta este o alta poveste...

...In concluzie cand recomand ceva, numai dupa O ATENTA si adanca auditie, si nu povesti tip Stereophile..., Audio, TAS, HF, etc., ma gandesc la bugetul nostru .... si raport calitate, muzicalitate vs. pret.

Auditie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vrut sa precizez, dar... am rude care lucreaza in mediul Muzical , cand eu inca nu eram pe aceasta planeta :) , unul dintre unchi mei este Vladimir Cosma.... :mrgreen: ... Alt unchi este deasemeni in mediul PRO, In Romania conduce mai multe proiecte muzicale si este cum se zice ''prins peste cap'' cu alti colaboratori in mega evenimentul Festivalul George Enescu ..., da, da, si este consultant la doua studiouri, din CH, Be, ;) Am si matusi... in mediul muzical ...Festivalul Mamaia... Nu o data am fost in records/, MAST./POST MASTER./ POST PROCESS. studiouri ( mediul PRO)...
Nici eu nu am vrut sa precizez dar... unul dintre bunici a fost medic militar, matusa-mea este radiolog, sotul sau este psihiatru, vara-mea primara este dermatolog si mai am doua verisoare traumatolog, respectiv internist. Nu o data am fost in spitale/clinicei/cabinete stomatologice (mediul PRO).

Ce credeti, e cazul sa recomand tratamente :?:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SonusF' date=' poti incerca sa recomanzi si altceva in afara de sculele pe care le vinde Audioconcept? Nu de alta dar in cele cateva posturi pe care le-ai scris nu faci decat reclama.[/quote']

 

Se pare ca nu... :)

 

Se pare ca face reclama ''mascata'' pentru hifi-expert. :lol: Sonus F vine de la Sonus Faber - dupa umila mea parere. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SonusF' date=' poti incerca sa recomanzi si altceva in afara de sculele pe care le vinde Audioconcept? Nu de alta dar in cele cateva posturi pe care le-ai scris nu faci decat reclama.[/quote']

 

Se pare ca nu... :)

 

Se pare ca face reclama ''mascata'' pentru hifi-expert. :lol: Sonus F vine de la Sonus Faber - dupa umila mea parere. ;)

 


... :D Chiar suna foarrrte bine Sonus Faber, fiecare generatie este din ce in ce mai muzicala... :D ... si mai scumpa... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Event Opal :)

http://www.eventelectronics.com/opal

Monitoare nemaipomenite in zona hifi, le-am auzit cand am fost la cineva in Germania, si am ramas impresionat, mai ales ca nu prea eram adeptul genului de sunet de monitor studio pana atunci. De atunci mi-am schimbat prejudecatile...

In mediul profesional de la noi, din pacate nu am vazut decat variante total neinteresante dpdv hifi. Dynaudio BM15A sunt foarte folosite si apreciate, dar nu mi-au placut deloc. Altele sunt Adam, ceva mai bune, dar tot suna in alta zona decat cea hifi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.