Sari la conținut
HiFi Tech

Unitra GS 431


rrazvan

Postări Recomandate

Salutare tuturor.Luni urmeaza sa primesc de la un prieten un pickup Unitra GS 431 in stare foarte buna. Fiind novice in domeniul hi-fi, am ales sa recurg la ajutorul vostru. Acest model merita un upgrade? Transformator ecranat, mufe inlocuite, doza inlocuita cu una mai performanta? Si daca da, ce recomandari ati avea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima miscare traful scos in afara , prelungite firele de intrerupator si iesirile din secundar macar 70-89cm, o cutie ptr el si ai scapat de brum 50Hz. Bratul este exceptional ptr banii lui. O doza AT de 200-300 ron , nu merita mai mult. Curatat lagarul si uns, o curea noua gasesti pe olx la un domn din Tg. Mures, are un stoc fara sfarsit. Verificat starea flexiblocurilor dintre motor si tabla. Daca poti corecta fulajul rotii de curea de sub platan bine daca nu una noua (tot de la Tg Mures) Plasticul fuliei lucreaza in timp, tensiunile interne il deformeaza si platanul fuleaza. Un strungar de finete poate corecta perpendicularitatea ax-fulie , Vazut daca nu cumva si platanul e deformat, se poate indrepta cu rabdare. Capacul inferior lestat cu membrana bituminoasa de 5-7 mm, chiar si carcasa are spatii generoase unde poate fi lipita membrana, gasesti la cei care fac tratamente acustice la masini . Vorbeste cu userul "puf" din forumul lui momolo, nu stiu daca Florin are cont si aici.

Cam asta in mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea personala este ca pentru a face un sistem bazat pe pick-up sa sune cu adevarat bine este nevoie de o suma maricica de bani. Apoi se pune problema achizitionarii de discuri bune, lucru care nu e tocmai ieftin si usor de facut. Daca oricum nu aveti un sistem audio foarte bun, nu cred ca merita investita si bataia de cap. Sfatul meu ar fi sa ramaneti momentan cu acest unitra si sa va bucurati de muzica pe care v-o ofera. E doar o parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pickup-ul Unitra GS 431 a fost in perioada comunista cea mai mare greseala /ratare a inginerilor polonezi, si in acelasi timp cel mai frumos aparat ajuns pe piata noastra.

Amplasarea transformatorului exact sub traseul dozei produce fara exceptie si extrem de enervant captarea majora a brumului de 50Hz radiat magnetic de traf.

O solutie - la acea vreme, a fost inlocuirea trafului cu altul C-type (tot Unitra, f.f. bune), si mutarea sub coltul stanga sus. Brumul scadea la zero absolut.

In rest toate recomandarile lui Adrianlucian sunt perfecte, chiar daca implica destul de multa munca.

ATENTIE - ele sunt aplicabile la foarte multe aparate, inclusiv modele vestice scumpe, putand trimite pickup-ul in cu totul alta clasa de calitate.

Evident, se adreseaza celor indemanatici, cu un minim de cunostinte in domeniu si multa pasiune DIY.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citisem si pe alte forumuri ca ar avea un brat extrem de slab calitativ si ca daca ai schimba doza, bratul asta nu ar mai putea fi echilibrat. Nu stiu daca e asa, dar voi incepe sa folosesc numai discuri noi si parca nu le-as zgaria de la prima auditie...Si acum sincer nu ma asteptam sa fie o scula cu pretentii, dar as vrea un sunet decent fara brum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i cel mai prost brat, se poate si mai rau.

Bratul si shell-ul par sa suporte destul de multe doze (tip de prindere si greutate). In mod cert nu o sa pui o doza cu forta de apasare mai mare de 3gr, daca vrei sa te tina mult discurile.


Posibilele probleme semnalate de AdrianLucian sunt mult mai grave, practic fac utilizarea absolut insuportabila (brumul puternic, variatiile de viteza, "tremuriciul" vitezei, rigidizarea suspensiilor de nu poti asculta mai tare de 0,5W),

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
La 21.11.2015 la 14:48, adrianlucian a spus:

Prima miscare traful scos in afara , prelungite firele de intrerupator si iesirile din secundar macar 70-89cm, o cutie ptr el si ai scapat de brum 50Hz. Bratul este exceptional ptr banii lui. O doza AT de 200-300 ron , nu merita mai mult. Curatat lagarul si uns, o curea noua gasesti pe olx la un domn din Tg. Mures, are un stoc fara sfarsit. Verificat starea flexiblocurilor dintre motor si tabla. Daca poti corecta fulajul rotii de curea de sub platan bine daca nu una noua (tot de la Tg Mures) Plasticul fuliei lucreaza in timp, tensiunile interne il deformeaza si platanul fuleaza. Un strungar de finete poate corecta perpendicularitatea ax-fulie , Vazut daca nu cumva si platanul e deformat, se poate indrepta cu rabdare. Capacul inferior lestat cu membrana bituminoasa de 5-7 mm, chiar si carcasa are spatii generoase unde poate fi lipita membrana, gasesti la cei care fac tratamente acustice la masini . Vorbeste cu userul "puf" din forumul lui momolo, nu stiu daca Florin are cont si aici.

Cam asta in mare

Salut , ma poti ajuta cu adresa/contact al domnului din Tg. Mures pentru o curea pickup Unitra GS 431 ? Eu nu l-am gasit .

Multumesc 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.