Sari la conținut
HiFi Tech

KENWOOD KA-80B


brainsmartman

Postări Recomandate

Un amplificator de la Kenwood , din 1980, mic dar "infipt" :


Specifications:


Power output: 48 watts per channel into 8Ω (stereo)


Frequency response: 18Hz to 100kHz


Total harmonic distortion: 0.02%


Damping factor: 120


Input sensitivity: 2.5mV (MM), 150mV (line)


Signal to noise ratio: 86dB (MM), 100dB (line)


Output: 150mV (line), 30mV (DIN)


Dimensions: 440 x 78 x 330mm


Weight: 7.9kg


Multi fug de acest amplificator deoarece cred ca este pe "integrate" in final, in realitate el folosind seria D.P.P. Output Stage AF Power Amplifier de la Sanyo . De fapt tranzistorii driver si finali sunt integrati intr-o singura capsula, reglajele de offset si bias impreuna cu montajul aferent aflandu-se pe mainboard. Este un amplificator cu high-speed and phase compensation, fapt care-i confera o dinamica excelenta.

Ca o curiozitate, decuplarea incintelor la introducerea mufei de casti de realizeaza electronic, nu prin intrerupator mecanic in mufa de casti. O alta curiozitate: se preteaza foarte bine pentru karaoke - are intrare de microfon care poate fi mixata direct peste semnalul muzical.

In fine, mai multe amanunte puteti gasi pe net.


Mi-a parvenit de la o cunostinta sub forma de "ia-l ca-l arunc"... :lol: Uite-asa arata:


qVdb2c.jpgqVdb2c.jpg<e>


ZxKWPB.jpgZxKWPB.jpg<e>


KpMlgz.jpgKpMlgz.jpg<e>


hN7lyA.jpghN7lyA.jpg<e>


RaTfTr.jpgRaTfTr.jpg<e>


VhMIrv.jpgVhMIrv.jpg<e>


twpiST.jpgtwpiST.jpg<e>


EBvJmH.jpgEBvJmH.jpg<e>


fvSwUq.jpgfvSwUq.jpg<e>


U3gNT7.jpgU3gNT7.jpg<e>


VrwNDS.jpgVrwNDS.jpg<e>


ZFqaP6.jpgZFqaP6.jpg<e>


R155MF.jpgR155MF.jpg<e>


HtASoa.jpgHtASoa.jpg<e>


1vQZfb.jpg1vQZfb.jpg<e>


VFkqs5.jpgVFkqs5.jpg<e>


TshCxY.jpgTshCxY.jpg<e>


LGf97p.jpgLGf97p.jpg<e>


Frumos, nu? :lol: Prima tendinta a fost sa-l arunc la fier vechi. Asta pana am vazut care-i treaba cu el. M-au frapat in primul rand cele doua transformatoare. Asa ca pana la urma am hotarat sa-i dau o sansa. Mai bine de un an a durat pana am reusit sa-i gasesc finalii originali Sanyo. Pe urma, pentru ca e realizat cu "sus-ul in jos", si dupa starea PCB-ului, mi-am dat seama ca este nevoie de corectarea disiparilor de temperatura. A fost subdimensionat la puterea diodelor zener, a puntii redresoare si a rezistorilor. Aceste lucruri n-ar fi fost atat de grave daca PCB-ul era asezat invers, sa poata disipa caldura. O sa vedeti in poze intr-un loc unde efectiv doi rezistori de putere au ars cablajul in punctul de inseriere.


Partea de phono, inainte si dupa:


idpO61.jpgidpO61.jpg<e>


fNmNup.jpgfNmNup.jpg<e>


Datorita limitarii dimensionale, pentru capacitorii de filtraj am ales 8200uF in loc de 7500, Gold Tune Nichicon:


8G0YMa.jpg8G0YMa.jpg<e>


Diodele zener au fost inlocuite cu altele de 5 wati, rezistorii de 1w cu 2w, cei de 2w cu 3w, au fost inlocuiti semireglabilii de offset si bias, Muse pe filtrajele secundare, diode rapide de 5A in loc de 3A, in puntea redresoare. A fost intarit cablajul in punctele critice prin cositorire, s-au refacut lipiturile.


KPXwfZ.jpgKPXwfZ.jpg<e>


qkCp25.jpgqkCp25.jpg<e>


wcLcy2.jpgwcLcy2.jpg<e>


Aici se poate vedea unde au fost cei doi rezistori inseriati (56 ohm la 2w):


gJOLHg.jpggJOLHg.jpg<e>


Si aici locul unde a fost plantat un rezistor de 110 ohm la 5w in locul celor 2 (am omis sa mai fac poza dupa plantare):


3vNLFj.jpg3vNLFj.jpg<e>


Inlocuirea finalilor:


MW4ZvG.jpgMW4ZvG.jpg<e>


jeq7Vb.jpgjeq7Vb.jpg<e>


fuUoBr.jpgfuUoBr.jpg<e>


pCGzqS.jpgpCGzqS.jpg<e>


QrINND.jpgQrINND.jpg<e>


Decedatii:


30Z132.jpg30Z132.jpg<e>


taE4nC.jpgtaE4nC.jpg<e>


Asamblat la loc:


9CXcnN.jpg9CXcnN.jpg<e>


hCGpku.jpghCGpku.jpg<e>


O9oiRA.jpgO9oiRA.jpg<e>


POg3Oz.jpgPOg3Oz.jpg<e>


acDVqq.jpgacDVqq.jpg<e>


iAgfnj.jpgiAgfnj.jpg<e>


S-au facut reglajele de offset si bias (un amanunt interesant este valoarea bias-ului: 600 mV !)

A fost munca de chinez batran sa curat frontul si carcasa de adezivul lasat de scotch-ul de la Atlasib... :lol: Au fost inlocuite becurile.

Camele care asigurau pozitionarea ferma a capacului de front nu-si mai facea treaba cum trebuie, asa ca i-am conceput un sistem de sigurantare magnetica. Si ca un ultim retus, am evidentiat punctul de pozitie de pe butonul de volum. ;)


Si in functionare:


fcT1Oy.jpgfcT1Oy.jpg<e>

XJR1u4.jpgXJR1u4.jpg<e>

0VIPxh.jpg0VIPxh.jpg<e>

p72WfS.jpgp72WfS.jpg<e>

PHgWez.jpgPHgWez.jpg<e>

NbttOL.jpgNbttOL.jpg<e>

ImuT0i.jpgImuT0i.jpg<e>

47Bdkc.jpg47Bdkc.jpg<e>

uLAMLQ.jpguLAMLQ.jpg<e>

WePIz8.jpgWePIz8.jpg<e>

6BPqyf.jpg6BPqyf.jpg<e>

DUE6yW.jpgDUE6yW.jpg<e>

qQtsbA.jpgqQtsbA.jpg<e>

svMP8v.jpgsvMP8v.jpg<e>

9TEa6C.jpg9TEa6C.jpg<e>

UVPHYJ.jpgUVPHYJ.jpg<e>

OP4t8O.jpgOP4t8O.jpg<e>


Sunetul este exceptional. Cum se spune : " Amplificatorul arata si functioneza foarte bine"... :lol:


L-am refacut mai mult ca sa-l vad ce poate. Si nu-mi pare rau. O piesa de o muzicalitate excelenta, un produs tipic Kenwood.


Numai de bine sa auzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.