Sari la conținut
HiFi Tech

La multi ani Raimond


brainsmartman

Postări Recomandate

:) Trebuie sa fac cinste. Intotdeauna mi-a facut plecere sa discut fata in fata cu audiofilii, cu oamenii din spatele acestei etichete. Toti au avut lucruri frumoase de spus. Diferentele de opinie sunt precum condimentele in bucate, coloreaza viata, ne scapa de monotonie. Tudor, eu imi aduc aminte ca noi doi n-am avut timp suficient sa vorbim pe cat ne-am fi dorit, nu mi s-a parut ca ar exista diferente de atitudine, cat mai degraba poate diferente de abordare tehnica. Tu preferi lampile, eu siliciul dar n-ai remarcat ca ne placea amandurura acelasi tip de sunet ? Cum ajungem la el cred ca este mai putin important. ;)


In luna lui cuptor , daca n-am facut vreo greseala pe undeva, inchid complet capitolul AudiophileStarter cu un produs la cheie, in carcasa, pe langa module. Iar ca sa nu mai fiu considerat opozantul lampilor, de data asta amplificatorul va putea fi atacat perfect din orice aparat bazat pe lampa.


Dinspre partea cealalta, a celuilalt amplificator care are rolul de a sta in capul gamei, adica SARA, aici discutiile sunt ceva mai extinse. S-ar putea ca prin toamna-iarna sa revin la acest proiect complex. Ma mananca degetelele pentru ca intre timp a aparut un transformator nou foarte performant in ograda, schema mai mult din gluma am imbunatatit-o si mai mult, i-am dublat banda de lucru , ma rog, cel mai mult va depinde de cererea unui amplificator in zona a 2.000-3.000 de euro foarte performant care sa sune altfel decat cele traditionale. Daca nu sunt clienti, nimic nu e :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutam chiar de curând cu Viorel și-i povesteam surpriza măreață pe care am avut-o când am audiat la Cristi un Sugden solid-state în clasa A (din seria Masterclass) ce avea un sunet la fel de „dulce” (dar foarte aerisit și clar - condiție imperios necesară pentru preferințele mele) comparat cu un amp pe lămpi similar de la Jadis.

 

Eu am un Sugden A 21 SE. E cel mai longeviv amplif pe care l-am avut. Luat de nou de la Jack, chiar dintre primele scule Sugden aduse de Cristi. Am dat comanda si am asteptat mai bine de o luna. Dar asteptarea a meritat. De-atunci au trecut ceva ani si-n toti acesti ani a fost pus in ring - la mine acasa sau la altii - cu multe alte amplifuri. S-a dovedit a fi ''mister KO''. In aceeasi liga, nu are rivali. Are un farmec aparte. E dulce, muzical, cu sunet plin, rotun, armonios - ca de lampa, cum se zice, desi nu toate amplifurile pe lampi pe care le-am ascultat, sunau... a lampa. Mai ales cele PP. Si nici un lampas in clasa AB sau B nu l-a egalat in rafinament.


Pana la urma, nu trebuie sa avem preferinte pentru un amplif pe tranzistori sau pe lampa. Sunt zeci de amplifuri bune in ambele categorii care canta bine si corect daca le dai boxele potrivite. Si, de asemenea, sunt sute de combinatii potrvite si reusite intre amplifuri si boxe.


Noi trebuie sa cautam sunetul de calitate, iar nu amplifuri pe lampi sau pe tranzistori. Si, de fapt, boxele sunt primele pe care trebuie sa le cautam. In functie de camera, alem boxele. Si-n functie de boxe, alegem ampliful potrivit - care poate fi un lampas sau un ''siliconat''.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.