Sari la conținut
HiFi Tech

Florstand pe 2 cai cu Usher 8935A1 si 9950-20


ahegyes

Postări Recomandate

O reeditare a unui proiect mai vechi cu Usher. Usher a inlocuit batranul 8935 cu un model mai nou, asemanator si anume 8935A1. Cu acest prilej am refacut unul dintre cele mai populare proiecte ale mele, anume Imago care in urma upgrade-ului de midbas a devenit ImagoMK2.

Proiectul e complet, are schita cutiei, schema filtrului, e un proiect simplu prin urmare oricine cu un pic de indemanare poate sa isi construiasca aceste boxe.


http://www.diy-audio.ro/boxe/imagomk2-standfloor-2-cai.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, merci - dar nu sunt chiar asa de nou. Am userul facut de anul trecut din primavara, dar, e drept nu prea am activat pe aici din varii motive. Pe celalalt forum a degenerat un pic situatia asa ca mi-am cautat si eu alte orizonturi :D .


La care freza te referi - ca sunt mai multe noi ;) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am decis sa nu mai deschid un topic nou pentru a posta un link spre ultima mea creatie' date=' prin urmare am sa il pun aici:


http://diy-audio.ro/portfolio-item/carbon-standfloor-3-cai/[/quote']

 

Felicitari, din nou, pentru acest proiect !

Arata si sunt convins ca suna foarte bine.

Am o singura remaraca legata de plinta de sub boxe. Mi-ar fi placut sa prezinta fatete drepte, continuandu-se design-ul boxelor. Parere personala, poate gresesc. :)

In rest nu pot sa spun decat: experienta si profesionalism.

 

Nu greșești, mi s-a părut și mie urâtă de la bun început.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intrebarea legata de impregnarea completa a interiorului cu ceva gen cauciuc - nu stiu ce sa raspund. Ce pot sa spun este ca in teorie se spune ca toata suprafata interioara a boxei poate fi acoperita cu fonoabsorbant - mai putin baffelul (partea pe care sunt montate difuzoarele).

Ce modificari in sunet ar aduce aduce impregnarea cu ceva elastic.... nu stiu. Stiu doar ca Dave Wilson (Wilson Audio) a facut teste cu tot felul de materiale pentru incinta - inclusiv cauciuc. Efectiv a facut o boxa in interiorul unei anvelope de masina. Din relatarile lui rezultatun nu a fost unul pozitiv.


Plinta - a fost facuta dupa specificatiile proprietarului. Crede-ma ar fi fost mult mai usor sa o fac dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va mai prezint un proiect pe care l-am facut anul trecut in primavara dar nu am apucat sa il public pana acum. Este vorba de un standfloor cu difuzoare Scanspeak Discovery, este un proiect de "incepator". Mai multe detalii in articol. Enjoy!


http://diy-audio.ro/portfolio-item/imago-discovery/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.