Sari la conținut
HiFi Tech

SCULELE NOASTRE DE ZI CU ZI


boggy63

Postări Recomandate

SAL!Din moment ce sunt primul care posteaza ceva ,hai sa impun si subiectul:sculele noastre,de acasa,luate cu bani,mai multi sau mai putini,la care zilnic ascultam muzica ce ne place,pe vinil,casete,benzi,cd sau......ceva cu 3 la urma!Cred ca nu ar fi rau sa punem si niste poze,sa ne laudam si noi un pic cu ceea ce avem,nu?Sau chiar am putea sa si visam la niste scule high end,dar nu prea mult,sa nu ne faca rau. :twisted:

Eu de exemplu,am:

AKAI AP D40-DOZA ORTOFON 2M

ONKYO DX 6850

ONKYO TA 2500

KENWOOD KRA 5500

KENWOOD BASIC C1

KENWOOD EQ GE 4030

UNITRA 75 W-modificate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vom avea grija ce postam si unde postam, vom face varza acest forum inca de la inceput.

 

Daca am fi si mai expliciti, ar fi perfect! Daca aveti ceva de spus, faceti-o cu directie, clar si la obiect. Altfel, chiar se va face varza forumul

cu subiecte off-topic. Si cu asta basta, promit ca nu mai postez off-topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pilgrim se referea la aceste scule "vintage" :roll:

 

Audia Flight Two MK3

Audia Flight CD Two

Proac Studio 140

KImber Monocle XL

Kimber KS1016

Kimber PK10 Gold x 2

 

Vorba aia: cine stie, cunoaste...

Mersi fluffy.


Au fost si alte lamuriri ale admin-ului:

 

Pentru prezentarea sistemelor, cu poze, exista o categorie dedicata, respectiv "Galerie".


De asemenea, pentru cei care vor sa descrie un anumit aparat, avem sectiunea "Review-uri".


:lol:

 

Da, atat ca nu prea sunt vintage aceste scule... :lol:

 

Iar la subiectul VINTAGE este si o explicatie - pentru cine nu stie despre ce este vorba. Scrie acolo frumos: conversatii despre aparate din trecut.

Daca ati citit sau activat si pe alte forumuri ar trebui sa stiti despre ce este vorba.

Si cu asta, basta! Scuze pentru interventie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am intrat ieri intr-un magazin de vechituri unde ce credeti ? Oamenii pusesera un disk cu Zamfir pe un sistem format dintr-un pick-up Dual cam anii `70, un amplificator compact Sanyo de prin `80 si doua boxe RFT tot din `70. Dupa cum aratau nu cred ca erau de top in anii tineretii lor, bas nu prea era, inaltele cam lipseau, focus si scena deloc, in schimb era fis si poc. Dar ce conta cind compensau un sunet cald si placut pe care mi l-am reamintit din anii tineretii de m-a lovit pe data melancolia cu parul in cap. Am ascultat incintat pret de citeva minute apoi am plecat fericit spre casa gindindu-ma ca poate pina la urma o sa-mi iau si un pick-up cine stie...Numai audiofilie nu era acolo, dar era altceva greu de descris in cuvinte, voodoo, farmece, nu stiu. Voi ati patit asa ceva ? Daca totusi ma decid ceva recomandari pentru pickup ? Nu am prea multe discuri si nu vreau sa investesc prea mult in acest moft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu bine ce spuneti, am trecut si eu prin asta. Mi s-a pus pata pe un pick-up si nu a mai contat nimic. Vroiam pick-up si cu asta basta. Toate bune si frumoase, mi-am luat pick-up si am inceput sa ascult "colectia" de viniluri. Am vreo 20-30 de bucati, majoritatea electrecord sau rusesti, cu muzica nu foarte pe gustul meu, si care din pacate sunau prost. Si nu ma refer la pacanituri ci la inalte ciudate, sbibilante la voci si altele. Posibil sa fi fost de vina aparatul (denon nu mai stiu exacte ce model, cu direct drive, stroboscop si anti skating, doza ortofon) dar banuiala mea era ca de vina era discurile nu tocmai de calitate. Drept urmare am concluzionat ca daca nu ai niste discuri cu muzica buna si de calitate nu mertia sa apuci pe aceasta cale. Sau merita daca iti permiti sa achizitionezi discuri bune. Asta e doar parerea mea umila :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Te pup frate Viox :D

Nici nu ai idee cum suna acel cd player,tunat binenteles,este peste cd50 cu mult,viteza(cea ce cd50 nu prea avea)bass-ul este demential,rafinament cit cuprinde,sounstage imens

Numai dupa ce i-am scos condensatorii de pe iesire a sarit cu o clasa fata de ce era original,sase opamp-uri schimbate (patru opa604 cu lme49710 si buffer opa2134 cu lme49720ha)diode Cree ultrafast pe alim,plus toti condensatorii schimbatii cu unii audiophili,rubycon si oscon

acest cd player are nu mai putin de 8 alimentari separate!!!

Mai am decit sa schimb alimentarea opamp-urilor si dac-ului cu Dexa Regulators si va fi un player cu mult peste valoarea lui initiala

Oricum in Whathifi a fost cotat cu 100 puncte!!! fratele mai mare Evolution2(si acesta destul de apreciat,dar ft. mult simplificat) a avut numai 65 de puncte si asta spune mult

Plus mecanica,care este Philips vam1202,citeste cd-uri si cu tocana pe ele :lol: si se gaseste ft. usor

Tu ce mai faci ce scule ai mai adaugat sau aceleasi(oricum ft. bune si acelea)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ma bag si eu cu colectia mea vintage si nu numai.

VINTAGE :

- HK 680

- HK 655 Vxi

- HK HD 710

- DENON DCD 735

- YAMAHA C 45

-NAKAMICHI BX-300E

-SONY CDP-597

-SONY PS-X7(DOZA SHURE V15 TIPIII)

-SONY TC K-700ES

-PIONEER CT - F600

-ONKYO T-4250

- AKAI 636

-REVOX A77

SI MAI ACTUALE:

-NAIM NAIT 5i

-DAC CAMBRIDGE AUDIO MAGIC PLUS

BOXE :

-INTEXO STANDFLOOR

-PARADIGM TITAN MONITOR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ţin si eu pe langa casa cateva modele cum ar fi :

-preu Akai PS-200C

- CD Philips 304 mk2

- Marantz CD54

- Toshiba XR-Z70k

- Thorens TD145

In unele aparate datorita varstei,s-a impus inlocuirea unor condensatori,iar unde am avut schema s-a reglat comform sch. service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,


Am si eu cate ceva de postat aici :


Pioneer CT-959

Sony TC-K808ES

Sony CDP-CX255

Sansui CD-X711

Sony MDS-JA50ES

Sansui XR-Q7

Pioneer C-90

Pioneer M-90

JBL Ti5000


Asta este combinatia mea stereo , care , suna exceptional pot spune , orice mediu as asculta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am avut placerea sa ascult vreodata sistemul lui Iosip dar coincidenta sau zinele bune au facut sa am o experienta similara fiind si eu invitat sa ascult un sistem de top privat compus din boxe Raidho si electronice Chord. De data asta boxele au fost Raidho C1 montate pe standurile originale. Surpriza de proportii pentru mine a fost sa vad ca aceste standuri oscileaza la cea ma mica atingere, producatorul a decis ca in locul unor standuri solide si ingreunate cu nisip sa aleaga un sistem mecanic elaborat care inlocuieste rigiditatea cu elasticitatea. Sursa era un NUC Intel conectat pe USB la micutul convertor Audiophilleo 1 plus bateria PurePower infipt direct in mufa BNC a DAC-ului QBD amplificarea fiind asigurata de duetul Chord Prima plus Chord SPM 150 (sper ca nu ma insel).

Cit despre camera, ei bine era goala, doar mobila pe care era aparatura si canapeaua, camera fiind deschisa stinga-dreapta catre cele doua holuri, peretii fiind goi, pe cel din spatele boxelor era televizorul iar pe un perete lateral o piesa decorativa, practic un panou de sticla cu o suprafata ceva mai mare decit a televizorului. Tratament acustic nu prea era, doar niste lampioane mari puse in colturile din spatele boxelor pe post de bass trap (idee excelenta dupa parerea mea, avind in vedere ca arata foarte bine) si un covor gros in fata canapelei. Iar in spatele canapelei era spatiu deschis, acolo fiind balconul, geamul dintre camera si acesta fiind inlaturat.

Daca la prima mea intilnire cu boxele Raidho, (ma refer la evenimentul AV Store din octombrie) unde au fost ceva probleme desi am ascultat D2 care sint cam de trei ori mai scumpe, de data asta Raidho a reusit sa ma impresioneze si mai mult, pentru ca nu a mai fost nici o greseala, gazda reusind sa gaseasca cel ma bun setup care sa ofere o experienta extrem de placuta. Acest sistem suna extraordinar de bine, avind tot ce trebuie, acuratete, precizie, detalii foarte fine, voci si instrumente reproduse perfect, incit lasa impresia ca esti in sala de concert si nu pe canapeaua de acasa. Basul era suficient de puternic, mai mult decit te asteptai de la aceste boxe micute, poate nu chiar foarte jos dar asta doar daca vrei sa gasesti nod in papura neaparat. Scena nu mi s-a parut chiar foarte adinca dar poate ca era din vina mea fiindca nu eram prea in forma, aveam un inceput de raceala care peste 24 de ore ma punea pe butuci. Oricum m-am bucurat de citeva ore de muzica care au trecut ca niste clipe, asa ca multumesc inca o data gazdei si pe aceasta cale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.