Sari la conținut
HiFi Tech

Technics su-z980 cu svi3205 ca final defect.


barbulescuorlando

Postări Recomandate

Buna ziua. Am un amplificator Technics su-z980 cu svi3205 ca final. Am montat ca prostul boxe de 4 ohm și după ce releul s-a închis și deschis de 2-3 ori acum nu mai deschide de loc.

Nu este arsa nicio siguranța, partea de comutare si interfața vizuala functioneaza, doar releul de ieșire nu cuplează. ( cu boxele deconectate de data asta)

Am găsit o schema a unui amplificator asemănător x980 si la pg 10 apare comanda releului pe pinul 19 al integratului final -0,8 v. Aceasta tensiune nu este generata de integrat. pe tranzistor, care este bun, am în colector cam 20 vcc dar în baza nu am tensiune. Tensiunile de alimentare ale integratului sunt +-60 vcc si sunt prezente. Nu se încinge integratul și nimic de pe placa nu arata cum ca ar fi ars ceva. Ma puteți îndruma spre depanarea acestui amplificator. Va mulțumesc anticipat.


https://onedrive.live.com/redir?resid=3C0A39C3BF80D389%212279 de aici se poate descarca service manual

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia de aici:


http://www.ebay.de/itm/technics-amplifier-SU-A600-SU-A700-MK2-PCB-MAN-WITH-SVI-3205-RSN-6000A-/261682321146?pt=US_TV_Boards_Parts_Components&hash=item3ced7b56fa



sau


http://www.ebay.de/itm/1-PER-SVI3205C-AF-AUDIO-POWER-MODULE-SANYO-/251685412319?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a999e9ddf


sau


http://www.ebay.de/itm/SVI3205B-HYBRID-SANYO-PANASONIC-POWER-MODUL-fur-Technics-1Stck-/111511968996?pt=Bauteile&hash=item19f6a19ce4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce se vede in fotografie, nu prea mai ai ce-i face. Problema nu este cablajul exfoliat, (acela s-ar putea reface, bobina este inca la locul ei), ci faptul ca la cei 2 tranzistori din stanga este topit din cipul de siliciu. Primul din stanga banuiesc ca este cel intrerupt (se vede conexiunea retezata), dar si cel de-al doilea are "inceput de sfarsit"... Cel mai bine inlocuieste integratul.

Nu te lua dupa tips&tricks de pe forumuri, ca sa inlocuiesti cu discrete ai nevoie in primul rand de un pumn de tranzistori pe care sa-i imperechezi, pe urma sa recompui din componente discrete toata reteaua pasiva din jurul tranzistorilor. E mult mai simplu si mai sigur (si mai ieftin) sa inlocuiesti integratul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl „BRAINSMARTMAN” VA MULTUMESC PT SFATURI.

Acum, am verificat stația, functioneaza fără alte probleme. Afișează, comuta, am legat pe pinii 13, 15 de intrare de pe placa , după ce am scos integratul, prin condensatori semnalul la alt amplificator si se aude foarte bine, fără distorsiuni, merg controalele de tonalitate, super basul, stabilizatoarele de joasă tensiune nu se încing.... Nu functioneaza vu-metrul ( dar e normal pt ca semnalul si-l ia de pe ieșirea etajului final. Nu cuplează însa nici releul de ieșire. Dacă tensiunea continua de pe detector a dispărut nu ar trebui sa cupleze?

Adică , ce întreb eu, mai trebuie sa caut și altceva defect? Dacă instalez integratul risc sa îl ard sau conform descrierii mele ar trebui sa funcționeze?

Va mulțumesc pentru amabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

L-am comandat de pe e-bay, apoi nu l-au mai trimis(mai bine). L-am găsit într-o combină sanyo prin târgul de vechituri, aruncată într-un colț, cu 150 lei. E un model diferit, gri cu o dungă la mijloc, dar merge excelent.

L-am dat jos cu tresa, curățat, lipit la loc, pus pastă termoconductoare, refăcut trasee exfoliate la stație...

Mulțumesc pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.