Sari la conținut
HiFi Tech

Sarah Brightman


adrianlucian

Postări Recomandate

Bifat in seara asta . Desi stiam ca Sala Palatului suna groaznic speram intr-un miracol, nu s-a produs....

La prima piesa imi venea sa plec acasa, la piesa 6 sau 7 au gasit microfonul care sa mai dreaga busuiocul.( la adus un flacau cu led-uri in buzunar :D ) Doamna s-a straduit si i-a iesit, orchestra a facut ce trebuie insa bulibasala dintre sunetul direct si cel amplificat care venea din cele patru line array-uri atarnate din tavan a ucis actul artistic.

Public entuziast, vesnicii intarziati care fosgaie un sfetr de ora dupa incepere, in ceafa mea Catarama cu Misu Negritoiu schimbau impresii: e formatia ei? am rezervat dupa masa la....pana mea, d-astea :mrgreen: . Si de undeva din dreapta un damf de 200ml votca.

Jenant, Sarah merita mai mult, mult mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu si mi s-a parut super ok!


Sonorizarea, de unde am stat (pe marginea stanga, pe la jumatate), mi s-a parut foarte buna, chiar n-am simtit nici o distorsiune ori alte neajunsuri, ba din contra, volumul era ponderat, spectrul de frecvente echilibrat, fara tziuituri, fara bubuiala, nimic din astea... Poate ca in alte locuri din sala s-o fi auzit deranjant, habar n-am, insa la mine a fost magnific!


Publicul in mare masura a apartinut clasei intelectualilor de varsta a doua si a treia, dar au fost si suficienti tineri de bun-simt. Dupa multa vreme, m-a ferit Sfantu' sa mai dau nas in nas la concert cu ghertzoi si fufe cu aere!... :P:D Mi s-a parut, de data asta, ca publicul a fost unul serios si cunoscator al repertoriului artistei. Aplauzele si ovatiile au venit firesc, dupa o interpretare impresionanta a sopranei, care a trecut in revista aproape toate hiturile carierei ei.


Desigur, pentru partea asta a Europei, unde lumea o cunoaste mai degraba datorita succeselor impreuna cu Lloyd Webber si Bocelli, ea si-a adaptat setlistul in acest sens, intrucat in turneul american si cel asiatic a interpretat mai multe piese din noul album "Dreamchaser". Mi-ar fi placut sa aud la Bucuresti hiturile "Dreamchaserului", anume "Angel", "One Day Like This" si "Glosoli", dar ne-am multumit si cu "Breathe Me", "Eperdu" si "A Song of India", care una peste alta s-au integrat perfect in program.


Ca un longtime fan, am fost super, super fericit sa o vad performand in deschidere "Fleurs du Mal" si "Symphony", doua piese exceptionale, incluse in albumul meu preferat "Symphony", la care tin mult si pe care nu speram vreodata sa le mai ascult live! A cantat si "Canto della Terra", care pe album este in duet cu Bocelli, o piesa fantastica, probabil mai buna decat "Time To Say Goodbye", plus multe bucati din "Eden" si "La Luna". Sfarsitul a apartinut, desigur, celebrei "The Phantom of the Opera", in duet cu tenorul elvetian de origine turca Erkan Aki, magistral interpretata de Sarah, apoi bis-ul a sculat sala in picioare la energica "A Question of Honour", pentru ca finalul sa ne surprinda pe toti fredonand in suspine "all we are is dust in the wind..."... ati recunoscut, bineinteles, hitul grupului rock Kansas.


Pentru mine, a fost un concert de vis pe care il voi tine minte multa vreme de acum inainte, cu atat mai mult cu cat consider ca n-am fi "pupat" noi in vecii vecilor un show SB la Bucuresti daca artista n-ar fi avut drumuri spre Rusia, unde are programate niste antrenamente la Baikonur, in vederea zborului catre statia orbitala ISS de anul viitor!


Spun asta intrucat a avut doua leg-uri din turneul mondial 2013-2014 "Dreamchaser" in Europa, unul in februarie, altul acum, in noiembrie, ambele numai in regiunea asta a Europei de Est, cu sedere mai indelungata in Rusia, unde a performat chiar si cate 3-4 spectacole. Si avand in vedere ce "bine" se vinde muzica in Romania, unde au falimentat o gramada de magazine muzicale si unde multi inca mai asculta mp3 la 128kbps, chiar este un miracol ca artistii internationali mai calca pe aici, mai ales una de talia lui Sarah Brightman, adulata pe tot Globul (si nu vorbesc prostii, intrucat observ zilnic pe pagina ei oficiala de facebook cereri si rugaminti fierbinti ale fanilor de prin te miri ce tari indepartate)


In concluzie, a fost bine!... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.