Sari la conținut
HiFi Tech

Banda magnetofon aliniere capete


adrianlucian

Postări Recomandate

Vin cu o rugaminte catre colegii forumisti care pot imprumuta o banda de magnetofon pentru alinierea capetelor. Cunosc procedura, am osciloscop cu doua canale,. Am 5 magnetofoane si vreau sa le aduc la acelasi numitor, e enervant sa tin minte si sa notez care cu ce banda merge mai bine. Vine iarna, timp mai mult si vreau sa ma ocup de ele, asteapta de prea mult timp.

Stiu ca este valoroasa o astfel de banda, o copie facuta pe un mag care a urmat procedura de aliniere dupa banda originala e suficient.

Multumesc si sper ca nu e prea mare solicitarea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Tine cont de faptul ca daca ai 3 capete va trebui aliniat si cel de imprimare. Daca sunt cu cap combinat atunci fara probleme faci aliniamentul dintr-o lovitura.

Banda de aliniere este o banda trasa pe toata latimea ei pe cand o banda copiata va avea imprimata latimea corespunzatoare tipului de cap 2 respectiv 4 piste. Atentie la pozitia intrefierelor in relatie cu banda, nu numai prependicularitatea fata de axa longitudinala a benzii conteaza ci si pozitionarea in raport cu aceasata axa! Vei avea diferente de nivel de semnal. Inainte de a face reglajul fi absolut sigur ca mecanic totul este perfect. Poti intinde banda si pe la ultimul magnetofon ai deviatii deja.


@ brain sa-mi spui si mie cat de "tare" reusesti sa-i tragi banda! Eu am incercat si peste -10dB nu am reusit. Am incercat de curiozitate si aparatele intra in oscilatie sau se limiteaza banda prin saturatie (MOL). A fost un experiment interesant pentru ca la un sweeptone 20-20k la 0 dB nu sunt pierderi deloc!

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hondaru, multam de interes si indicatii, ca unul care utilizeaza mag-uri de aproape 40 de ani (eu, nu ele!) stiu cate ceva, nu chiar tot dar destule.Si sa vedem cum facem cu D6075 :D dupa 5 luna curenta

Se incepe cu ajustare zenit, eu o fac cu cale in raport cu ghidajele de banda. Azimutul, functie de dispunerea suruburilor de reglare poate afecta zenitul si invers, se merge in paralel cu ambele reglaje din aproape in aproape. Azimutarea incepe cu capul de redare, osciloscop doua canale si buninteles banda etalon, apoi cap inregistrare cu generator de semnal si banda goala ajustand pana se suprapun sinusoidele vazute de capul redare (presupus azimutat 0 anterior) Cap stergere ultimul, aici e problema.

Ce tine de restul, nivele, bias se ocupa Overdrive, aka Dan Paraschivescu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.