Sari la conținut
HiFi Tech

recomandari pentru cumparatori


hector

Postări Recomandate

salutare,

am deschis acest topic ca urmare a discutiilor aparute de fiecare data pe un forum de vanzari.

intodeauna cand se deschide un topic pe orice forum cu activitate de vanzare, gen "lista teparilor" sau "useri neseriori" etc. apar discutii contradictorii intre cumparator si potentialul tepar.. si de aici pana la cearta si chiar inchiderea topicului nu mai este decat un pas.

plus ca ce care citeste topicul este complet bulversat si nu stie pe cine sa creada, si sta sa citeasca zeci ce commenturi si pagini ca sa nu ajunga la nicio concluzie..


asadar ceea ce propun eu este un fel de lista a recomandarilor oferite de noi ce pot ajuta cumparatorul novice sa ziceam sau cumparatorul de ocazie sa isi aleaga un produs bun fara sa fie pacalit.


Ar fi de preferat ca recomandarile date sa fie enumerate de catre useri care au o anumita experienta in ceea ce spune. De ex. sunt useri care au ascultat zeci de boxe , de la cele de 30$ pana la 2000$ - si pot spune , ma gandesc eu - ca atunci cand testeaza o pereche de boxe sa fie atenti la membrana de bas daca a fost inlocuita (si daca iti poti da seama), sau tweeter, daca exista un CD de test anume care sa poate evidentia calitatea sunetului.


eu de ex, am trecut printr-o experienta de genul acesta (vro 3 pacaleli) asta pentru ca nu am stiut ce sa verific. ca sa nu ma lungesc as spune ca 1 teapa am luat-o cu un CDplayer care avea laerul dus, apoi cu al 2lea CDplayer , am zis ca merg sa il ascult asa ca am ascultat 2..3...10 piese dar.. surpirza avea curea de la sertar slabita. Asta pt ca era cd deja inauntru ..


la pick-up o recomandare simpla ar fi ca, cumparatorul sa mearga la fata locului sa il cumpere/verifice asta pentru ca este o piesa f sensibila si oricat de bine ambalat este pot aparea probleme... (cea de-a 3 - ca idee aparatul inca este la vanzare iar vanzatorul sustine ca "Aparatul nu are interventii, doza este ORIGINALA!") dar nu asta dezbatem aici.


multumesc pentru atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal pot recomanda pentru bani putini amplificatoarele si cd playerele Onkyo Integra. Mi se pare ca sunt usor sub apreciate si suna mult peste pretul lor. De ex Integra 8850. Au un sunet foarte moale si cald. Se potrivesc foarte bine cu boxele Triangle....le mai domolesc sunetul "bright".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica cum "in ceea ce spune?" Te-ai gandit si la varianta cand recomandarile duc direct sau indirect (prin intermediul unui prieten) catre produsul vandut de catre cel care recomanda? :lol:

 

nu despre produsul x sau y este vorba, recomandarile vor fi facute la modul general - anumite pareri si sfaturi privind achizitia de produse.

referitor la boxe.. am dat un simplu exemplu , nu trebuie considerat ca fiind valid


de ex userul {andreic} a facut o recomandare ok zic eu.


eu as adauga printre recomandari:

- de cautat produsul si pe alte siteuri specializate pentru a compara pretul de vanzare cu cel de pe site - teoretic ar trebuii sa nu fie diferente mai mari de 10% la o conditie/stare asemanatoare. uneori produsele SH pot avea preturi mai mari sau egale cu cele noi , asa ca nu simplu google search nu strica. (exista pe forum un asemenea produs, poate mai multe)

- eu as evita descrierile si specificatiile tehnice in alta limba decat romana (copy paste din germana de ex) - asta arata lipsa de interes fata de produsul vandut si foarte posibil se poate primi un raspuns in cazul in care are probleme - "nu stiu domne' asa l-am primit si eu din afara"

- la fel si pentru cuvinte gen "legendar / arata bine pentru varsta lui / colectie personala ( si daca intri pe anunturile userului respectiv are cel putin 10 aparate din colectia personala care le vinde)

- as recomanda useri care mai au atasate poze reale si descrieri pertinente

- as recomanda useri care descriu si imperfectiunile si micile defecte ale aparatelor (asta daca sunt)

- as recomanda useri care au o descriere cat mai reala a produsului sau istoric al aparatului in sine - aparatul este luat de nou/cumparat din afara/al 3lea propietar.. etc. - lucruri care zic eu conteaza


daca se dezvolta topicul acesta cu recomandari pro si contra la sfarsit putem face un anunt sticky cu selectii din recomandari :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Excelent topic, felicitari ! Un lucru care zic ca ar fi imperios necesar si care nu ar trebui sa lipseasca de la niciun anunt de vanzare este lista cu specificatiile tehnice, si eventualele defecte estetice sau tehnice.. Mi se pare un dezinteres total din partea vanzatorului sa nu posteze specficatiile tehnice si sa scrie de exemplu "doar pentru cunoscatori".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.