Sari la conținut
HiFi Tech

De ce suna oversampling-ul mai bine?


andreic

Postări Recomandate

Va salut cu respect dragi colegi. Va descriu urmatorul scenariu:

Laptop-> DAC (dacmagic)->Roksan Kandy-> Boxe


Pe laptop folosesesc un linux si ma conectez pe USB la DAC. Folosesc ALSA pentru streaming bit-perfect si optiunea "Hardwre device without software conversions". Pe scurt sistemul de operare intervine cat mai putin in acest transfer. Buuuun....

Ca test conectez la laptop pe USB o placa Creative X-fi externa. Pe iesirea optica digitala a placii leg DAC-ul. De data asta folosesc ALSA dar cu "Hardwre device with all software conversions". Pun si un plugin care face DOAR resampling la 96khz. Exceptand asta nu am actgivat niciun alt plugin de nicio culoare. Drept urmare DAC-ul se "caleaza" pe 96khz la intrare si surpriza....sunetul este MULT mai placut...mai detaliat, mai rafinat. Banuiala mea ca sunt ceva "artefacte" si ca sunetul nu este tocmai corect si pur.....dar de ce suna mai bine? Ce explicatie ar putea avea acest fenomen?


PS.am testat doar flac-uri la 44100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un fenomen absolut normal. Cu cat folosesti o rata de esantionare mai mare cu atat filtrele implicate sunt mai blande cu influenta mai mica in banda audio. Asa se intampla si la mine cat si la restul lumii. Totusi avantajul asta vine si cu un revers al medaliei. Cu cat rata de esantionare este mai mare scade precizia de prelucrare a semnalului digital crescand jitter-ul. Pe scurt cel mai pregnant semn care semnaleaza crsterea jitter-ului este disparitia preciziei bas-ului. Acesta nu mai are lovitura scurta , devine mai vag, unii spun ca devine mai "gras". Cat de tare se manifesta acest fenomen ? Depinde de cat de bun este DAC-ul in privinta rejectiei jitter-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum nu am reusit sa imi dau seama daca jitterul are un impact mare asupra sunetului. Dupa parerea mea suna bine, dar am sa mai testez. Detin un DAC magic. Problema e ca daca folosesc cea mai buna metoda de interpolare...unerori apar pops&cracks...desi folosesc un laptop cu I7. Dar aici am impresia ca tre sa ma mai joc putin cu setarile de la Alsa. Cert e ca suna mai bine si il voi folosi asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pana acum nu am reusit sa imi dau seama daca jitterul are un impact mare asupra sunetului. Dupa parerea mea suna bine, dar am sa mai testez. Detin un DAC magic. Problema e ca daca folosesc cea mai buna metoda de interpolare...unerori apar pops&cracks...desi folosesc un laptop cu I7. Dar aici am impresia ca tre sa ma mai joc putin cu setarile de la Alsa. Cert e ca suna mai bine si il voi folosi asa.

 

instaleaza cpufreq


in consola, ca root, pt fiecare core in parte:

 

cpufreq-set -c 0 -d 1.60GHz -u 1.6GHz -g powersave

unde

-c 0 - nr nucleului - in cazul meu am 4 core am folosit comanda de mai sus de patru ori cu -c 0, 1, 2 si 3

-d frecventa minima - in cazul meu 1.60GHz

-u frecventa maxima - in cazul meu 1.60GHz

-g governorul proc-ului - powersave - vezi detalii de ce am ales cele de mai sus aici http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=3&t=351&start=225 si comentariile mele aferente


frecv min max o afli cu cpufreq-info si tot aceiasi comanda o folosesti sa vezi daca setarile sunt aplicate


cpufreq-info output - numai pt al patrulea core (3 pt ca numara de la 0)

 

analyzing CPU 3:

driver: intel_pstate

CPUs which run at the same hardware frequency: 3

CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 3

maximum transition latency: 0.97 ms.

hardware limits: 1.60 GHz - 3.30 GHz

available cpufreq governors: performance, powersave

current policy: frequency should be within 1.60 GHz and 1.60 GHz.

The governor "powersave" may decide which speed to use

within this range.

current CPU frequency is 1.60 GHz (asserted by call to hardware).

 

in cazul tau vezi care e max hw limit, inlocuiesti min max freq si pui governor performance

i7 parca are 4 core x 2 hiperthreading = 8 core vazute de SO


faci un script si vezi daca ma apar drop-outs. daca mai apar mai vb.


PS:

1. dezvolta un pic partea de distributie linux si player-ul folosite

2. depinde de player dar eu prefer upsampling prin pipe in SOX (ai access la toti parametrii din linia de comanda) sau prin brutefir, amandoua dau in alsa hw.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.