Sari la conținut
HiFi Tech

Piega


doru32

Postări Recomandate

Ca posesor de incinte acustice realizate de catre acest producator deschid acest topic cu intentia de a acumula, si analiza in acelasi timp informatii legate de produsele comercializate sub acest brand.


Detin modelul Piega T Micro 5 amplificate de Creek A 53 power amplifier, Marantz SR 7200 pe post de preamplificator, sursa Denon DVD 1000, cabluri de la Kimber, Neotech si Transparent Audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut aceste boxe au doar doua difuzoare de 10 cm pentru "bass", care coboara pana la 45 hz.

Cum se comporta sistemul cu frecventele joase?


Eu cred ca aceste boxe ar fi indicate intr-un sistem surround, cu 1-2 subwoofere, si nu singure intr-un sistem stereo.

 



Aceste boxe se preteaza pentru spatii mici de auditie ( camera mea are sub 10 mp si forma de L ), sau in spatii normale ajutate de subwoofer.


Cel putin la mine nu simt deloc nevoia de a monta un sub, mai mult aceste boxe au darul de a crea impresia de boxe mari, cu difuri normale ca sa zic asa.

Stau foarte bine la partea de dinamica, si excelent pentru pretul lor pe partea de detaliu si microdetaliu, as putea spune ca per general in cazul meu boxele suna incredibil de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat aceste incinte la mine acasa legate la un amplif Sugden A 21SE. Suna incredibil de bine. La inceput am fost sceptic vazandu-le cum arata: inguste, subtiri, difuri mici, etc. Ma gandeam si eu ca sunt doar pt sisteme Home Cinema. Nici vorba. Se pot folosi pe stereo, pt muzica, foarte bine. Desi am boxe mult mai scumpe si dintr-o clasa net superioara, acete incinte Piega nu s-au facut de ras. Le trebuie doar un amplif bun. Si cablurile fac diferenta. Chiar mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.