Sari la conținut
HiFi Tech

Proiect subwoofer


Alexandru922

Postări Recomandate

Buna ziua as dori putin ajutor in proiectarea unui subwoofer cu difuzorul tiw 250-xs 8ohm

Am incercat diverse aplicatii si nu am reusit sa ajung la niste valori am proiectat o incinta acustica la sfatul cuiva si nu suna deloc bine mdf de 19 mm

caracteristici difuzor

fs 33hz

re 5,6ohm

qms5.21

qes 0,35

qts 0,33

vas 66litri

sd 324cm patrati

mms 49g

bl 13txm

le 1.7 mH

greutate totala 5.3 kg diametru 25cm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai nimerit exact sectiunea potrivita a forumului. 

ia de aci : Vb+34litri

Fb 40,2Hz

F-3dB 44,4 Hz

Diam port 10cm

Lungime port 35,6 cm.

Difuzorul nu e bun ptr subwoofer, va iesi o lesinatura.

Sa dai 800 lei pe ceva inadecvat scopului...  iei sub activ sh bunut de banii astia

Editat de adrianlucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, adrianlucian a spus:

Ai nimerit exact sectiunea potrivita a forumului. 

ia de aci : Vb+34litri

Fb 40,2Hz

F-3dB 44,4 Hz

Diam port 10cm

Lungime port 35,6 cm.

Difuzorul nu e bun ptr subwoofer, va iesi o lesinatura.

Sa dai 800 lei pe ceva inadecvat scopului...  iei sub activ sh bunut de banii astia

Ce dimensiuni sa aiba incinta unde amplasez portul dar difuzorul? Aceasta varianta am incercat-o si se aude rau de tot https://www.visaton.de/en/products/subwoofer/sub-t-2550/bauanleitung 

am vazut pe alte forumuri din strainatate cum ca fratele mai mic tiw200 ar fi ok pentru subwoofer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea, ai inteles ce ai citit? Nu e bun de subwoofer de aia se aude nasol. Pana si in link-ul dat de tine visaton recunoaste ca : "  The missing low-bass (approx. 3 dB at 35 Hz) can easily be compensated for by applying a little electronic bass boos". Mai  e si tras de par ptr ca difuzorul cade -3dB la 44,4Hz. Ce rahat de subwoofer de buget e ala la care applying a little electronic bass boos ? Aaa, ca esti avansat si vrei un sub intr-o cana atunci vezi Linkwitz transform.

Un nene moderator sa mute asta la Diy.

Editat de adrianlucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.