Sari la conținut
HiFi Tech

Zen V4 by Nelson Pass


brainsmartman

Postări Recomandate

  Ca sa ne mai abatem gandurile de la unele evenimente, va propun un topic oarecum asemanator.

  Acum cateva luni in urma, m-a rugat un prieten sa-i construiesc un amplificator Zen V4 , dupa schema publicata de Nelson Pass aici: https://www.passdiy.com/project/amplifiers/zen-variations-4 . Este un proiect pe care si-l poate construi oricine, pentru uz domestic, nu pentru comercializare. Un fel de aperitiv pentru a-ti deschide pofta de un Pass de la mama lui...

 Cum imi este prieten bun, am decis sa-l ajut. Astfel a luat nastere un proiect care s-a dorit a fi cu costuri modice, nici prea-prea, nici foarte-foarte.

Deoarece omul avea achizitionate radiatoarele pentru acest proiect, am cautat o solutie pentru o carcasa pe care sa pot monta radiatorii. Am gasit la Modushop ceva apropiat ca dimensiuni, asa ca am comandat panoul frontal, spate si capacele. Panoul frontal a fost singurul din aluminiu de 4 mm grosime, spatele si capacele din otel. Capacul spate mi-a dat ceva batai de cap, atrebuit "scurtat" in inaltime.

Pe urma, am trecut la proiectarea pcb-urilor, astfel incat sa se incadreze pe radiatoarele existente, si sa fie simetrice. Realizarea pcb-urilor a fost standard, FR4 de 1,5mm, 35u grosime strat Cu, cu acoperire stanata, din motive economice. Am compensat oarecum prin aspect.

La componente in schimb, am incercat sa nu fac rabat. Nu le mai descriu, o sa le vedeti in fotografii. La filtraje am avut ceva discutii (cam mici, daca ma intrebati pe mine, dar...), pana la urma am facut un compromis, am mai adaugat un filtraj suplimentar chiar pe placa finalilor. Pana la urma a iesit un total de 30.000uF pe canal, 2x10.000uF in filtrajul principal si 1x10,000uF in cel local. Al patrulea capacitor care o sa-l vedeti in poze este cel de iesire, tot de 10.000uF, conform bunului obicei al d-lui Pass.

Cablarea am cautat s-o fac cat mai simetrica, pentru a minimiza efectul inductantei de traseu. De asemeni, am prevazut un buffer cu volum pe intrare, alimentat separat. Transformatorul a fost un Talema, de 500VA, cu doua infasurari, ales asa tot din motive economice. In fine, ca sa nu va mai plictisesc cu amanunte tehnice, dupa realizare, amplificatorul s-a comportat foarte bine, chiar daca, dupa unii puristi e cu "condensator" pe iesire. Canta pe niste incinte acustice full range echipate cu difuzoare Fostex FS-150.

Tinand cont ca e vorba de un proiect "de casa", se comporta nesperat de bine. Puterea e de circa 25W in 8 ohmi.

Las fotografiile sa vorbeasca.

Numai de bine sa auzim.

 

IMG_20200121_144920_8.jpg

IMG_20200121_144934_1.jpg

IMG_20200205_132158_8.jpg

IMG_20200205_132220_9.jpg

IMG-20200205-WA0002.jpg

IMG_20200121_182421_7.jpg

IMG_20200121_182437_6.jpg

IMG_20200121_182520_0.jpg

IMG_20200121_191157_2.jpg

IMG_20200121_191201_6.jpg

IMG_20200206_154458_0.jpg

IMG_20200206_230916_8.jpg

IMG_20200208_150509_4.jpg

IMG_20200208_211940_1.jpg

IMG_20200210_145126_6.jpg

IMG_20200206_185447_0.jpg

IMG_20200206_185459_7.jpg

IMG_20200114_171047_8.jpg

IMG_20200114_171056_9.jpg

WhatsApp Image 2020-02-12 at 17.57.42.jpeg

WhatsApp Image 2020-02-12 at 17.57.43.jpeg

WhatsApp Image 2020-02-12 at 17.57.43-1.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi aduc aminte, era 5kHz, in full power, pe sarcina de 8 ohmi, cu 1v rms la intrare.

Stii ca nu-s disperat dupa specificatii, eu vreau sa verific ca functionarea "de baza" e ok, in rest urechea "vorbeste"... 😏

Sunt obosit si nu mai sunt coerent, scuze: am avut si foto cu 50Hz, 1kHz, 10kHz si 22kHz, dar sa dea naiba daca stiu unde le-am salvat... daca nu or fi fost pe telefon cand am curatat stufosenia...😛

Editat de brainsmartman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bai, eram doar curios.

Pe mine ma intereseaza in general raspunsul armonic, slew rate si damping factor.

Bine, stii ca eu sint extrem de exigent in masuratori, si le fac pe toate cind este, incluzind sarcina reactiva, sarcina capacitiva, scurt pe iesire, 0,5 ohmi la iesire, etc.

 

Ce ma nedumireste inca (nu este un repros) este faptul ca multe amplificatoare in regim DIY, nu au protectie la scurt prin limitare SOA sau decuplare sarcina fara revenire...

Nu birfesc, dar stiu ca al lui Dorin, NU are limitare SOA, cum poti vinde asa ceva, nu stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claudiu, daca ai marja mare la SOA, doar te complici. O protectie la DC pe iesire  e suficienta. La sigle-ended cu capacitor pe iesire nu ai nevoie. Plus, ca exista cutuma ca trecerea semnalului prin contactele releului denatureaza sunetul.

La Dorin probabil ca are suficienta rezerva SOA, nu cunosc, nu ma pot pronunta. Despre ce nu stiu, nu comentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brain, am avut eu marja la SOA (8 finali de 200W per ramura) si tot am crapat finali (in teste), uitind ca era dezactivata limitarea de curent la 52A, sigurantele erau de doar 12A rapide per rail la +/- 100Vcc si n-au apucat sa cedeze. rezultat 3 finali strapunsi, 2 PNP si 1 NPN, sirme (evident cei cu beta cel mai mare, e greu sa imperechezi finali fara caracterograf).

 

La SE cu electrolitic pe iesire, este valabil doar daca tensiunea de lucru a electroliticului de cuplaj este mai mare sau cel putin egala cu Vcc alimentare, ca sa nu mai folosesti protectie DC.

 

Nu stiu ce rezerva SOA are Dorin la DM120 (nu birfesc), dar as vrea sa vad un test cind amplificatorul lucreaza cu muzica sau semnal sinusoidal (nu conteaza), sa faca scurt pe iesire si sa se lase doar cu sigurantele intrerupte.

 

Adica ceva de gen (imi spui daca deranjeaza filmarile mele pe topicul tau) sa nu mai pun alta data!

 

 

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bro, ideea este sa protejezi intotdeauna de "bizon" incintele, nu amplificatorul, de multe ori incintele valoreaza mai mult decat amplificatorul, ca sa nu vorbesc de cativa finali. La scurt pe iesire crapa aproape orice amp, cu mici exceptii, gen Pass, vorbesc de cele fara etaje "sofisticate" de protectie. La tine, in domeniul pro, e normal sa fie asa, nu-ti doresti sa crape puterea in timpul unui show, doar ca s-a impiedicat in ametit in backstage de cabluri. Personal, am avut de-a face cu asa ceva, stiu cum decurg treburile in timpul unui show. Asta a fost de fapt si unul din motivele ptr care unele firme au adoptat tehnica incintelor autoamplificate. In "consumer" utilizarea corecta a amplificatorului e in sarcina userului. Nu are rost sa cresti nejustificat costurile doar in ideea ca vei da peste un "bizon". E ca si cum la o masina de formula i-ai pune limitator de ture, ca sa nu crape pilotul motorul. In consumer, o rezerva de SOA de 30% e considerata mai mult decat decenta.  De exemplu, Kristoff are o rezerva de SOA de aprox. 60%. Deci, la un regim corect de functionare, never ever nu or sa fie probleme. Ca "bizonul" pune cablurile in scurt si uita de ele, nu a fost si nu va fi niciodata vina producatorului. BTW, stiai ca nici o firma din lumea asta nu da garantie pentru finalii arsi?

 Asa ca din punctul asta de vedere, Dorin a actionat corect. Daca are o protectie DC la iesire, si o rezerva de SOA de macar 20%, e scos din culpa. Nu mai confunda te rog zona pro cu consumer, indiferent ca e entry-level sau hi-end. Stiu ca tu, dupa atatia ani, ai ajuns sa gandesti in stilul amplifurilor pro.

Parerea mea.

Editat de brainsmartman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, ce am prezentat eu in filmare e un amplif consumer ce va fi alimentat la +/- 55Vcc...

Etaj final "de casa"...  🙂

Evident ca fiecare lucreaza cum vrea si cum stie, dar nu stiu cum afecteaza imaginea, brandul, daca din greseala "bizonul" face un scurt la bornele boxelor sau amplifului unde sint serpii de cabluri si adio amplificator, zic si eu...

 

Pentru protectia boxelor eu folosesc triac crowbarr, nu releu/relee.

Sa inteleg ca esti adeptul etajelor finale fara limitare SOA cu pretul a 1-2 finali in plus si doamne ajuta?

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Leco, cum le mai interpretezi matale sa-ti pice bine...

Daca eram adeptul lui "Doamne-ajuta" (BTW, se scrie cu D mare, asta ca tot mi-ai scos ochii cu o litera gresita in damping...😀), nu as fi proiectat Kristoff overkill. Sunt adeptul bunului simt, si in viata si in audio, atat. Nu poluez topicurile altora cu off-topic, nu caut nod in papura sau despic firul in patru.

  Din politete, iti raspund la afirmatii. Dar te rog, pe viitor, daca vrei sa prezinti ceva, sa deshizi un topic separat, nu sa-mi poluezi mie topicul. Fara suparare. Multumesc.

 Acel final "domestic", oricum tu il vei vedea intotdeauna prin prisma zonei pro, n-ai ce face, asa te-ai format, asa te-ai invatat, asa prestezi. Si ca sa-ti zic ceva de tehnologia triac crowbarr: e fumata din anii 70, de Teac, Yamaha, Sansui, asta din ce-mi aduc aminte. Ei bine, peste tot s-a renuntat la acea protectie si s-a inlocuit cu o simpla protectie DC sau pur si simplu iesirea a fost lasata libera. Motivul? Se pare ca are influenta negativa in sunet. Si asta n-o spun eu, o spun oamenu cu foarte mare experienta in audio, reparatii si restaurari.  Daca amplificatorul este proiectat corect, va functiona, ca si tancotele alea vintage, zeci de ani, fara nush ce protectii sofisticate. Ceea ce afirmi tu e ceva de genul ca audiofilul isi cumpara un amplificator in ideea de a-i pune iesirea in scurt si de-a o uita asa vreo cateva ore. Si nici un brand din lume nu e vinovat de proasta sau rea intentionata utilizare a produsului sau. Un amplificator care poate functiona la full power zeci de ore continuu, fara probleme, nu are nici o vina ca tu esti bizon si faci scurt baban pe iesire.

 Si cu asta sper ca am incheiat discutiile off-topic. Iti doresc succes cu proiectele tale.

 

Numai de bine sa auzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, interpretezi gresit, departe de mine orice idee de rautate/denigrare.... 🙁

Imi pare rau daca am lasat cumva impresia de ceva tendentios in tot ce am scris pina acum.

Remarca cu DF nu a avut nicio intentie rea, doar o mica corectura, friendly; nu da bine la ochi unui cititor, care stie ce este ala damping factor. Si Victor facea aceeasi greseala, evident involuntar. Mai ales ca damping inseamna ceva, dumping inseamna cu totul altceva...

Ok, restul am inteles, desi eu nu am cautat decit sa prezint idei tehnice, pe care eu le-am folosit cu mare succes, nu "ceva", al meu, stii la ce ma refer.

In fine, spor la treburi si poate ne intilnim odata la vreo auditie ceva, mai palavragim si noi, mai bem o bere, etc.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, brainsmartman a spus:

Canta pe niste incinte acustice full range echipate cu difuzoare Fostex FS-150.

 Revin cu o precizare: am retinut gresit modelul difuzoarelor pe care canta Zen V4, nu sunt FS-150, ci acest model:

 Va prezint scuze pentru inducerea in "oroare"... 😀

 

 

WhatsApp Image 2020-03-20 at 09.30.00.jpeg

WhatsApp Image 2020-03-20 at 09.41.05.jpeg

Editat de brainsmartman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.