Sari la conținut
HiFi Tech

NP-S303 - pareri


George.hifi

Postări Recomandate

Seara buna,

 

dupa un search pe forum am gasit o singur mentiune despre acest DAC si aceea in fuga.

 

Contextul meu este: fac primii pasi in aceasta lume si caut sa-mi iau un DAC mai acatari pentru sistemul meu entry level (accentuez entry level) - boxe Wharfedale 225, amplificator Yamaha AS501 si FiiO X3 ca DAC. Plus niste casti Sennheiser HD 558 la care mai ascult  (a se citi ca-mi place sa dorm in patul meu langa sotie si nu pe canapea, iar ascultatul la boxe, mai ales la volum ridicat cica duce la efecte adverse precum somnul de unul singur pe canapea :) ). 

 

Ce caut: sa vad in ce masura are sens sa fac un upgrade la acest sistem avand un buget de ~1,000 - 2,000 de lei. Stiu ca ce am este entry level si mi-e clar ca un sistem de 10k euro ar suna mai bine. Mno, in cazul meu atat s-a putut in acest moment, iar un sistem de 10k nu e pe lista de prioritati.

 

Prin urmare, apelez la intelepciunea celor de aici - acest Yamaha are sens in contextul meu? Daca da, de ce? Daca nu, ce mi-ati recomanda drept alternativa? 

Multam fain!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 26.01.2020 la 19:19, George.hifi a spus:

L-as lua SH si parca ar fi ciudat sa merg la dealer sa-l ascult ca apoi sa fac asa... 😄

E ok, dar la aproape aceeasi bani, yamaha face streamer DAC-ul WXC-50, care este net superior - lasand laoparte designul, diferentele sunt 3, mari si late: poate fi folosit ca si pre-amp (asta e cel mai putin important si in cazul tau nu conteaza ca nu functioneaza asa cu un 501), are intrare digitala OPTICA (daca ai un cd/bluray/dvd player de baza cu IESIRE optica il poti folosi ca dac si ai un CD player audiofil ca si urmare), si, CEL MAI IMPORTANT, are un DAC chip de la ESS Sabre - MULT - mai performant decat ce are NP-S303 in el (adica, pe scurt, calitatea audio superioara). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.02.2020 la 15:40, BenKatz a spus:

E ok, dar la aproape aceeasi bani, yamaha face streamer DAC-ul WXC-50, care este net superior - lasand laoparte designul, diferentele sunt 3, mari si late: poate fi folosit ca si pre-amp (asta e cel mai putin important si in cazul tau nu conteaza ca nu functioneaza asa cu un 501), are intrare digitala OPTICA (daca ai un cd/bluray/dvd player de baza cu IESIRE optica il poti folosi ca dac si ai un CD player audiofil ca si urmare), si, CEL MAI IMPORTANT, are un DAC chip de la ESS Sabre - MULT - mai performant decat ce are NP-S303 in el (adica, pe scurt, calitatea audio superioara). 

Sa traiesti, imi este foarte valoros raspunsul tau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.