Sari la conținut
HiFi Tech

Tunere radio


andreic

Postări Recomandate

Va salut din nou domnilor. Propun aici sa discutam despre o alta categorie de "scule" si anume tunerele noastre. Eu personal ascult des radio ori de cate ori am cate ceva de facut prin casa si prefer sa am ceva pe fundal. Detin momentan un SONY ST500ES de care sunt destul de multumit. Receptia e ok cu o sarma intinsa prin casa, calitatea sunetului e satisfacatoare, e relativ simplu de folosit si imi si place cum arata. Am mai avut tunere digitale Pioneer, Jvc, Kenwood si nu m-au impresionat, sunau metalic, obositor. Singurul care mi-a placut cum suna a fost un JVC vintage cu "sfoara". Suna mult mai cald si mai placut, nu era obositor deloc. Ma gandesc serios sa caut un tuner analogic. Nu vrea ca topicul asta sa fie neaparat tuner analogic vs digital (quartz), dar ar fi binevenite si cateva comparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si posturi ascult (in ordinea preferintelor): Itsy Bitsy (inafara orelor cand se difuzeaza muzica pt copii), Radio Romania Actualitati si Magic FM. Ca si calitatea a sunetului cred ca RRA e cel mai putin compresat, restul sunt decente.

Ce fel de antene folositi? Eu am o sarma de cativa m intinsa prin plinta de la parchet. Receptia este buna, dar nu perfecta. Inca mai am bazaieli si anumite zgomote parazite.


D-le IosiP v-am trimis PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru pasionatii de FM gasiti liste complete cu absolut toate posturile AICI. Eu am mers tot timpul pe Sansui, momentan am un TU-X301i pe care l-am reglat ca la carte si sunt foarte multumit de cum presteaza. Atentie la "i"-ul din coada, inseamna multe in plus fata de modelul fara i. Lasati ce scrie pe TIC. :) Ca posturi, pe langa transmisiunile directe RRMuzical si RRCultural prestez SmartFM si RockFM. Dimineata blabla-ul cu RadioZU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am doua tunere din clasa de sus, ambele Kenwood: KT-1100 si KT-6050. La fel de importanta pt calitatea receptiei este si antena FM. Cea mai eficienta in conditii de receptie la bloc, in oras (multe reflexii, nu exista o cale directa) este o antena f simpla: doua tevi identice de aluminiu, de aprox. 1 cm diametru, cu lungimea de 76 cm fiecare. Se monteaza una in continuarea celeilalte, vertical, cu un spatiu de 3 cm intre ele (se prind de o bucata de lemn, placaj, etc). Se foloseste un cablu de antena obisnuit (RG-6 - recomand totusi unul de buna calitate, cat mai scurt), cu firul cald legat de teava de sus iar cel de masa la teava de jos. Nu e nevoie de bucla de simetrizare. Antena se monteaza cat mai rigid, la distanta de fereastra (ar fi bine sa fie macar la 1 m de exteriorul ferestrei), dar in asa fel incat sa nu devina un paratraznet (atentie daca stati la etajele superioare!). Antena nu se monteaza in preajma unor suprafete metalice mari (acoperisuri, burlane, cosuri, etc), sau in preajma firelor de inalta tensiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am intrat astazi in posesia unui tuner Rotel RT-06. Sunt placut impresionat de prestatia acestuia, dar mai ales de calitatea receptiei la majoritatea posturilor. Folosesc o antena dipol, montata pe un suport metalic, deasupra acoperisului de tabla, deci conditii de receptie vitrege...totusi, Rotel-ul presteaza excelent la acest capitol. Am sa schimb saptamana urmatoare cablul antenei care este unul de foarte slaba calitate, cu unul mai bun. Poate reusesc o receptie si mai buna si inteferente cat mai mici.

Are si tuner DAB , cu care se pot receptiona cu antena DAB de camera vreo 4 posturi, sincer speram la mai multe, dar se pare ca doar pe astea le avem.


Constructia este "sanatoasa", vreo 4 kg, lucrat ingrijit, finisaje de calitate, display placut.....(am o slabiciune pentru acest brand :mrgreen: )


Un tuner care nu stiu daca isi merita pretul de lista de 590 Euro, insa cu prisosinta a meritat 90 Euro :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne-ai spune si localitatea de resedinta poate informatiile prezentate ar avea si mai multa substanta. La mine de ex. apar unele probleme (zgomot) la posturile bulgaresti. Fiind din Bucuresti, that makes sense. Daca as fi stat la Satu-Mare si as fi prins bulgarii in FM probabil ca as primi premiul Nobel. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Interesant!

Eu ascult tuner numai simfonică deci RR Muzical şi RR Actualităţi când e cazul. Celelalte sună atât de prost audiofil încât nu-mi bat capul. Evident sunt din Bucureşti şi foarte aproape de emitor. Stau în Sala Palatului. Totuşi am un bloc Turn în faţă care mă blocheză. Am două tunere digitale un Kenwood şi un Onkyo ambele date spre topul listei de http://www.fmtunerinfo.com/sansui.html

Nu sună rău dar în condiţiile mele mai cârâie din când în când. Adevărata recepţie am obţinut-o cu două receivere, unul Saba şi unul Braun CEV510 ambele din anii '70. Cam pe acolo a fost şi Braun-ul meu CEV550. Nici urmă de cârâială, sunet cald dar viguros în acelaşi timp. Şi nu numai noaptea, dar şi ziua. Evident am încercat fel de fel de antene FM. Am şi construit câteva. Dar cel mai bun rezultat l-am obţinut cu antena extensibilă de la vechiul meu TV Sony de la începutul anilor '90 reglată şi orientată cum trebuie. Nu ştiu dacă fenomenul ăsta se aplică oriunde, cel puţin la mine merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muzica buna gasiti si pe Romania Cultural, ascult Romania Actualitati, Romania Muzical, Romania Cultural, Radio RomantIc. Ascult pe un radio digital Panasonic, decent ca sunet dar pretentios ca semnal, - caraie, uneori sunt nevoit sa setez mono pentru a scapa de zgomote parazite. Raman in cautarea unui tuner care sa se auda decent si sa prinda stereo multumitor.

O mentiune speciala pentru transmisiile Radio Romania Muzical atat cele de la Ateneu si Sala Radio cat si cele din strainatate precum festivalul Wagner de la Bayreuth - unde am simtit atmosfera de pe scena, dramastismul, miscarile si soaptele artistilor intr-o transmisie germana impecabila. La festivalul RaDiRo am avut posibilitatea de a compara pectacolele din sala cu transmisiile radio care erau foarte bune. Sunt din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva ascultatori de posturi radio DAB? O idee de antena ce se poate monta in exterior? :geek:

 

Referitor la antene DAB, uite ceva interesant aici:

http://www.antech.ro/?cat=p&page=211


Ai si o harta pentru zona de acoperire a DAB in Bucuresti si imprejurimi. Sper sa iti fie de folos imformatiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Azi am pus gheruțele pe o antena omnidirectionala Dynalab ST-2. Recepția posturilor s-a schimbat 100%. Nu mai sunt probleme pentru niciun post, si antena este in casa, rezemata de un perete. Când dispare zăpada, o voi monta afara unde este cea folosită la momentul actual, tot omnidirectionala dar nimic cu pretenții :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cât mai sus cu atât mai bine, cel puțin așa cred :lolno:

Ideal ar fi sa fie montata cât mai departe de acoperișuri de tabla si linii de înaltă tensiune.


Prețul pentru o antena noua este in jur de 120$, însă pe piața second găsești si la prețuri mai Ok. Eu pe a mea am plătit 30€ si transportul încă 30€.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.